Kibrit Satıcılığından Dünya Devi Şirket Kuruculuğuna Uzanan Başarı Hikayesi

damattween

Ingvar Kamprad dünyanın sayılı zenginlerindendir. 1926 yılında İsveç’in fakir bölgelerinden birinde dünyaya gelen Ingvar Kamprad, daha beş yaşındayken komşularına kibrit satarak ticaret hayatına atılmıştır.

Sıradışı Özellikler

Sıradışı takıntıları var.  Mesela saçlarını saç kesiminin ucuz olduğu ülkelerde kestirir, ikinci el kıyafetler giyer, dünyanın sayılı zenginlerinden olmasına rağmen sadece 4000 dolarlık bir otomobile biner, yemeklerini Ikea restoranlarında yer, ucuz saat kullanır. Çünkü bu gibi şeylerin amaç değil araç olması gerektiğini düşünür. Buna rağmen yardım kuruluşu sahibidir ve birçok ihtiyaç sahibine yardım eder.

Ikea Kurucusu

92 yaşındaki ünlü iş adamı şirketinde de inanılmaz tasarruf tedbirleri almaktadır.

Çocuklukta Ticari Çalışmalar

Beş yaşında kibrit satarak başladığı ticaret hayatına on yaşında mahalleliye balık, kalem ve noel süsleri satarak devam etmiştir. Ingvar Kamprad daha çocukken para biriktirmeye başlayıp babasının verdiği parayla birleştirerek 1943 yılında İkea markasını kurdu.

Hayatındaki İlk Kredisi

IKEA markasına üretilen özel kalemler için ilk defa 63 dolar kredi çektiğini söyleyen Ingvar Kamprad bu kalemleri Paris’ten getirtti. Hayatında ilk defa bu kalemler için kredi çektiğini de ekledi.

İkram Kurabiyelerden Ikea Restoranlarına

Promosyon için ikram edilen kahve ve kurabiyeler Ingvar Kamprad’a Ikea restoranlarını açmak için de fikir oldu.

Mobilya İşi

Pahalı  satılan koltukların aksine ucuz tedarikçilerle anlaşarak ilk koltuğunu da 1951 yılında satmaya başlayan Ingvar Kamprad böylece mobilya satışına da başlamış oldu. IKEA mobilya satışı ile marka değerini artırmış ve ismine daha da ün katmıştır. 1951 yılında ürettiği koltukla mobilya sektörüne giren Ikea markası bugün halen ilk ürettiği koltuğu müşterilerinin alışına sunmaktadır.

Montaj Bulmacası

Bugünkü anlamda ilk mağazasını 1951 yılında açan Ingvar Kamprad büyük mağazalar açarak daha çok müşteriye ulaşmayı hedefledi. Mobilya üretiminde de iddialı olan Ingvar Kamprad nakliye maliyetinin çok fazla tutarlarda olmasından dolayı birbirine monte edilebilen mobilyalar üretmeye başladı. Demonte şekilde paketlediği mobilyaları bir kılavuzla destekleyerek insanların aldıkları mobilyaları kendilerini monte etmesini sağladı. Böylece şirketinin nakliye maliyetini de azaltmış oldu.

Mağazalarını Showroom Olarak Kullandı

Ingvar Kamprad mağazasında bulunan bütün ürünlerin showroom olarak kullanıldığı Ikea mağazalarında insanların beğendiği ürünleri depodan kendilerinin yüklemesini ve taşımasını da sağlayarak şirketi için maliyetli olan başka bir hizmetten de kurtulmuş oldu.

Çok küçük yaşlarda başlayan ticari hayatı ve olağan üstü ticari zekası herkese ilham olması gereken Ingvar Kamprad Ikea mağazalarını bu şekilde açarak bir çok alanda tasarruf yapmıştır. Ayrıca özel hayatında kendisi gibi milyarder olan bir çok kişiye göre çok çok mütevazi olan Ingvar Kamprad bu yaşantısıyla da dikkatleri üzerine çekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir