E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Lüks Satışta Yeni Nesil Tüketiciyle İletişim

Öncelikle şunu en başından hatırlatmak isterim ki, Lüks Markalar herkesi memnun etmek için değil, yalnızca belirli bir müşteri segmentini memnun etmek için çalışırlar. Lüks Müşteriler, her zaman ekonomik durumdan bağımsız olarak satın alırlar.

Bilinir Lüks Markaları düşünürken, marka sembolleri, logolar, renkler, görüntüler ve hatta konseptler dahil olmak üzere bir dizi görsel semboller akla gelir.

Lüks markalar, pazarlama ve satış için çok özel yaklaşımlar uygularlar. Lüks bir marka, kitle iletişim araçlarında boy göstermez ve görünürlüğü konusunda oldukça seçici davranır.

Lüks marka, ürünlerini toplu araçlarda tanıtmak yerine, ürünü doğru müşteriye tanıtmak için üst düzey iletişim oluşturmayı tercih eder. Bir sanat etkinliği, özel bir spor etkinliği veya üst düzey bir müzik gecesi olabilir. Amaçları; müşterilerini hedefleyen özel bir deneyim yaratmaktır.

Değerli müşterileri için kişiselleştirilmiş hediyeler veya ürünün üretildiği yere özel bir seyahat turu oluşturabilir. Ve onlara en sevdikleri ürünü yapma konusunda ilk elden deneyim sunabilirler. Bu yöntem, mutlu müşterilerle övgülerini kazanmada mükemmel sonuç verir.

Lüks markalar, müşterilerinin sadık kalması için düzenli olarak özel ağ oluşturma etkinliklerine ev sahipliği yapması önem arz eder. Bu yöntem, müşterilerde özel bir “çevreye aidiyet” hissi uyandırır. Kendilerini önemli hissetme olasılıkları artar.

Biraz daha mağaza kısmında detaya inecek olursam, Lüks markalar, satış ve yenilik yapma şekillerine özel önem vermelidir.

Günümüz normal mağazalar yerine, marka deneyimleri yaratan ve marka inançlarını ileten çok işlevli, davranışları kayıt altına alabilen konseptlere yatırım yapmalıdırlar. Bu konseptler, deneysel alışveriş deneyimleri sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır. Markalar daha sonra markanın üretim sürecini şahsen görmek ve deneyimlemek için müşterilerinden seçilmiş birkaçını üretim tesislerine davet edebilir.

Günümüzün Yeni Lüks Tüketicisine hitap etmek için, ekstra farkındalık yaratacak uygulamaların yapılması nasıl keşfedebileceğinize dair bazı uygulamaları tavsiye edeceğim..

Genç Zengin Tüketicilerle Bağlantı Kurun:

Y ve Z kuşakları 2018’de lüks tüketicilerin % 47’sini oluşturuyordu. Ve günümüzde lüks pazarın % 55’ini temsil ediyorlar. Bu tüketici segmentiyle iletişime geçmek, ticari büyümenin anahtarıdır.

Sosyal Medyada Etkileşim Kurun:

Z Kuşağı lüks tüketicilerinin % 95’i en çok sevdikleri ve sempati duydukları markalarla etkileşim kurmak için sosyal medyayı kullanıyor. Ayrıcalıklı bir atmosfer sağlamak için sosyal medya içerikleri oluşturun. Satın alma kararlarını şekillendirin ve sorunsuz bir alışveriş deneyimi için, Instagramın birçok sosyal ticaret özelliklerinden yararlanın.

Sürdürülebilirlik:

Z kuşağı lüks tüketicilerinin % 64’ü sürdürülebilirlik felsefesinden etkileniyor. Sorumlu bir şekilde tedarik edilen ve çevre dostu malzemeler kullanın.. 

Bir sürdürülebilirlik raporu yayınlayarak çevreciliği ciddiye aldığınızı kanıtlayın.

Bireyselliği Teşvik Edin:


Yeni nesil Lüks Tüketiciler, benzersiz kişiliklerini yansıtan ürünler ararlar. Tüketicilerin ürünleri kendileri özelleştirebilmeleri ve seçimlerini yaparken nihai ürünün nasıl görüneceğini görebilmeleri için bir çevrimiçi kişiselleştirme platformu oluşturmayı hedefleyin.

Markalarla İş Ortağı Olun:

Instagram hesabımda kısaca değindim. Öne çıkmak ve marka çekiciliğinizi güçlendirmek için alışılmadık ve şaşırtıcı olan ortaklıklara odaklanın. Son yıllarda çok karşılaşılan bir durum. Farklı sektörlerden lüks markaların kısa süreli ya da süresiz ürün ortaklığı yapması. Bir jet markası, otel markası ile ortaklık yapıyor. Motorsiklet markası bir DJ ile.. Yat markası, mücevher markası ile.. Araba markası, hazır giyim markası ile..

Teknoloji hızla ilerledikçe, teknoloji markaları ile lüks sektörlerde yer alan markalar birlikte projeler üretecekler ve uygulayacaklar.

Web Sitesini Kişiselleştirme:

Lüks alışveriş yapan yeni nesil tüketicilerin % 45’i daha kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetler istiyor. Soruları yanıtlamak için çevrimiçi bir uzman sağlayın ve web sitesi ziyaretçilerine kişiselleştirilmiş öneriler göndermek için yapay zeka destekli platformları kullanın.

Mobil Uygulama:

Birden çok ödeme seçeneği, senkronize alışveriş sepeti ve görsel arama gibi özellikleri ekleyerek mobil uygulamanızı hareket halindeyken alışveriş için tasarlayın. Tüketicilerin ürünlerinizi deneyimlemesine yardımcı olmak için artırılmış gerçeklik gibi yeni teknolojileri dahil edin.

Omnichannel Deneyimler:

Omnichannel stratejinizi farklılaştırılmış bir müşteri deneyimi sunmaya ve tüketicilerin markanızla fiziksel ve dijital olarak etkileşime girmesine izin vermeye odaklayın. Çok kanallı hizmetler arasında çevrimiçi ve mağazada gerçek zamanlı ürün bulunabilirliği, mağaza içi iade ve tıklama ve toplama yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir