E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
img 20221026 wa0002

İstanbul Başakşehir’den İlk Bioyakıtlı Uçuş

UEFA Konferans Ligi’ndeki başarılı temsilcimiz üç yıldır yürüttüğü çevresel farkındalık çalışmalarını Avrupa kupalarına da taşımak için Türk Hava Yolları ile birlikte dev bir adım attı. Temsilcimizin bugün gerçekleşen TK3231 sefer sayılı Floransa uçuşu UEFA’da kulüpler düzeyinde gerçekleşen ilk bioyakıtlı maç uçuşu oldu.

İstanbul 2022 – Özellikle alternatif formalarında taşıdığı çevre mesajları ile Küresel Amaçlar için farkındalık çalışmaları yürüten İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü , ülkemizi başarı ile temsil ettiği ve henüz gol yemediği başarılı savunma organizasyonunu, Dünya için bu kez Avrupa kulvarında saha dışına taşımaya hazırlanıyor.

Bu yıl gri renkli alternatif forması ile Geri Dönüşüm teması etrafında mesajlar veren temsilcimiz İstanbul Başakşehir, ülkemizin bayrak taşıyıcı markası Türk Hava Yolları’nın da desteği ile bugün İtalya’nın Pisa şehrine Türk Hava Yolları’nın A321 tipi bioyakıt temalı uçağı ile seyahat etti. Ayrıca ilk kez bir takım uçuşunda sürdürülebilir kaynaklardan üretilmiş bioyakıt kullanıldı. Bu sayede, planlanan uçuşta, aynı miktardaki geleneksel kerosen yakıta kıyasla %87’ye varan oranda sera gazı emisyonu engellenmiş oldu.

Bunun yanı sıra kafilede yer alan her bir kişinin karbon ayak izi Türk Hava Yolları’nın Karbon Dengeleme Platformu Co2mission’da yer alan ve sürdürülebilirliği destekleyen ve çevreyi korumaya katkı sağlayan uluslararası projeler ile karbon dengeleme (offsetting) yöntemi kullanılarak nötürlendi.

İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü’nün Türk Hava Yolları’nın da desteği ile Avrupa futbol konsepti içerisinde attığı bu adım aynı zamanda UEFA’nın yakın zaman önce açıkladığı sürdürülebilirlik stratejisi içerisinde çevre başlığı altında yer alan “Sürdürülebilir Etkinlikler” konseptinin ilk örneklerinden olurken, UEFA kulüp müsabakaları düzeyindeki bioyakıtlı ilk uçuş olma özelliğini taşımaktadır.

Uçak içinde de sürdürülebilir ürünlerin kullanımına özen gösterildi. Türk Hava Yolları’nın uzun süreli standartlarının parçası olarak yolculara dağıtılan kulaklık ve battaniyeler geri dönüşüm standardına sahip mısır nişastasından üretilmiş ambalajlarda sunuldu. Ayrıca sunulan elektronik kulaklıklar sterilizasyon işleminden geçirilip tekrar kullanılabilir özellikte. Bozuk olup tamir edilemeyenler ise lisanslı geri dönüşüm firmasına teslim edilerek demir, plastik ve bakır hammaddeleri geri kazanılıyor. Kulüp, çevresel sürdürülebilirlik alanındaki farkındalık çalışmalarını bundan sonra da oynadığı tüm kulvarlara taşımayı planladığını önemle vurgulamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir