Spotify, Müziği Sadelik ve Teknolojiyle Buluşturuyor


Online müzik platformu Spotify, kullanıcılarına özel hazırladığı playlistler ve yeniliklerle ses getirmeye devam ediyor. Türkiye’deki ofisini kapatmasına rağmen çalışmalarına devam eden Spotify, yapay zeka teknolojisini bünyesine dahil etmek istiyor.  Yenilikçi çalışmalarıyla dijital müzik piyasasındaki yerini sağlamlaştıran Spotify’ın sunacağı özellikleri birlikte inceleyelim.

1- Yapay Zeka Sistemli Sesli Asistan

Spotify, yapay zeka teknolojisini kullanarak sesli komutlara yanıt verebilen bir sanal asistan üzerinde çalışıyor. Bu asistan ile Spotify; Siri, Alexa, Google Asistan gibi sanal asistanlara rakip olmayı planlıyor. Bu yeni asistan sayesinde kalabalıkta, toplu taşımada, elleriniz doluyken fiziksel temasta bulunmadan, dinlemek istediğiniz şarkıya ve sanatçıya ismini söyleyerek erişebileceksiniz. Yani, “Siz söyleyin, Spotify çalsın!” mantığı aktif olacak.
Bir Spotify kullanıcı tarafından görülen sesli arama ikonu, deneme çalışmalarının başlanıldığına işaret ediyor.  Pozitif sonuçlar dahilinde bu özellik, tüm kullanıcılara sunulacak.

2- DJ Spotify

Spotify, test ettiği “otomatik miksleme” özelliği ile DJ’leri tahtından edecek. Spotify’ın halihazırdaki Drum&Bass Fix isimli playlisti, şarkıların son birkaç saniyesindeki ritimlerini eşitleyip DJ geçişleriyle sunuyor. Bu playlistin dışına çıkarak sınırlarını genişletmek isteyen Spotify, yapay zeka teknolojisinden alacağı destekle “DJ Spotify” olarak hayatımıza girecek

3- Ara yüz Değişikliği

Spotify, yeni arayüzüyle köklü değişiklikler gerçekleştirecek.

Navigasyon Çubuğu => Yeni arayüzde ilk olarak navigasyon çubuğunun sadeleştirilmesi göze çarpıyor. Eski arayüzde 5 adet butondan oluşan navigasyon çubuğu yenilenerek 3 butonla karşımıza çıkıyor.
Albüm Kapağı => Albüm kapağı, eski arayüzünün aksine tüm arka planı kaplayacak. Bu özellik, bazı çalma listeleri ve albümler için şimdiden kullanılmaya başlandı.

Beğen Butonu => Eski arayüzdeki “Takip Et” butonu kaldırılarak yerine “Beğen” butonu eklenecek. Tüm şarkılar ve çalma listeleri için eklenecek beğenme butonu ile şarkılarınızı tek bir yerde görüntüleyip sadece beğendiklerinizi dinleyebileceksiniz.


Gözat Sayfası => “Gözat” sayfasında listelenen müzik türleri ve kategorileri “Arama” sayfasına taşınarak her müzik türüne özel farklı renkte arka plan butonları gelecek.

 

Öne Çıkarılanlar => Çalma listesinin öne çıkarılan şarkıları, “Öne Çıkanlar” başlığı altında listelenecek.

Yeni arayüz, şu an için yalnızca yeni kaydolan kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor. İlerleyen günlerde yeni arayüzün tüm kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Basak Ulusoy
1993 yılında İstanbul’da doğmuştur. Lise öğrenimini Mehmet Tekinalp Anadolu Lisesi'nde tamamladıktan sonra, 2017 yılında Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden mezun oldu. Go Social Dijital İletişim Ajansı'nda İçerik Direktörü olarak çalıştı. Şu anda Digid Yönetim ve Bilişim Sistemleri A.Ş.'de Digital Transformation Specialist olarak çalışmaya devam ediyor. Lirik dans ve bilim kurgu filmlerinin tutkunu olan Başak, psikoloji ve kişisel gelişim kitaplarının da sıkı takipçisi.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spotify, Müziği Sadelik ve Teknolojiyle Buluşturuyor

log in

reset password

Back to
log in
x
Bizi beğendiniz mi ?Her gün muhteşem yazıları okumak için beğenin.