23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Kiğılı 10 Kasım Reklamı “Onun Kıyafeti”

Geçen yıl Kiğılı 10 Kasım reklamı ile büyük yankı uyandırmıştı. Bu yıl da 10 Kasım için hazırladığı filmle izleyicilerin karşısına çıktı. Kiğılı’nın deneyimli terzilerine ve ustalarına “Atatürk ile aynı dönemde yaşasaydınız, ona nasıl bir kıyafet dikerdiniz?” diye soruldu. Gelen yanıtlar ise izleyen herkesi duygulandırmaya yetti.

Hikayesi O’nu kaybettiğimiz yıla uzanan bir marka

Kiğılı’nın hikayesi; O’nun ebediyete ulaştığı 1938 yılına dayanıyor. Erkek giyim kategorisinin 81 yıllık öncü bir markası olarak Kiğılı’nın başarı hikayesinde yıllarını bu mesleğe adamış terzilerinin rolü büyük… Tam da bu nedenle, bu yılki 10 Kasım filminde Kiğılı’nın Atatürk’e bakış açısını bu ustaların gözünden ve onların cümleleriyle vermek isteyen Kiğılı, “Peki, Atatürk’le aynı dönemde yaşasaydınız, ona nasıl bir kıyafet dikerdiniz?” diye sordu.

Filmde, bugünün en iyi kıyafetlerini diken bu ustalar, ona dikecekleri kıyafetleri tarif edemedi. Kıyafetleri tarif edemediler; ama ağızlarından çıkan her bir sözcük, O’nu en güzel şekilde tarif etmenin, anlatmanın yolu oldu. “Ateş’ten gömlek giyen birine, nasıl bir gömlek dikersiniz ki” dediler. Atatürk’ün kıyafetinin sadece bir giysi değil bir değer olduğunun altını çizdiler.

Ayakkabı ustaları ise, “Ben onun için bir ayakkabı tasarlasam bile, nice savaşlarda, Samsun’dan Erzurum’a Sivas’a, Anadolu’nun her köşesinde adım adım gezen bir ayakkabının değerinde olmaz ki…” diye cevapladı soruyu.

Detaylarla güçlendirilmiş bir prodüksiyon

Tam bu noktada, terzinin elinden masaya dökülen mavi kumaş Atatürk’ün yola çıktığı denize dönüştü; kumaşın tam ortasından Bandırma Vapuru’nun silueti geçti. Odanın ortasında duran saat ise tam 9’u 5 geçe de durmuştu. Kiğılı, geçen yıl olduğu gibi bu sene de, Atatürk’ü klişe ve ezberlenmiş sözcüklerle değil, ona duyduğu saygı ve özlemi en içten duygularıyla, tam da kendi işine uygun bir şekilde aktarmayı başardı.

Kiğılı 10 Kasım Reklamı

YouthWorks imzası taşıyan filminin prodüksiyonu Kala Film’e ait; yönetmenlik koltuğunda ise Serter Tırmık yer alıyor. Filmin sonunda herkesin içini titreten ses ise sevilen sanatçı Emre Kınay’a ait.

KÜNYE

  • Reklamveren: Kiğılı
  • Reklam Ajansı: YouthWorks
  • Reklamveren Ekibi: Gül Sağır Aydın, Tolga Şayliman
  • Ajans Yönetimi: Serhat Gürcü, Seden Gürcü
  • Kreatif Ekip: Mustafa Turan, Mustafa Tekbayrak, Selman Vardar
  • Müşteri İlişkileri Ekibi: Cansu Ece Ertan
  • Prodüksiyon Şirketi: Kala Film
  • Yönetmen: Serter Tırmık
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir