Kahve Dünyası ve Savaşları

damattween

Kahve Damlası, Kahve Dünyası, Kahve Ateşi, Kahve Deryası… Liste uzayıp gidiyor. Farkında mısınız artık her köşede bir kahve dükkanı var.

Biz Türk Kahvesi kültürüyle büyümüş bir milletiz doğru ama bu yeni bir durum değil ki… Yıllardır süren bir gelenek, alışkanlık, özellik vs. Artık nasıl adlandırırsanız…

Bence bunun nedeni insanların artık hem kahve içebileceği hem rahat olabileceği hem dersine çalışabileceği bir yer aramasından kaynaklanıyor. İnsanlar kahvelerini alıp saatlerce oturmak ve sevdikleriyle zaman geçirmek istiyor. Bunu da 15 dakikada bir başlarına dikilen ve “bir şey alır mıydınız?” diye taciz eden garsonlar olmadan yapmak istiyor. Eskiden bu ihtiyaca Starbucks ve Gloria Jeans Coffees gibi büyük markalar cevap veriyordu ama bu açığı gören girişimciler ya kendi markalarını yaratıyor ya da bayilik alıyor.

Bu güzel rekabette Kahve Dünyası güzel bir reklama imzayı atmış. Reklam ajansı Federation. Yönetmen Serter Tırmık.  ( emekçileri unutmamak gerek) Gözlemleri iyi. “Kahve Dünyası’nın kapısı her gün yüzlerce farklı tada ve aynı mutluluğa açılır. Bu kapıdan içeri giren herkes, mutluluğun tadını çıkaranlarla karşılaşır. Kahve Dünyası’na özel tadlar, çocukların ve gençlerin beğenisini, annelerin ve babaların güvenini, tüm lezzet severlerin hayranlığını kazanır.” mesajını veriyor. En azından sesi bile kapatsak her şeyi anlayabiliyoruz. Sesi de kapatmak tabii ki haksızlık olur. Magicpost adına yakışır bir iş çıkarmış. Sözler Sinan Akçıl sözleri değil Gayet mantıklı, anlaşılır ne anlatmak istediğini anlatan sözler. Reklamda yaşlı, genç, çocuk, emekli, öğrenci herkes var. “Hepimizin ortak noktası” mesajıyla örtüşüyor.

Kahve Dünyası bu reklamıyla diğer rakiplerinden biraz olsun sıyrılmış gibi. Bu reklam hedef kitlede nasıl bir iz bırakır bunu zaman gösterecek ama ülkemizde “iyi reklam” eksikliğinde bizde güzel bir sonuç bıraktığı kesin.

2 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir