Kimler Aoğğğçıp (açıp) bir Coca Cola İçti?

ds-damat

Reklam için TDK; “bir şeyi halka tanıtmak, beğendirmek ve böylelikle sürümünü  sağlamak için denenen her türlü yol” diyor. Öyle ki; “her türlü yol” bizimkiler  tarafından yanlış anlaşılıyor, orijinal fikirlerin önünü alamıyoruz.

Son Coca Cola reklamı, herkesin malumu anlatmaya gerek yok diye düşünüyorum.  Klasik Coca Cola reklamlarının tersine bu kez Coca Cola celebrity seçerek  tüketicilerine sesleniyor. Seçimlerinden biri Özcan Deniz; diğeri Sıla. Oysa ki;  klasik Coca Cola reklamları: “mutlu aile tabloları, ideal aile” konuları işlenerek göze çarpardı. Bu reklam biraz diğerlerinden ayrışıyor.

Benim görüşüm, reklamı eleştirmeden Coca Cola’nın bu reklamıyla ne yapmak istediğini ilk önce anlamanın gerektiği yönünde olacak. Yani Coca Cola bu reklamda ne yapmak istiyor? Marka imajı mı yaratmak istiyor; marka farkındalığı mı yaratmak istiyor; hatırlanma mı istiyor, satış mı istiyor? Bu sorularının cevabını tabii ki marka yöneticileri ve reklamı yapan ajans biliyor.

Her anlamada reklamı değerlendirirsek, herkesin ortak kararı Özcan Deniz’in bu reklamda ne işinin olduğu yönünde. Herhalde tüketiciler “aoğçç bi coca cola” diyen ağaya şu an hazır görünmüyor. (aynı sorun Emrah’lı Burger King reklamında da vardı) Sıla seçimi ise kimsenin tepkisini çekmemiş. Tepki gösterenlerin çoğu da “Özcan Deniz’le oynayarak ne ettin?” diyerek olaya yaklaşıyor. Yani hedef kitle yine Özcan Deniz’den şikayetçi oluyor. Bazı arkadaşlar ( genelde reklam sektöründe çalışan) “abi reklam konuşuldu mu, konuşuldu” diyor ki tartışma “reklamın iyisi, kötüsü olmaz” yönüne gidiyor “aman” diyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=YzF550h9W5k

Diğer bir yanlış seçim olarak mecra seçimi… Yaklaşık 3 dakikaya varan reklam bütün kanallarda eş zamanlı olarak yer aldı. Bu süre internet için uygun bir zaman dilimi olarak tercih edilebilir ama televizyonda film izliyor hissi yaşamamıza neden oluyor.

En önemli konu ise reklam müziği. Hint filmi 3 Moonu’da Why This Kolaveri Di şarkısından “esinlenen” şarkının 2015 yılında hemen bulunması çok sürmedi tabii. Tüketiciler hemen “çalıntı” diyerek tepki gösterdiler ama tabii reklamcı arkadaşların cevabı hazırdı. “Belki izin aldılar, ne biliyorsunuz?” Demek ki; Ankaralı Namık da teklif ederse kabul edecekler. Burada izin alınması ya da alınmaması değil tabii tartıştığımız. Ürünün orijinal olmaması.

Satın alma konusuna gelirsek yani tüketiciyi aksiyona yönlendirme konusuna. Ben bu konuda hiçbir değişikliğin olmayacağını düşünüyorum. Bu reklamı, %90 gibi bir oran beğenmedi ama emin olun %80’i yine gidip o markayı tercih edecek. Çünkü marka uluslararası bir marka ve pazarda çok büyük bir üstünlüğü var. Bu konuda bir sorun yaşayacaklarını düşünmüyorum. Onun için reklamı da “olumlu” ya da “olumsuz” olarak değerlendirmenin yukarıda belirttiğim gibi sağlıklı bir seçim olduğunu düşünmüyorum. Burada önemli olan markanın ne yapmak istediği.

Sonuç olarak bütün bu konulardan ziyade tüketiciye değer vermenin en önemli konu olduğunu düşünüyorum. Evet, satıştan bile daha önemli sürdürülebilirlik açısından. Bunu da Coca Cola gibi dev bütçeye sahip bir markadan da istemenin normal olduğunu düşünüyorum. Yani bir “aoğççç”tan bir tık yukarısı diyorum.

1 yorum
  1. Coca cola’ın mutlu aile fonlu reklamları, ramazan temalı reklamlarıyle beraber Rock’n Coke’ları da var. Bu reklamda da Özcan Deniz, Sıla’nın karşına özenle, enine boyuna düşünülerek seçilmiş. Hala konuşuyoruz, yazıyoruz, yorumluyoruz. Kimisi helal COca Cola dedi, kimisi burun kıvırdı ama sonuçta belli bir kitle değil herkes konuştu. Asıl trick bence devamı gelip gelmeyeceğinde, böylece kalacak mı yoksa devamı gelecek mi. Yaz konserleri yapacaklar mı….. Göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir