E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

İnternet ve Alışveriş

E ticaret ve Ticimax demeden önce e-ticaretin ne anlam ifade ettiğine hep birlikte bir bakalım istiyoruz. Alışveriş, eski çağlardan beri süre gelen bir insan davranışı. Para, Lidyalılar tarafından icat edilmeden bile önce takas yöntemi keşfedilmişti. Paranın icat edilmesi sadece alış verişin ve ticaretin formunu değiştirdi.  Elbette paranın icadı insanlığın yöneliminde çok kalıcı değişikliklere sebep oldu. Eğer para icat edilmemiş olsaydı bugün hala takas yöntemini kullanıyor olabilirdik. Böyle bir şey bütün dinamikleri değiştirirdi. Hatta belki günümüzün en büyük problemlerinden biri olan israf problemini çözebilirdi. Tam çözemese bile daha aza indirebilirdi. Biz tabi asıl konumuzdan uzaklaşmayalım. Ne demiştik, internet ve alışveriş demiştik. Bu bölümde vurgulamaya çalıştığımız şey internette ticaret yapılabileceğinin keşfi paranın icadından sonra insan ve ticaret ilişkisindeki en büyük devrimdir.

E Ticaret

İnternetten bir şeyler alınıp satılabileceği ortaya konunca tüm bunlarım kavramsallaşması ve standartlaşması gerekti. Bunun üzerine çok fazla parametre ortaya çıktı. İlk önce ön yargıların yıkılması gerekiyordu. İlk defa insanlar görmediği, dokunmadığı veya denemediği eşyaları sadece bilgisayar ekranına bakarak sipariş edeceklerdi. Bu ön yargının global anlamda yıkılması sanıldığı kadar uzun sürmedi. İnsanlar refleks olarak bu tarz yeniliklerden hoşlandıklarını ortaya koydular. Daha sonrasında ise başka engellerin aşılması gerekti. Bu engellerden en büyüğü ise tartışmasız güvenlik konusuydu.

Konu buraya gelmişken e ticaret ve Ticimax dediğimiz zaman güvenlik, Ticimax için vazgeçilemez bir parametre. Artık e ticareti kredi kartı güvenliğinden ayrı düşünmemiz de pek mümkün değil. Bu alanda satıcılar, bankalar ve yazılım firmaları son 10 yılda çok büyük devrimlere imza attılar. SSL sertifikası, 3D secure önlemleri, kredi kartı doğrulama yöntemleri ve benzeri birçok konuyu düşündüğünüzde bunların hepsi teknoloji ve ticaret dünyası için çok büyük gelişmelerdir desek abartmış olmayız.

Global Pazarlar

Global ölçekte iş yapma konusunda e ticaret kavramının çok büyük bir dokunuşunun olduğunu görüyoruz. Eskiden, Dünya’nın herhangi bir yerinde aradığınız ürünün olup olmadığını bilebilmeniz için o ülkeden doğrudan kontaklara ihtiyacınız olurdu. Ürünün varlığında haberdar olsanız bile eğer ürünle alakalı iç piyasada faaliyet gösteren bir ihracatçı veya distribütör yoksa ürüne ulaşmak oldukça güç bir meseleydi. E ticaret işte bütün bu engelleri aşmış durumda. Yakın geçmişte her ne kadar e ticaret konusunda ülkemizde refleks olarak ithalat ağır basmış gibi gözükse de bu durumun şimdiden değişmekte olduğunu gözlemliyoruz.

E ticaret ve Ticimax

E ticaret alt başlığı altında günümüzde elektronik ticaret yani e-ticaret dediğimiz zaman ne kadar fazla teknolojinin devreye girdiğini elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık. Her geçen gün kullanıcıların ve satıcıların bu alanda ihtiyaçları artıyor ve bu artış Dünya’nın evrildiği noktada teknolojiyle ilgili ihtiyaçlar. Ticimax bu alanda uzman kadrosuyla tüm ihtiyaçlarınıza karşılık vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir