E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Kimsenin Göremediğini Gören Girişimci: Tom Anderson

Thomas Anderson (8 Kasım 1970’de doğdu) 2003 yılında Chris DeWolfe ile birlikte kurduğu sosyal ağ sitesinde Myspace’in kurucu ortağıdır. Daha sonra Myspace’in başkanı ve 2009’da ayrılıncaya kadar şirket için stratejik bir danışmantı. Anderson popüler olarak “Tom Myspace” olarak bilinir çünkü 2010 yılına kadar profillerinin oluşturulması üzerine otomatik olarak yeni Myspace kullanıcılarının ilk “arkadaşı” olarak atanırdı.Geçmiş yılların en popüler uygulaması Myspace’in kurucusu Tom Anderson kurduğu siteyi 580 milyon dolar karşılığında sattıktan sonra İnstagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağların kurulmasıyla sitenin eski popülerliği kalmadı.

”40 yaşında emekli olacağım”

32 yaşında bu serüvene başlayan Tom Anderson ”40 yaşında emekli olacağım” sözünün arkasında durdu ve 2005 yılında hisselerini Intermix’e 580 milyon dolar karşılığında sattı. 2 sene de milyoner olan Anderson şimdi bunun meyvelerini yemekle meşgul.

Hayalinde ki evi inşaa etti

Mimari ile ilgilenen bu başarılı girişimci iş hayatından elini eteğini çektikten sonra kendi hayalinde ki evi yaratmak için kolları sıvadı. 7 boş arazi satın aldıktan sonra burada kendine bir ev inşaa etmek istediğini söylemiş. Ve daha sonra başka bir ev inşaa edecek hayalinde ki evi yaratana kadar böyle devam edecekmiş. 3. evini inşaa ettikten sonra fotoğrafçılık ile ilgilenmeye başlamış. Seyahatlere çıkarak genelde doğa fotoğrafları çekmeye başlamış. Çektiği fotoğrafları instagram hesabından paylaşmaya başlamış.

Para onun için artık önemli değil

Myspace’i devrettikten sonra para kazanmak adına hiçbir şey yapmadığını, paranın artık kendisi için bir önemi olmadığını hatta bunun için bir dakikasını bile harcamadığını söylüyor ve böyle çok mutlu olduğunu dile getiren Tom Anderson emekliliğinin tadını sonuna kadar çıkartıyor. Anderson, fotoğraflarıyla sponsorluk almak ya da onları satmak istemiyor. Çünkü böyle yaparsa, kendisini çalışıyormuş gibi hissedeceğini düşünüyor.

”Beni Myspace‘den önce tanıyorsanız, hayatım boyunca bir üniversitede öğretim felsefesi akademisyeni olacağımı düşünürdünüz. Eğer üniversiteden önce tanıştıysanız, muhtemelen bütün hayatım boyunca bir müzisyen olacağımı düşünmüşsünüzdür… Değişimden hoşlanıyorum.” – Tom Anderson.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir