İş Dünyasına Damgasını Vuran Kadınların Son Transferleri

damattween

Kadınlar,kadınlarımız..

Toplumda ve özellikle iş dünyasında son yıllarda artan kadın yöneticilere ithafen bu içerikte üst düzey atanan kadınlarımızdan bahsedeceğiz. İş hayatındaki eşitlik günümüzde hala tartışılan ve hatta tartışılması gereken bir konu iken parlayan yıldız edasıyla belki de toplumda birçok kadında iz bırakacak ve güç kazandıracak yönetici kadınların hayat hikayesinden ziyade sektörün içinden bilgiler ile derledik.

Doğan TV Holding:

Doğan TV CEO’su Arzuhan Doğan Yalçındağ’ın yardımcılığına yine Doğan TV Kurumsal Strateji ve Uluslararası Satış Grup Başkanı Özge Bulut Maraşlı getirildi. Maraşlı, mevcut görevine ilaveten Yapımlardan Sorumlu CEO Yardımcısı olarak görev yapacak. Bu göreviyle Maraşlı, dizi ve program seçimlerinde ilk kişi olacak. Son dönemlerde azalan reyting konuları ile gündeme gelen Kanal D’de artık akışı Özge Bulut Maraşlı belirleyecek.

Coca Cola:

Coca Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölge Başkanı Galya Frayman Molinas, şirketin Global Stratejiden Sorumlu Başkan Yardımcısı oldu. Kafkasya ve Orta Asya bölgesindeki toplam 9 ülkenin yönetim merkezi olan Türkiye, Coca- Cola’nın global yönetimine de üst düzey yönetici sağlamaya devam ediyor. Coca-Cola’da 1996 yılından bu yana çeşitli sorumluluklar üstlenen, 2009 yılından itibaren Coca-Cola Türkiye Bölgesi Başkanlığı, 2012’den bu yana ise Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölge Başkanlığı görevini yürütmekte olan Galya Frayman Molinas, Global Stratejiden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak atandı. 2007-2012 yılları arasında Coca-Cola Kadın Liderler Konseyi üyeliği, 2011-2015 döneminde İş Dünyası ve Sürdürebilirlik Kalkınma Derneği Başkanlığı yaptı. 2013-2017 yılları arasında ise YASED Uluslararası Yatırımcılar Derneği Başkan Vekili görevinde bulundu. Coca-Cola İçecek Yönetim Kurulu Üyeliği ve Coca-Cola Hayata Artı Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanı görevlerini sürdüren Molinas, Harvard Business School Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya Bölgesi Danışma Kurulu ve Boğaziçi Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesidir.

Philip Morris/ Sabancı:

Hayal Güneyman Kurumsal İlişkiler Direktörü yeni atamasıyla Philip Morris/ Sabancı’nın tepe yönetiminde kadın yöneticiler çoğunluk kazandı. Boğaziçi Üniversitesi İşletme mezunu olan Güneyman, büyük bölümünü uzun yıllar çalıştığı Abbott’ta deneyimleri ve başarılarıyla tanınıyordu. Yeni atamasıyla birlikte Philip Morris’de genel müdür Enrique Jimenez’e bağlı olarak görev yapan 11 kişilik üst yönetim ekibinde yerli ve yabancı 7 üst düzey kadın profesyonel bulunuyor.

Abdi İbrahim:

Toplumsal cinsiyet eşitliği taahhütlerini Birleşik Milletler Kadının Güçlenmesi İlkelerini imzalayarak bu alandaki çabasına bir yenisini ekleyen Abdi İbrahim’de pozisyonlara 3 kadın yönetici getirildi. Kadın çalışan ve yönetici sayısında ön sıralarda bulunan şirketler arasında yer alan Abdi İbrahim’in 2017’deki üç atamasında koltuğa kadınlar oturdu. Yeni atamalarla Elif Elkin, Abdi İbrahim Otsuka’nın Şirket Yöneticisi olurken yeni Pazarlama ve Satış Direktörü Figen Bilgen oldu. Strateji ve İş Geliştirme Direktörlüğü görevini ise Sevgi Özalp üstlendi.

2016 yılında McKinsey Araştırma Şirketinin yaptığı Türkiye özelinde önde gelen 102 şirketin incelendiği, 11 sektörde giriş seviyesinden genel müdür seviyesine kadar 240 bin beyaz yaka çalışanını kapsayan araştırmaya göre, üst yönetim kadrolarındaki kadın çalışan oranı %25 seviyesinde seyrediyor. Abdi İbrahim’in üst yönetim kadrosundaki kadın çalışan oranı ise %29 seviyesinde, ortalamanın üstünde bulunuyor. Türkiye standartlarına göre oldukça yüksek bir sonuç çıkaran Abdi İbrahim’in sektördeki birçok firmaya örnek olduğu da söylentiler arasında yer alıyor.

Vodafone Türkiye:

Miilenicom’da Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapan Meltem Şahin Vodafone Türkiye’ye üst düzey atandı. Uçtan uca dijitalleşme vizyonu doğrultusunda yenilikçi endüstriyel ürün ve çözümlerin hayata geçirilmesinden sorumlu Kurumsal Pazarlama ve Kurumsal Satış ekiplerine liderlik görevi ile geldi. Telekomünikasyonun zirvelerini yaşadığımız bu dönemde pazardaki güçlü rakiplerle zirve mücadelesinde yer alacak. Vodafone Türkiye’de ikinci kadın yönetici olan Meltem Şahin, ‘‘ Yarına Hazırım Platformu’’ ve ‘‘Akıllı Şehirler’’ gibi alanında öncü kurumsal programları da yönetecek.

PepsiCO:

Kariyerine 2000 yılında e-ticaret sektöründe kategori yöneticisi olarak başlayan Didem Namver PepsiCo Dijital Pazarlama Müdürlüğüne atandı. Namver, yedi yıl boyunca Finansbak’ta sırasıyla ürün müdürü, yeni kanallar birim yöneticisi ve dijital pazarlama birim yöneticisi olarak görev aldı. PepsiCo Dijital Pazarlama Müdürü olarak yeni görevine başlamadan önce 2011-2017 yıllarında Pegasus Hava Yolları Dijital Pazarlama ve e-Ticaret Müdürü olarak çalışmalarını sürdüren Didem Namver PepsiCo Dijital Pazarlama Müdürü olarak PepsiCo markalarının dijital süreçlerinden ve e-ticaret çalışmalarından sorumlu olacak. 2013 yılından bu yanan çeşitli üniversite ve kurumlarda dijital pazarlama alanında eğitimler veren Didem Namver, PDR Türkiye Kurucu Üyesi, MMA Türkiye ve CDO Türkiye Üyesi olarak devam etmektedir.

 

Sektörün içinden ve özellikle 2017’nin en bomba üst düzey kadın atamalarından ilham bulmanız ve takdir etmemiz dileğiyle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir