15-19 Kasım Tarihinde +60 Konuşmacı ile Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesine Katılmak İçin Tıklayın

Kylie Jenner’dan 5 Sosyal Medya Stratejisi

Kardashian ailesinin en küçük üyesi Kylie Jenner, model ve televizyon kişiliğinin yanı sıra KylieCosmetics’in yaratıcısı olarak Instagram’da 112 milyona yakın takipçiyle tanınıyor. Totali baz aldığımızda ise sosyal medyada 250 milyondan fazla takipçi ve hayran kitlesine sahip. Milyonlarca takipçiye sahip olmanın sırlarını açıklayan Kylie Jenner, sosyal medyada hikayeleştirerek yaptığı paylaşımlarındaki uzmanlaştığını inkar etmiyor.  Paylaşım yaparken ilgi çekici içerikler oluşturarak ve bu içerikleri yeni medya kanallarında etkili bir şekilde dağıtarak kişisel markasını doğrudan tüketiciyle güçlendiriyor.

Kylie Jenner gibi görünmek, markalarını ve sosyal medya varlıklarını genişletmek isteyenler için, öğrenilmesi gereken 5 sosyal medya stratejisi var.

  • Hedef Kitlenizi Tanıyın

Kylie Jenner, moda ve güzellik sektöründe yeni trendler hakkında tutkulu, internet çağında doğmuş ve sosyal medya ile büyümüş olan Milenyum ve Z Kuşağı’nın kalbine dokunuyor. Bu yüzden, Snapchat, Instagram ve YouTube‘da takipçilerinin arkadaşlarıyla ve ailesiyle konuştuğu dile odaklanarak paylaşımlarına yön veriyor. Piyasa araştırmalarına göre, insanların bir şeyleri en çok keşfettiği platform Instagram, alışveriş önerilerini takip ettiği platform YouTube ve alışveriş deneyimlerini belgelediği platform ise Snapchat olarak görülüyor. Kylie Jenner, markasını ve satış stratejisini , hedeflediği en yüksek erişime ulaştıracak tüm kanallara odaklanarak, sosyal medya hesaplarına kapsamlı bir yaklaşım geliştirmeye odaklanıyor. KylieCosmetics marka konumlandırmasında ve verdiği mesajlarda bu demografinin kullandığı günlük dili kendi yaşamıyla kurgulayarak kullanılıyor. Örneğin bir yandan  “On Wednesday Matte Lip Kit” derken diğer yandan biraz daha günlük ve argo bir dil ile “Damm Gina Gloss” a da yer veriyor.

  • Ürünlerinizi Tanıtın

KylieCosmetics markası, gücünü sosyal medya takipçilerinin Kylie Jenner’ın gerçek hayranları olmasından alıyor. Hayranları Kylie’nin günlük hayatındaki tüm anlarını, kahvaltıda ne pişirdiğinden, doğum gününü nerede kutladığına ya da bebeği Stormi’nin fotoğraflarına kadar bilmek istiyor. Tüm paylaşımlarını hayatlarına ilham olarak görüyor, yorum ve beğeni etkileşimini istikrarlı sürdürüyorlar. Instagram üzerinde kişisel yaşamını vurgulayan Kylie Jenner, her üç dört fotoğrafında bir ürünlerini de paylaşarak takipçilerini satış odaklı stratejiler ile sıkmadan aynı beğeni ve ilgiyi yakalıyor. Aynı zamanda yaklaşan ürün lansmanları ve indirimler hakkındaki paylaşımlarıyla takipçilerini bilgilendiriyor. Snapchat’te de KylieCosmetics fabrikasının arka planını takipçilerine anlatarak gösteriyor.  Böylece eğlenceli ve özgün içerikleriyle takipçileriyle bir bağ kuruyor.

 

  • Olumsuz Yorumlara Odaklanmayın

Kylie Jenner, paylaşımlarına gelen negatif yorumların ve baskıların ötesine geçerek vizyonuna ve hayallerine odaklanıyor. 2016 yılında lansmanı yapılan 630 milyon dolarlık satışla birlikte gelen veriler, bu bakış açısının tüm negatifliklerin önüne geçtiğini kanıtlıyor. Olumsuzları göz ardı ederek, hayranlarının sosyal mecralardaki sorularını yanıtlayarak onların sempatisini kazanıyor. Aynı zamanda ürün ve içeriğinizi geliştirmek için takipçilerinizin geri bildirimlerini dinlemeniz gerektiğini; ancak özel teklifler ve deneyimlerle başarılı olmanızı isteyen takipçilerinizi de ödüllendirmenin artılar getireceğinden bahsediyor.

  • Influencerlar ile Ortak Olun

Kylie, ünlü bir aileden geldiği için geniş bir kitleye sahip. Annesi Kris ve kız kardeşleri Kim, Khloe ve Kourtney ile ortak koleksiyonlar aracılığıyla erişimi ve etkileşimi en üst seviyeye çıkarıyor. Her bir Kardashian’ın milyonlarca takipçisi olduğu için herhangi bir ortaklık lansmanında, YouTube videoları ve sosyal medya paylaşımlarıyla birlikte geniş ölçekli bir dijital kampanya yaratıyorlar. Ailesinin ötesinde, MakeupShayla ve Nicol Concilio gibi güzellik Influencer’larıyla ortak olarak, YouTube üzerinde KylieCosmetics hakkındaki düşüncelerini paylaştıkları eğitici makyaj videolarıyla takipçileri tarafından daha güvenilir bir imaj çiziyor.

 

  • Bilgi Vermek için İçeriğinizi Kullanın

YouTube’da eğitici video içerikleri paylaşan Youtuberlar gibi Kylie de hedef kitlesine bilgi vermek için sosyal mecralarda video içeriklerini kullanıyor. Örneğin bileğine makyaj koleksiyonundaki highlighter, ruj, kapatıcı ve farlarını sürerek ürünlerini video içerikleriyle Instagram’da vurguluyor. YouTube’da da  “Bad Valentine” gibi hikayeleştirilmiş konu başlıkları ve kısa makyaj tüyolarıyla milyonlarca izleyiciyi yakalıyor. Kylie Jenner’ın Youtube videolarına Türkiye’den örnek verecek olursak, Danla Biliç’in “Evde kalmış kız makyajı” gibi başlıklarla yayınladığı hikayeleştirilmiş videoların teaserı demek pek de yanlış olmaz. Hedef kitlenize ürünlerinizi nasıl en iyi şekilde kullanacağını öğretmek için video içerikleri oldukça etkili. Bu, YouTube’daki eğitici videolar veya yeni başlatılan IGTV aracılığıyla da olabilir. Ürün veya hizmetlerinizin eğlenceli ve akılda kalıcı olmasını istiyorsanız uzun videolar paylaşabilirsiniz.

Kylie Jenner’ın sosyal medyada kullandığı samimi dil, ürünlerini yaşamıyla hikayeleştirerek paylaşmasıyla satış odaklı yaklaşımdan uzaklaşması, dünyaca tanınmasına rağmen Influencer anlaşmaları gibi güven verici adımlar atması ve sürekli yenilikçi ve üretken içerikleriyle hayran kitlesinin kalbine dokunması başarılı olmasında büyük paya sahip.  Siz de sosyal medya platformlarınızda yenilikçi bakış açısıyla ürettiğiniz samimi, eğitici ve eğlenceli içerikler ile markanızı bir sonraki seviyeye taşıyabilirsiniz. Bu beş ipucuyla birlikte hedef kitlenizin kalbine giden içeriklerle satış yaparak sosyal medyayı inanılmaz sonuçlar veren bir pazarlama kanalına dönüştürebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir