huzeyfe erdinc

İnternet Devlerine Telif Şoku: Türkiye’de Dijital Telif Yasasıyla Google ve Meta İçerik Üreticilerine Ödeme Yapacak

damattween

Dijital telif yasaları, uluslararası çapta dev teknoloji şirketlerinin içerik üreticilerine ödemeler yapması gerekliliği konusu daha fazla tartışılmakta. Google’ın Kanada’da aldığı kararın ardından Türkiye’de de Dijital Telif Yasası üzerindeki çalışmalar hız kazandı. Konu hakkında görüş belirten Linafon Kurucu Ortağı ve İletişim Uzmanı Huzeyfe Erdinç, “Bu yasa yürürlüğe girerse, Google ve Facebook gibi dijital platformlar içerik üreticilerine telif ödemek zorunda kalacak” şeklinde konuştu. Erdinç ayrıca, “Google Haberler uygulaması da içerik üreticilerinin emeğini kullanıyor. Google, bu içeriklerden milyarlar kazanıyor ancak içerik üreticilerine herhangi bir ödeme yapmıyor” ifadelerini kullandı.

Dijital Telif Yasası, ABD’de 1998’den bu yana, AB ülkelerinde ise 2022’den itibaren uygulanmaya başlanan bir düzenleme olarak biliniyor. Türkiye’de de bu konuda benzer bir düzenlemeye ihtiyaç olduğu vurgulanıyor. Yasal bir düzenleme geçmesi durumunda, Google ve Facebook gibi dijital platformlar içerik üreticilerine telif ödemek durumunda kalacaklar.

İletişim Uzmanı Huzeyfe Erdinç, “Eğer bu yasa geçerse, dijital mecralar içerik üreticilerine ödeme yapmak zorunda kalacaklar” dedi.

Erdinç, günümüzde teknolojik gelişmelerin hız kazanmasıyla birlikte dijital araçların hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldiğini, Türkiye’nin internet kullanım sürelerinin dünya ortalamasının üzerinde olduğunu belirtti. Dijital Telif Yasası’nın Türkiye’de olmamasının, içerik üreticilerini ve devleti önemli gelir kaynaklarından mahrum bıraktığını ifade etti.

Google, dünyadaki bazı ülkelerde yapılan yasal düzenlemelerin ardından haber üreticilerine ödemeler yapmaya başladığını belirten Erdinç, Türkiye’de benzer bir düzenlemenin olmaması nedeniyle Google’ın ödeme yapmadığını ve yayıncıların bunun değişmesini talep ettiğini aktardı.

Dijital Telif Yasası’nda Türkiye’de yapılan çalışmaların, internet üzerinden üretilen içeriklerin korunması ve bu içeriklerin üreticilerine adil bir şekilde ödeme yapılmasını sağlamak amacıyla detaylı bir zemin oluşturmaya yönelik olduğunu vurgulayan Erdinç, içerik üreticilerinin emeklerinin korunması gerektiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir