23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Kurumsal Blog Oluşturmanız İçin 4 Neden

Günümüz pazarlama dünyasında markaların hedef kitlelerine ulaşabilmek için birçok alternatifi mevcut. Her bir alternatif kendine özgü standart, strateji ve kitleye sahip. Tüm bu alternatiflerin içerisinde kurumsal blog içerikleri kritik elementlerden bir tanesi.

Yirmibeş yıl kadar önce bir tür halka açık çevrim içi günlük olarak doğan blog yazıları, bugün farklı versiyonlara dönüşerek de olsa, marka ve karlılık oluşturmak için kullanılabilecek akıllı bir pazarlama aracı olarak varlığını etkin bir şekilde artırıyor.

Uzun süreli görünürlük sağlaması, marka güvenilirliğini artırması, satın alma kararını pozitif yönde etkilemesi, sektörde otorite algısı yaratma gibi birçok faydanın yanı sıra kendinizi ziyaretçilerinize en doğru şekilde anlatma fırsatı veriyor.

Yıllardır etkisini koruyan bu pazarlama aracı için “gerek var mı?” sorusunu hala soran büyük ya da küçük birçok şirket var. Yerel bir işletme, yeni kurulan bir start up ya da köklü bir firma olmanızın bir önemi yok. İşte en kısa sürede blog oluşturmak için birkaç güçlü neden:

Kurumsal Blog İle Hikayenizi Anlatabilir, Sadakat Oluşturabilirsiniz

Kurumsal Blog
Kurumsal Blog

Blog yazıları yapıları itibariyle belirli kalıpları olmayan, dilediğiniz gibi şekillendirebileceğiniz, tamamen size ait bir oyun alanıdır. Kurumsal blog içeriklerinizde markanızı, sahip olduğunuz anlayışı, yapınızı, ürünlerinizi, gelişmelerinizi, sektörünüze ait değerlendirmelerinizi, uzmanlığınız dahilinde bulunan bir konuyu ele alabileceğiniz gibi; içeriğinizi video ve görsellerle destekleyerek dilediğiniz şekilde yaratabilirsiniz. Başka pazarlama araçları ile mümkün olmayan bir şekilde marka mesajınızı açabilir ve bakış açınızı müşterilerinize açıkça aktarabilirsiniz. Kitlenizin marka hikayenizi bilmesi ve güçlü bir şekilde özdeşleşmesi durumunda markaya güvenlerini sağlayabilir ve müşteri sadakatini oluşturabilirsiniz.

Markanıza Dahil Edebilirsiniz

Deneyimin ve aidiyet hissetmenin müşteriler için oldukça önem taşıdığı bir dönemdeyiz. Seçeneklerin fazla olduğu, süreklilik sağlayabilmek adına markaların her gün yaratıcı aksiyonlar aldığı bu dönemde, müşterilerde ‘dahil oldukları’ ve ‘etki ettikleri’ hissini oluşturmak aidiyeti önemli ölçüde etkileyecek bir unsurdur.

Blog oluşturma, mevcut ve potansiyel müşterilerinizle farklı ve daha sıcak bir şekilde bağlantı kurma fırsatı sağlar. Blog yazılarınızın altına bir yorum bölümü ekleyerek ziyaretçilerinizin yorum yapmalarına imkan verebilir, onlara da süreçlerinizde söz hakkı verebilirsiniz. Tabii bu hissi oluşturabilmek için yorum kısmını aktif takip etmeniz ve ziyaretçilerinizle iletişime geçmeniz oldukça önemli.

Paylaşılma Fırsatı Yaratabilirsiniz

Oluşturduğunuz her içerik markanızın mevcut kitleniz dışında birine de ulaşmasına olanak sağlar. Okuyucularınızdan birinin blog yazınızı bir sosyal mecrada paylaşması, birine e-posta ile göndermesi ya da bir bölümünden alıntı yapması minimum maliyetle reklam çalışması demektir. Marka bağlantısı bulunmayan üçüncü kişiler tarafından isminizin yayılması güvenilirliğinizi doğrular.

Uzmanı olduğunuz alanda minimum çaba ve masrafla faydalı, güvenilir ve paylaşılmaya değer içerikler yaratabilirsiniz. Bu durumda hem alanınızda değer oluşturur hem de isminizin yayılmasını sağlarsınız.

Referans Gösterilir, İtibarınızı Yükseltebilirsiniz

Blogların bir diğer özelliği ise detaylı anlatım ve bilgi vermeye uygun olmalarıdır. Neredeyse her konu için araştırmanın internet üzerinden yapıldığı günümüzde; alanınıza ait konularda doğru bilgi vermeniz, yaptığınız bir çalışmanın çıktılarını paylaşmanız, ilgili konu ile yapılacak bir araştırmaya ışık tutmanızı sağlar.

Alanınızda sıkça sorulan sorulara açıklayıcı ve net cevaplar verebilir, bildiklerinizi öğretmek için içerikler oluşturabilir, bu içeriklerin meraklıları tarafından referans olarak alınmasını sağlayabilirsiniz. Oluşturacağınız bu içerikler itibarınızı artırabilir ve markanızın bir otorite figürü haline gelmesine yardımcı olur.

Sonuç olarak; markanıza ait bir kurumsal blog oluşturmak alanınızda sivrilmeniz için en iyi yollardan biridir. Blogunuz üzerinden hikayenizi anlatabilir, dilediğiniz konu ve üslupla kitlenize ulaşabilirsiniz. Alanınızda güven ve itibar oluşturmanıza olanak sağlayan bu içerik pazarlama yöntemi ile uzun vadede fayda sağlayabilir, rekabetteki etkinliğinizi artırabilirsiniz. Tabii tüm bu işlere kalkışırken blogunuzu güncel tutacağınıza dair markanıza söz vermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir