Yeni bir Ekonomi: E-Spor Dünyası


Türkiye’de günden güne büyüyen çok önemli bir Pazar E-Spor. Bu hızlı ve istikrarlı büyüme son yıllarda sektörün daha da dikkat çekmesine neden oldu. Konuyu daha dikkat çekici hale getirmek için ilk etapta rakamları paylaşmakta fayda var. 2015 verileri bize Türkiye’de pazarın büyüklüğünün 400 milyon dolar olduğunu gösterdi. 2017 yılında ise bu rakam 500 milyon dolar sınırına ulaştı. Avrupa oyun pazarında 2. sıradayız. Türkiye’de 30 milyona yakın oyuncunun olduğunu da belirtelim bu arada. Bu rakamları yeni bir ekonomi, yeni iş ve yeni girişim fırsatları oluşuyor diye de okuyabiliriz.

Global şirketlerin bir kısmı bu büyümeyi yakından takip ediyorlar ve bu alandaki faaliyetlerde sponsorluk vb. benzeri aksiyonlar için hiç tereddüt etmeden varlıklarını gösteriyorlar. Bu da belli ölçüde güç veriyor olmalı yeni girişimlere. Özellikle genç hedef kitle ile buluşmak için muazzam bir fırsat E-Spor Dünyası. Bu anlamda da Türkiye çok avantajlı bir bölge. Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip ülkesi olduğunu da hatırlamakta fayda var.

Ancak E-spor pazarının Türkiye’de henüz hak ettiği ilgiyi gördüğü söylenemez. Örneğin Riot Games’in League of Legends turnuvaları oldukça ses getiren aksiyonların en başında geliyor. Hatta bu anlamda Türkiye’deki E-Spor etkinlik dünyasını domine edebiliyor bile denebilir. Sayısal verilere bakacak olursak bu büyüklükte turnuvalar vb etkinlikler için hala yapılacak çok şey var. En önemlisi de bu büyümenin ekonomik dalgalanmalardan neredeyse hiç etkilenmiyor olması. E-Spor etkinlikleri için ayrılan bütçeler yıl boyu süren tüm krizlere rağmen bir yıl öncesine göre bu yıl da artış gösterdi belli başlı organizasyonlarda. Son yıllarda piyasalardaki dalgalanmaları malum herkes fark ediyor. Ancak E-Spor pazarı hala bu dalgalanmanın etkisiyle küçülen pazarların, düşen gelir düzeyinin tersine büyümeye devam ediyor.

Dünya’da 110 milyar dolara ulaştı pazarın büyüklüğü. En büyük Pazar ise 30 Milyar Dolar ile Çin’de. Ardından Amerika takip ediyor Çin’i bu sıralamada. Türkiye’deki 400 milyon dolarlık pazarın önümüzdeki yıllarda milyar dolar seviyesine ulaşacağına kesin gözüyle bakılıyor. Beşiktaş ve Fenerbahçe E-Spor takımları kurdu bildiğimiz üzere. Bu gelişmeler çok önemli ipuçları ilerleyen yıllarda göreceklerimize dair. Yakın zamanda birçok firma için göz bebeği olacağını düşündüğümüz bu sektör, daha fazla projeye ve girişime sahne olacak gibi görünüyor.

Rahşende Afakoğlu Atay
Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesinde Görsel İletişim Tasarımı Bölümünden mezun oldu. Üniversitenin ilk yıllarında muhabirlik yaptı. Okulu bitirdikten sonra Bunu Konuşalım(Haber&Siyaset içerikli) programının Haber Müdürlüğünü yürüttü. Çimen Yapım’ın Televizyon yapımları ortağı olarak çalışma hayatına devam etti. Televizyon sektöründen yumuşak bir geçişle mevcutta birlikte çalıştığı firmalar için Marka, Pazarlama ve iletişim çalışmaları yürütmeye başladı. Mustafa Seven’in ajansı Seven Plus’ta Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştı. Devamında Art’Npars isimli interaktif medya üretimi yapan bir firmada Pazarlama Direktörü olarak çalıştı. Bu noktaya gelene kadar Türkiye’nin önde gelen kurumsal şirketleri için çok sayıda yurt içi ve yurt dışı pazarlama&satış projeleri hayata geçirdi. Ardından MCG Holding’in Pazarlama ve Satış Direktörlüğünü yürüttü. 2017 itibariyle kendi firması olan MarcomBase’i kurdu. Öte yandan Pazarlama, Satış, Ekip Liderliği ve İletişim üzerine yazılar yazıyor ve eğitim programları hazırlıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni bir Ekonomi: E-Spor Dünyası

log in

reset password

Back to
log in
x
Bizi beğendiniz mi ?Her gün muhteşem yazıları okumak için beğenin.