E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
bora alyanak

Karma Mağazacılık, Mağazacılık Yönetimi ve Perakende Uzmanı Bora Alyanak Röportajı

  • Bora Bey merhaba, öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

25 yıldır perakende ve mağazacılık sektöründeyim. Karma Marka Mağazacılık’tan önce Türkiye’nin önde gelen büyük mağaza grubunda erkek, kadın, ayakkabı, aktif spor ve denim/sokak giyimi kategorilerinin sorumluluğunu üstlenerek ürün yönetimi ve satın alma alanında üst düzey yöneticilik yaptım. 2020 yılı itibariyle Karma Marka Mağazacılık’ın kuruluş aşamasından itibaren tüm çalışmalarında yer aldım. Lee® ve Wrangler® markalarının Türkiye, KKTC, Kuzey Afrika ve Türki Cumhuriyetlerdeki üretim, pazarlama, satış haklarına sahip Karma Marka Mağazacılık’ın CEO’su olarak görevime devam ediyorum.

  • Karma Mağazacılık’ın iş modelinden biraz bahsedebilir misiniz; misyonunuz, fark yaratan çalışmalarınız vs.

Karma iş modeli, endüstrisinde ve sınıfında en iyi üreticilerle, etik üretim kuralları içerisinde çalışarak pazarındaki lider firmalardan biri olmak üzere oluşturuldu. Her işte olduğu gibi iş modelimizin temelinde insan var. İnsanların iyi görünürken üstlerine mükemmel uyan, kaliteli ürünlerle kendine güven duymasını, özgür hissederek kendilerini ifade etmesini amaçlıyoruz.
Bu doğrultuda köklü marka mirası ve tüketici vaadi olan, kitlesi tarafından çok beğenilen yaşam tarzı markalarını global standartlara uygun şekilde Türkiye’de üretip, Türkiye ve çevre ülkelerde tüketicilerle buluşturuyoruz. Karma Mağazacılık, bu vizyon ile üretim, dağıtım, pazarlama ve perakende şirketi olarak 2020 Kasım ayında kuruldu. Markalarımızın global know-how’ı ile Türkiye’de üretim yapıyor ve uzun vadeli büyüme hedeflerimiz doğrultusunda paydaşlarımız ve iş ortaklarımızla birlikte çalışanlarımız, müşterilerimiz ve çevreye karşı sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalışıyoruz.

  • Karma Mağazacılık portföyünde hangi markalar yer alıyor, hedef kitleniz ve kategorileriniz neler?

Portföyümüze ilk dahil ettiğimiz efsane Lee® ve ikonik Wrangler®, toplam 200 yılı aşkın denim tecrübesiyle kendilerini denim sektörünü geliştirmeye adamış, inovatif çalışmalarıyla sektörü yönlendiren denim ve sokak giyim markalarıdır. Hedef kitlemiz geniş bir yaş skalasında, kaliteden vazgeçmeyen, yaşam tarzına uygun giyinmek isteyen, kullandığı markaların insana ve dünyaya duyarlı olduğunu bilmek isteyen kişilerden oluşuyor. İyi görünmenin yanı sıra konfor ve rahatlıktan da vazgeçmiyorlar. Bu sebeple marka DNA’larımıza uygun olarak koleksiyonlarımızda, hedef kitlemizin tüm günlük giyim ihtiyaçlarını karşılayacak ürünlere yer veriyoruz. Ayrıca sadece global koleksiyonları Türkiye’de üretmekle kalmayıp, sorumlu olduğumuz ülkelerdeki müşteri ihtiyaç ve taleplerine göre ek ürün ve koleksiyonları da lokal olarak geliştiriyoruz.

  • Kategorilerde genişlemeyi hedeflediğiniz alanlar neler?

Özellikle outdoor kategorisini çok önemsiyoruz. Pandemi sonrası hepimiz dış mekanlarda ve doğada daha fazla vakit geçirmeye başladık. Bu sebeple dış etkenlere dayanıklı ve fonksiyonel ürünler çok önemli hale geldi. Bu sezon itibariyle “All Terrain Gear x Wrangler” markamız tüketicilerle buluşuyor. Ayakkabı ve aksesuar da baştan aşağı görünümü tamamlamak için geliştirmeye çalıştığımız kategoriler arasında yer alıyor.

  • 1,5 yıl içerisinde mağaza sayınız 42’ye ulaşmış, büyük bir başarı elde etmişsiniz. Gelecek yıl için mağaza sayısı hedefiniz nedir?

2020 sonunda yola çıkarken kendimiz beş yılda 100 mağaza hedefi koymuştuk. İki yıl bitmeden 42 mağazaya ulaştık. 2023 sonunda 70 mağaza, bir sonraki yıl ise Kuzey Afrika, Türki Cumhuriyetler gibi çevre ülkelerdeki açılışlarımızla birlikte 100 mağazayı geçmeyi planlıyoruz. 2025’ten önce bu hedefimize ulaşacağız.

karma magazacilik
  • Kenan Doğulu portföyünüzde bulunan LEE’nin marka yüzü oldu ve büyük ses getirdi. Kenan Doğulu ile olan iş birliği sürecinizden bahsedebilir misiniz?

Kenan Doğulu Türkiye’de insanların kalbini kazanmış, hem yaptığı müzik hem de karakteriyle milyonların beğenisini toplamış çok önemli bir sanatçı. Bunun yanında giyim tarzı, yaşantısı ve enerjisiyle de yaşsız biri. Onun hayattaki duruşu ile Lee markasını çok örtüştüğünü düşündük ve kendisine teklifte bulunduk. O da çok olumlu karşıladı ve serüvenimiz başlamış oldu. İlk kampanyamız globalde de güçlü olduğumuz sürdürülebilirlik konusunda oldu. Kenan Doğulu da çevreye ve doğaya çok duyarlı bir sanatçı olarak fikrimizi çok sevdi. Dijital kanallar yoğunlukta olmak üzere, outdoor ve satış noktalarında kampanyamız yer aldı. Bu sezon ise; Kenan Doğulu’nun müziği, şarkı sözleri ve duruşundan hareketle “Lee for Future”’ın yeni sezonu “Lee for You” oldu ve tamamen insan odaklı bir konsept geliştirdik. Bu konsept, Kenan’ı ve onunla birlikte reklam filminde yer alan gençleri başrole taşıyor. Bir yandan Lee’nin ve denimin zaman mekan fark etmeksizin etkili duruşunu yansıtırken bir yandan da jean’in verdiği özgürlük hissi ve cool duruşu bize aktarıyor.

  • Pazarlama çalışmalarınızda yol haritanızı nasıl çiziyorsunuz?

Lee ve Wrangler markalarımızın çizdiği global stratejilerden beslenerek Türkiye’deki hedef kitlemizin ihtiyaç ve motivasyonlarına göre pazarlama çalışmalarımızı şekillendiriyoruz. Lee tarafında daha genç bir kesime hitap ediyoruz. Wrangler ise yaşsız olmasıyla çok geniş hedef kitleye hitap eden bir marka.

Yol haritamızı çizerken yapacağımız işleri belli sınıflara ayırıyoruz. Öncelikle marka değeri ve marka imajı bizim için çok önemli, markaların yaşam tarzını yansıtan, değerlerini ön plana çıkaran kreatif çalışmalar yapıyoruz. Bunun dışında iki markanın da üzerinde durduğu konu “fit uzmanlığı” ve bu yönde hikayesi olan ürünler geliştirmek. Bu sebeple ürün odaklı ve ürünün özelliklerini tüketiciye anlatan çalışmalar yapmak önem verdiğimiz bir diğer konu. Marka iş birliklerini de sezon içerisinde sıcak tutarak farklı hedef kitlelerine ulaşmak, marka özünü değiştirmeden bir renk ve yeni bir soluk katmak için kullanıyoruz. Bunlar dışında tabii ki perakende giyim sektörünün sezon dinamikleri bizim için çok önemli, sezon hikayelerini de sürekli iletişimle anlatıyoruz.

  • Pandemi sonrası değişen tüketici davranışlarına yönelik nasıl çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz?

Lee ve Wrangler’ın fit ve kumaşları çok özel. Bu alanda 100’er yılı aşkın süredir toplamda 200 yılı aşkın tecrübesi olan markalar. Pandemi sonrası değişen tüketici davranışlarındaki en öne çıkan özellik, rahat giyimin daha da önem kazanması oldu. Koleksiyonlarımızda teknolojik ve güncel modaya uygun ürünler üretmeye devam ediyoruz. Extreme Motion, 360°, Body Bespoke, Weather Anything, Free to Strech, Indigood markalarımızın inovasyonlarından bazıları.

Pandemi sonrası bir gelişme de tabii ki online alışveriş oldu. Bu da online satışa özel ürün geliştirmenin önemini artırdı. Biz de bir Lee markası olan ve satışına başladığımız “Riders by Lee”’yi yalnızca online kanallara özel geliştiriyoruz.

  • Karma Mağazacılık’ın sürdürülebilirlik kapsamındaki çalışmaları neler?

Son yıllarda tüketicilerin sürdürülebilir ürünlere olan farkındalığı ve ilgisi arttı. Üretimde su kullanımı, kimyasal tüketimi, üretim süreçlerini sürdürülebilir hale getirmek için ciddi çalışmalarımız ve gelecek hedeflerimiz var. Özellikle üretimde büyük ölçüde geri dönüştürülebilir malzemeler kullanmaya dikkat ediyoruz.

  • Eklemek istedikleriniz…

Harika bir röportaj oldu, çok teşekkürler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir