23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın
pazarlama

Koronavirüs ile Değişen Pazarlama Stratejileri

Hepimiz dünyayı sarsan Covid-19 gerçeği ile yüzleşiyoruz bu günlerde, her sektörü olduğu gibi pazarlamayı da derinden etkilemesi sebebiyle biz de koronavirüs ile değişen pazarlama stratejileri konusuna değindik.

Zor zamanlardan geçerken, bir yandan sağlığımız ve yakınlarımız için endişeliyken, diğer yandan hayatın gerçeği olan işlerimiz ile de baş başayız. Şirketlerin büyük bir kısmı da evden çalışmayı destekler pozisyona geldi. Peki, evden çalışan pazarlama uzmanları olarak, bu zor günlerde nelere dikkat etmeliyiz? Gelin hep birlikte, 2020 stratejilerimizin dışına çıkmak zorunda kaldığımız şu günlerin yeni stratejilerini konuşalım.

Koronavirüs ile Değişen Pazarlama Stratejileri

Covid-19’u fırsata çevirmek pek de iyi bir fikir olmayabilir!

Hepimizin kenetlenmesi gereken zamanda, bazı çalışma arkadaşlarımızın bu durumu şirket lehine çevirmek gibi planları olabilir! Şirketler nakit akışında sıkıntılı bir süreçten geçerken, kısa vadeli kampanyalar ile nakit akışını sağlamak isteyebilir ve bazı indirimlere gidebilir. Ama unutmayın, zor zamanlarda insanlara yardım etmeye çalışan bir marka, uzun vadeli olarak kazanır. Önceliğiniz indirimli kampanyalar değil, ürün ve hizmetleriniz ile insanlara ücretsiz sağlayabileceğiniz fayda olmalıdır. Bu durumun ne kadar ses getireceğini tahmin bile edemezsiniz. Örneklerini de görüyoruz: Storytel (14 günlük ücretsiz denemesini 30 güne çıkarttı.) ve Unilever (230 ton Domestos çamaşır suyunu T.C. Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü’ne ulaştırdı.) Bu noktada yapılacak en iyi şey, herhangi bir kampanya yapılacaksa da Covid-19’u buna karıştırmamak!

İçerik (Content) toplamak için mükemmel zaman!

Zorlandığımız en büyük konulardan biri de sürekli içerik üretmek. Özellikle sürekli sahada olan satış ekibinin deneyimlerini kaleme almalarını rica etmek, bazen aşırı zorlayıcı olabiliyor. Bu yüzden işi bırakmak isteyen pazarlama uzmanı arkadaşlarım bile var. Herkes evde! Satışçılarımızın seyahatlerinden ciddi bir zaman kaldı. Bunu içerik üreterek değerlendirebilirler.

Chatbot’ları Hala Kullanmıyor Musunuz? Kullanın!

Chatbot’lar (AI tabanlı Teknoloji) ile müşterilerinizle veya site ziyaretçilerinizle gerçek zamanlı, gündüz veya gece sohbet etmek için anında mesajlaşabilirsiniz. Hatta, site ziyaretçilerinin hangi sayfada gezindiğini görebilir ve ihtiyaçlarını onlar yazmadan anlayabilirsiniz. 7/24 cevap verebilecek bir sistem için 2 agent çalıştırmakta fayda olabilir. Araştırmalar evdeyken internette daha da fazla zaman geçirdiğimizi gösteriyor. Websitelerini WordPress tabanlı kullananlar için farklı chatbot plugin’leri mevcut. Özellikle Türkçe dil desteği olan bir tanesini seçmeniz size yardımcı olabilir.

Koronavirüs ile Değişen Pazarlama Stratejileri Webinar’ları Yine Ayakta Tuttu

Evden rahatça katılabileceğiniz webinar’lar, #evdekal kampanyasına destek için de inanılmaz bir fırsat. Bu noktada kişilere, ürün ve hizmetleriniz ile ilgili ilgi çekebilecek, merak uyandıracak, bilgi verecek içerikler üretebilirsiniz. Örneğin şirketiniz müşterilere eğitim veriyorsa, eğitimlerin en azından bir kısmını webinar’la ücretsiz olarak yayınlayabilir. Hem katılımcılarınızdan lead çıkarabilir, hem de insanlar evdeyken onları bilgilendirerek, onları desteklemenin mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Her Şirket Kamu Spotuna Yer Verebilir

Olağanüstü bir durum içerisinde olduğumuzu düşünürsek, insanları bilinçlendirmek her bakımdan önemli. İşiniz ne olursa olsun, kamu spotlarını ve Covid-19 ile mücadeleye destek içeriklerini paylaşabilirsiniz. Unutmayın, bu günler geçecek ve biz destek olabildiklerimiz ile hatırlanacağız. Önce insan olmalı vurgumuz.

pazarlama

Blog Yazıları Evde Vakit Geçirmenin Keyifli Bir Yolu Olabilir

Evdeyken konsantrasyonumuz çok daha yüksek. Özellikle açık ofise sahip olan şirketlerde, ofis içi gürültü bile çok yorucu olabiliyor. Dolayısıyla, ofis ortamında bir şeyler okumak çok da keyif vermeyebilir. Peki, ya şimdi? Tam zamanı, hepimiz sosyal medyada fazlasıyla kitap görür durumdayız. Postlarda ya da storylerde sürekli bu vakti iyi değerlendirmek isteyen insanlarla karşı karşıyayız. Haydi onlara okuyacakları ve keyif alacakları bir içerik verelim. Sonuna da CtA (Call to Action) butonu ekleyebilirsek ne mutlu bize. CtA için demo talepleri, sepete ekle seçeneği, satın al butonu etkili olabilir.

V-log’larda Evden Çekimler Pek Popüler!

İnsanlar evde yalnız kalmak istemedikleri için bazen TV sesi ya da Youtube’da bir videonun sesine bile ihtiyaç duyabilirler. Herkes evden çalışırken olduğu yerden, gayet doğal ve samimi içerikler paylaşabilir. Hem çok uzun olmasına gerek yok.

Podcast’i dinlemek için de muazzam bir ortam!

Açık ofislerde çalışan arkadaşlar kulaklıklardan da pek muzdariptir. Evde ise bir podcast dinlerken aynı anda çalışmak çok daha rahat. Hem video editlemek ile uğraşmayacağınız hem de hızlıca içerik oluşturup, servis edebileceğiniz bir ortam. Geçen gün yaptığımız keyifli bir sohbeti ses kaydına almıştım. Ve sonradan dinlediğimde Podcast için çok uygun olduğunu keşfettim. Siz de bunu deneyebilirsiniz.

Marka Olarak Neden Challenge Başlatmıyorsunuz?

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC), hepimizin gündemindeydi. Şimdi tam zamanı değil mi? #evdençalış hashtagi ile çalışanlarınızın size fotoğraflarını atmasını isteyebilirsiniz. Ya da müşterilerinizin #evdekal hashtagi ile sizin ürünlerinizden birini kullanırken çekilen bir fotoğrafı neden paylaşılmasın?

Elbette yapabileceğimiz daha bir sürü şey var. Ancak sizleri çok da sıkmamak adına, şimdilik bu fikirlerle baş başa bırakıyorum. Eminim bu fikirler sizlere ilham verecek ve çok daha farklı projeler üreteceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir