23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın
kariyer.net bitsin bu sorular

Kariyer.net – Bitsin Bu Sorular!

Kariyer.net, kadınların iş görüşmesi esnasında ve kariyer yaşamları boyunca karşılaştıkları “Ne zaman evlenmeyi düşünüyorsun?” ya da “Çocuk sahibi olmak istiyor musun?” gibi cinsiyetçi ve ayrımcı sorulara karşı “Bitsin bu sorular!” demek için bir hareket başlattı. Kadınların ağzından “Artık hayatlarımızdan değil işten konuşalım!” çağrısı yaparak,
iş dünyasında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için önemli bir adım attı.

Herkesi kadınların özel hayatlarına değil iş yaşamlarına odaklanmaya davet eden ‘Bitsin Bu Sorular!” çağrısı, iş dünyasında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve ‘cam tavanlar’ın kalkması açısından da büyük önem taşıyor.

Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, mülakatlarda işle ilgisi olmayan soruların kadınlara artık sorulmaması için tüm birey ve kurumları kampanyaya destek vermeye çağırarak şunları söyledi: “21 yıldır istihdam piyasasında işverenlerle iş arayanları buluşturan bir platform olarak; milyonlarca iş başvurusuna ve aynı zamanda milyonlarca mülakata aracılık ediyoruz. Dolayısıyla, kadınların mülakatlarda yaşadıkları iş dışı sorulara karşı hem aday hem de işverenlerin farkındalıklarını artırmak istiyoruz. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle iş dünyasındaki iş dışı sorulara “Bitsin bu sorular!” diyerek bir hareket başlatıyoruz. Bu konuda duyarlı herkesi kampanyamıza destek vermeye davet ediyoruz. Birkaç saat içinde 10 binlerce imzaya ulaşan çağrımıza kulak veren herkese teşekkür ederiz.”

Harekete katılanlar, sosyal medya hesaplarından #bitsinbusorular etiketiyle iş görüşmelerinde sorulmaması gereken ve işle ilgisi olmayan soruları paylaşarak, kampanyanın geniş kitlelere ulaşmasına destek veriyor.

Resmi destekçi olmak isteyen işverenler bitsinbusorular@kariyer.net hesabına ulaşabilirler.
İmza ve soru bildirimi için: https://tr.kariyer.net/bitsinbusorular/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir