Kahve İstemek Hiç Bu Kadar Zor Olmamıştı: Tall,Grande,Venti Bardak Boylarının Hikayesi

damattween

Kahve istemek ne kadar zor olabilir diye düşünebilirsiniz. Ancak zor. Özellikle Starbucks’taki baristalardan kahve istemek hem de çok zor. Baristalardan kahve isterken meşhur bir bakışma sahnesi vardır: Starbucks’a gidilir. Baristaya küçük boy latte istediğinizi söylersiniz. Baristadan “Yani tall latte demek istiyorsunuz?” şeklinde karşılık gelir. Ortam sessizleşir ve bakışma başlar… “Yahu, alt tarafı küçük boy kahve istiyorum ne diye tall diye uzatıyorsun konuyu.” diye içinizden geçirseniz de barista da kendisine söyleneni yapıyor diye düşünüp ,tall dememekte yine ısrar ederek, “Evet evet ondan.” diyerek konuyu kapatırsınız, perdeler çekilir.

Şimdi baristaların ısrarla söyletmeye çalıştıkları Tall,Grande,Venti bardak boylarının hikayesine bakalım:

Starbucks’ı dünyanın önde gelen markalarından biri haline getiren Howard Schultz, 1986 yılında II Giornale adında mini bir kahve zinciri kurar. II Giornale’yi kurmasında Schultz’un bir iş gezisi sırasında İtalya’da gördüğü espresso dükkanlarının etkisi büyüktür.

 

II Giornale ilk başlarda Short ve Tall olmak üzere sadece iki bardak boyunu müşterilerine sunar. O zamanki müşteriler daha büyük bardak boyu talep edince İspanyolca büyük anlamına gelen Grande ve İtalyanca 20 anlamına gelen Venti bardak boyları geliştirilir. Daha sonra “çok seçenek aslında hiç seçenek” kuralını benimsemiş olacak ki Schultz, Short bardak boyunu kullanmayıp Tall, Grande, Venti şeklinde devam etme kararını alır. Böylece artık Short yerine Tall, küçük bardak boyu olarak tüketiciye sunulur.

İtalya kültürüne olan hayranlığını Schultz geçtiği yollara da yansıtmıştır aslında: Venti örneğinde de olduğu gibi. Short(küçük), Tall(orta), Grande(büyük) derken Venti(20) ne alaka diye düşünebilirsiniz. Bununla ilgili kesin bir bilgi bulunmuyor. Ancak Venti bardak boyunun 20 ounces bardak boyu ölçüsünden esinlenildiğine dair bir düşünce var. Çünkü Starbucks, bardak boylarını Tall 12 ounces, Grande 16 ounces, Venti 20 ounces bardak boyu ölçülerinde tüketiciye sunar.

Videoda da göreceğimiz gibi Schultz basit bir bardaktan çok daha özgün bir deneyim sunmak için 3 farklı dilde bardak boyları geliştirse de bazı müşterilerine bunu aktaramamış doğrusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir