E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Karbon Ayak İzini Silen Meyve Suyu – FOUND

Karbon Ayak İzini Silen Meyve Suyu – FOUND

Karbon ayak izi insanların veya  kurumların doğaya saldığı sera gazlarının genel toplam içindeki payıdır. Piyasaya yeni ürün süren şirketler tüketicilerin çevreci ürünler alma eğiliminde olduğunu fark ettiklerinden yeşil ürünlere ve yeşil pazarlama konusuna ağırlık vermiş durumdalar.

Son zamanlarda Starbucks’a gittiyseniz belki Found marka meyve suları gözünüze çarpmıştır. Dünya’nın ilk karbon nötr sertifikasına sahip olduğundan, karbon ayak izini sildiğinden, doğal meyvelerden elde edildiğinden ve hiçbir katkı maddesi içermediğinden dolayı sıradan bir meyve suyu değil.

 

FOUND meyve sularını yaratma fikri, Found Organic kurucularından Mark De Luca’nın yakalandığı kanser hastalığının tedavisi sırasında; yakın arkadaşı ve markanın kurucu ortağı Onur Keçe’nin kendisine bağışıklık sistemini desteklemek için Nar Suyu’nu önermesi ile başlamış.  Avustralya’da saf nar suyu olmamasından yola çıkan iki arkadaş bir şirket kurup kaliteli organik nar üretiminde önemli yere sahip olan Türkiye’den nar suyu ithal etmişler. Ardından, Anadolu Cam ile özel bir şişe tasarlayıp Avustralian Carbon Reduction Institute ile FOUND markasının tüm karbon ayak izinin silinmesine yönelik çalışmaları tamamlayıp Dünyanın ilk karbon nötr, %100 saf, organik meyve suyu markasını yaratmışlar.

Sağlıklı ve lezzetli içeriği kadar şık ve World Star Packaging Award 2010 gibi ödüllere de sahip orjinal şişe tasarımıyla dikkat çeken Found Organik Meyve Suları tamamı organik 9 ürün çeşidi (Şeftali, Kayısı, Üzüm, Elma, Nar, Vişne, Kavun, Çilek ve Portakal) ile bugün halen Avustralya, Singapur, Maldivler, Çin, İsveç ve Türkiye’de yiyecek ve içecek sektörünün lider kuruluşları tarafından tercih ediliyor.

 

Üretim ve sunum aşamalarında çevre dostu bir yol izleyen Found’un üretim, nakliye ve iş süreçlerinin tüm aşamalarında kullandığı fosil tabanlı yakıtlar, elektrik enerjisi ve karbon salımına sebep olan faaliyetleri Avustralya’da bulunan denetleyici ve yetkili kuruluş CRI (Carbon Reduction Institute) tarafından izlenerek raporlanıyor. Salınan karbon miktarı toplamı göz önünde bulundurularak karbon kredisi satın alınıyor ve bu karbon kredileri ağaç dikimi, enerji verimliliği projeleri gibi çevre dostu projelerde değerlendirilerek markanın karbon ayak izinin sıfırlanması sağlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir