E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Lookalike Hedefleme Nedir? Reklam Performansımızı Nasıl Arttırırız?

Bütün reklam verenler, reklam yatırımlarının bir bölümünün boşa gittiğinden haberdardır. Fakat boşa giden bölümü tam olarak kestiremediklerinden, reklam yatırımlarına boşa para harcamaya da devam ederler.Benzer hedefleme de tam olarak burada devreye giriyor..

Küçük bir kitleyle yeni reklam verenlere yönelik birincil mücadelelerden biri hedeflemenin en etkili gruplarını ortaya çıkarmaktır.
Doğru hedefleme ile, performans reklamlarına yatırdığınız paranın boşa harcanan bölümünü minimize edebiliyorsunuz.

Benzer Hedefleme’nin reklam verene avantajı tam olarak ne peki?

Karlı yeni müşteriler bulmak, aktif üye sayınızı arttırmak ya da mobil uygulamanıza sadık kullanıcılar kazandırma, hedefiniz ne olursa olsun;elinizde olan veriyi kullanarak bu hedefe ulaşabiliyorunuz. Google,Facebook,Twitter gibi sosyal ağlar, müşteri ve ziyaretçilerinizden topladığınız veriyi kendileri ile paylaştığınızda, kitleniz ile en fazla ortak özelliğe sahip profillerden yeni kişi listeleri oluşturup reklamlarınızı sadece bu kişilerin görmesini sağlıyor. Yani demek istiyorum ki, ”Benzer Hedef Kitleler”, arkadaşlarınıza bakıp sizi anlamak yerine, size bakıp sizinle arkadaş olma ihtimali en yüksek grupları buluyor.

Peki bu sistem nasıl işliyor bir de ona bakalım…

Mobil uygulamanızı düzenli olarak kullananlar, video içerikleriniz ile etkileşime geçenler ya da web sitenizden ortalamanın üzerinde satın alma yapmış olanlar gibi seçtiğiniz bir gruba ait e-posta adreslerini ya da cep telefon numaralarını bir .csv ya da .txt dosyasına yazıp platformların reklam arayüzüne yükleyebiliyorsunuz.Platformlar, bu verileri kendi veri tabanlarındaki profiller ile eşleştiriyor; bilgilerini yüklediğiniz kişilerin belirleyici özellikleri ile benzerlik gösteren yeni kişiler buluyor ve reklamlarınızı onlara ulaştırıyor.Bu reklam modelini yeni bir pazara girerken de kullanabildiğinizi söyleyebiliriz..Örneğin, “Karlı müşterilerim ile en fazla ortak yöne sahip olan ama İstanbul’da yaşayan kişiler” için hedefleme yapabilir kar oranı yüksek hedef kitlenizin özelliklerine uyan diğer kişilere reklamınızı iletebilirsiniz.

Benzer hedef kitleleri oluşturmak için dosya yükleme dışında farklı yöntemler de var. Google, Facebook ve Twitter tarafından sağlanan modelde web sitenizde, sepete ekleme ya da satın alma gibi işlemlerin sayfalarına yerleştireceğiniz bir piksel kod sayesinde, sadece o sayfanın ziyaretçileri ile benzerlik gösteren ve markanızla henüz etkileşime geçmemiş kişileri hedefleyebiliyorsunuz. Bu model sayesinde pazarlamacılar sadece hedefledikleri dönüşümü gerçekleştirmiş kişilerin benzerlerine reklamlarını göstererek reklam yatırımlarını kontrol altında tutabiliyorlar.Reklam yatırımı geri dönüşü, müşterinin yaşam boyu değeri ile o müşteriyi kazanmanın maliyetinin oranı şeklinde hesaplanabiliyor.Müşteri kazanma maliyetiniz, müşterinin yaşam boyu değerinden düşükse yüksek ihtimalle bu döngü sonunda para kazanıyorsunuz.

Ve tabii matematiği çözdüğünüzde ise reklama ne kadar bütçe harcamalıyım ve bunun zamanlaması nasıl olmalı gibi tahminleri daha sağlıklı yapabiliyorsunuz.

Facebook ve Twitter tarafından kullanılabilen bir diğer yöntem de sayfanızı beğenenlerin ya da takipçilerinizin benzerlerini hedeflemek. Biraz daha ileriye geçecek olursak, “Benzer Hedefleme” kullanılarak yapılan kampanyaları iyileştirmenin de mümkün olduğu açıkça ortada.Bu konuda en etkili yöntemlerden biri ise en karlı  %1’lik dilimi seçip benzerlerini hedeflemek;   ardından da toplam karlılık mantığı ile bu oranı %2-%3,%4-%5 gibi %10’a kadar attırarak farklı reklam grupları oluşturmak ve her eklediğiniz gruptan bir öncekini çıkartarak ilerlemek.Böylece, online ziyaretçilerinizi arttırırken satışa dönüşüm oranını da kontrol altında tutabilirsiniz.Bu işlemi de karlılık hedefine en çok yaklaşan grubu bulana kadar devam ettirebilirsiniz.

Bir diğer ileri seviye yöntem de, website URL yapılarını uygun hale getirerek kategori bazlı segmentasyon yapmak; ya da Facebook’un iOS SDK’sı ile uygulamanızda loglanan eventler özelinde benzer bir hedef kitle oluşturarak ilerlemek. Markanızı, online varlıklarınızı ve müşterilerinizi  iyi tanıttığınızda, bu ve benzeri hedef kitle kaynaklarını kendiniz de üreterek en iyi dönüşümü sağlayan grupları bulabilirsiniz.

2017’nin ilk ayında Facebook dinamik reklamlarına gelen son güncelleme ile artık reklam ve satışını yaptığınız ürünlerin benzerlerine ya da rakip siteler de satılan aynı ürünlere ilgi gösteren kişileri hedefleyebiliyorsunuz.

Google ise sitenizi ziyaret eden kitlenin ya da müşterilerinizin verilerini kullanarak, benzer aramalar yapan kişileri de hedeflemenizi sağlıyor.

Rakip veri hedefleme konusunda bir benzer hedef kitle kaynağı da pek tabii Twitter. Önceki kampanyanızda en iyi performans gösteren takipçilerin benzerlerini yeni kampanyalarda kullanabilmenizi sağlayan Twitter’da, aynı zamanda rakip markaların takipçilerini ve onların da benzerlerini hedefleyebiliyorsunuz. Tabii bu operasyon biraz manuel işliyor.Rakiplerinizin takipçilerini alarak bir .csv dosyasına yazmanız gerekiyor.Tabii tek tek kopyala- yapıştır yapmak istemeyenler için bu işlemi yapan uygulamalar mevcut demeden geçmeyelim.

Şimdi de Facebook üzerinden başarılı lookalike modeli ile yapılan iletişime bir göz atalım.

Sona Med SPA

Ulusal tıbbi spa, insanlara mobilde Facebook’tan ayrılmadan ücretsiz danışma hizmeti sunarak hizmetlerinin tanıtımını yaptı ve yeni müşteri başına düşük maliyetle yeni potansiyel müşterilerini arttırmayı amaçladı.
Önceki bağlantı reklamı kampanyalarına kıyasla bu model potansiyel müşterilerde elde edilen artış neredeyse 2 katı olarak raporlandı. Önceki bağlantı reklamı kampanyalarına kıyasla yeni müşteri başına ödenen ücrette düşüş %66 oranında raporlandı.

Hikayesi Neydi ?

İyi görün, iyi hisset, güvende ol

ABD’nin en büyük her şey dahil estetik şirketi olan Sona MedSpa; lazer epilasyon, yağ aldırma, cilt yenileme, Botox ve vücut kontürlemenin dahil olduğu tıbbi spa hizmetleriyle müşterilerinin mükemmel görünmesine ve hissetmesine yardımcı oluyor. Hizmetler doktor gözetiminde, emniyetli ve rahat bir spa ortamında gerçekleştiriliyor.

Amacı :

Potansiyel müşterilerin kalitesini artırmak

Sona MedSpa, hizmetleri için yüksek kaliteli potansiyel müşteriler kazanmak ve daha fazla insanı düşük maliyetle müşteriye dönüştürmek istiyordu.

Çözümü

Sona MedSpa, konumlarının etrafındaki 7 ABD pazarında erkeklere ve kadınlara mobilde erişerek çeşitli spa hizmetleri hakkında bilgi vermek için bir dizi potansiyel müşteri reklamı kullandı. Potansiyel müşteri reklamlarında ‘Daha Fazla Bilgi Al‘ düğmeleriyle birlikte özel promosyonlar ve ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuldu. Reklamlara tıklayan insanlar, Facebook’la paylaştıkları bilgilerin otomatik olarak doldurulduğu iletişim formuna yönlendirildi. Bu sayede insanların formu çok daha hızlı ve kolay bir biçimde gönderebilmesi sağlandı.

Sona MedSpa, potansiyel müşterileri verimli bir biçimde sınıflandırmak ve dönüştürmek için ihtiyaç duyduğu belirli sorularla formu özelleştirdi.Tüm yeni potansiyel müşterileri satış sürecine dahil eden şirket, temsilcilerin e-posta ve telefonla hızlı yanıtlar verebilmesini sağladı.

İnternet sitesini ziyaret edenleri reklamlarla yeniden hedeflemek isteyen Sona MedSpa, Facebook pikselini kullanarak hedefleme bilgilerini elde etti ve bir Özel Hedef Kitle ve bunu lookalike ile büyüttü oluşturdu.Şirket ayrıca önceki Facebook kampanyalarında dönüşüm gerçekleştiren insanlara dayalı bir benzer hedef kitle daha oluşturarak bu kitleyi de lookalike ederek büyüttü. Ve için de piksellerden faydalandı.Bu sayede yüksek kaliteli potansiyel müşteri olarak tanımladığı insanlara benzeyen kişilere erişmeyi başaran şirket, dönüşüm oranlarını artırdı.

1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir