Maliye Bakanlığı Google’a 300 Milyon TL Ceza Kesti!

ds-damat

Türkiye’de fiziksel olarak ofisi olduğu halde reklam satış faturaları İrlanda üzerinden kesen Google’a Maliye Bakanlığı 300 Milyon TL ceza kesti. Gerekçe olarak vergi kaybını gösteren Maliye bakanlığının aldığı karar rekor niteliğinde olarak yankılandı.

Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı ekipleri, dünyanın en büyük arama motoru Google’a yönelik rutin denetimlerde şok bir sonuca ulaştı. Vergi müfettişleri yaptıkları incelemede, Google’ın, İstanbul Levent’teki Tekfen Plaza’da yer alan Türkiye ofisinden internet reklamcılığı faaliyetinde bulunmasına rağmen, Türkiye’deki müşterilere reklam satış faturalarını İrlanda’dan kestiği ve Türkiye’yi çok yüksek oranlarda vergi kaybına neden olduğunu tespit etti.

Yetkililer bunun üzerine Reklam devi arama motoru Google’a 300 Milyon TL ceza kesti.

Şaşırtıcı olan bir diğer durum aslında Google’un 2006 yılından beri Levent Tekfen Tower’da Türkiye ofisinin bulunuyor olması.

İtalya’da 306 Milyon Avro Ceza Kesmişti

İtalya’da Milano Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen yıl mali polise, Google’a vergilerini ödemesi konusunda resmi bildirimde bulunulması talimatını vermişti.

Daha önce ABD’li teknoloji firması Apple, 2008-2013 döneminde İtalya’ya ödemediği 879 milyon avro tutarındaki vergi için 318 milyon avro ceza ödemeyi kabul etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir