Instagram Neden Popüler?

Instagram, hem kişisel hem de işletme hesaplarıyla her geçen gün daha popüler hale geliyor. Geçmişten günümüze fotoğraflar, an’ları ölümsüzleştirdiğimiz bir araç olarak hayatımızın önemli bir noktasında yer alıyor. Misafirlikte ortaya çıkan fotoğraflar ve saatlerce anlatılan hikayeler, bir ritüel olarak eski zamanlarda büyük beğeni toplardı.

Dijitalleşmeyle birlikte geleneksel albümler yerini sosyal mecralara, sohbetler ise dijital yorum ve beğeni butonlarına bıraktı. Analog makinelerdeki sınırlı fotoğraf çekimi, sadece çok değerli an’larımızı pozlamaya izin verirken, şimdi her an’ımızı sosyal medyada özgürce paylaşabiliyoruz. Üstelik bu çağda misafirlerimiz de bir hayli çok! Paylaştıkça daha çok beğeni ve yorum beklerken eksik olan yanlarımızı, olmak istediğimiz kişiye bürünerek tamamlıyoruz.

İnsanların fotoğraf paylaşma tutkusunun bir sosyal mecra yaratacağını 2010 yılında fark eden Mark Zuckerberg, Kevin Systrom ve Mark Krieger isimli programcıların geliştirdiği Instagram’ı 21 Nisan 2012 yılında satın aldı.

Instagram, şu anda günde 40 milyon fotoğraf paylaşımı, saniyede ise 8600 beğeni ve 1000 yorum yapılan sosyal bir platform. Bu rakamlar her geçen gün yükseliyor. Kişisel kullanıcıların yanı sıra işletme hesaplarının da gün geçtikçe artması, daha popüler hale getiriyor. Bu popülerliğin altında birçok sebep yatıyor.

Instagram’ın Popüler Olma Sebepleri

  • Instagram, geçmişte misafirlerle paylaştığımız fotoğraf albümü geleneğinin dijital ayağı olarak kültürümüzü bir adım öteye taşıdı. Böylece gittiğimiz yerleri, okuduğumuz kitapları, dahil olduğumuz etkinlikleri ve yemekleri takipçilerimizle paylaşabileceğimiz bir ağ olarak oldukça seviyoruz.

  • Fotoğraflarda kullandığımız eğlenceli filtreler ve efektler, en basit fotoğrafları bile profesyonel hale getirdiğinden paylaşımlarımız artıyor.

  • Instagram, mobile uygun ve kullanımı kolay bir platformdur. Hareket halindeyken bile kullanımı kolay oluşu, bilgiyi görsel üzerinden aktararak takibi kolaylaştırması ve tüm görselleri aynı ölçüde sunmasıyla ilgimizi çekiyor.
  • Instagram, kişisel avantajlarının yanında, topluluklar oluşturarak ve gruplara dahil olarak kendimizi ifade edebilmemizi sağlıyor. Farklı kullanıcıları da takip ederek, daha çok beğeniye ve takipçiye sahip olma isteği de rekabeti doğuruyor. Bu da daha aktif kullanmamızı sağlıyor.

  • Instagram’ın daha çok eğlence odaklı, siyasetten ve tartışmadan uzak olan bir platform olması da daha çok genç kitlenin dikkatini çekiyor.
  • Instagram’ın sanatsal ve tanıtım içeriği arasındaki dengeyi kurması, Story ve hashtag ile yeni içerikler keşfetmemizi sağlıyor.
  • Doğrudan mesaj gönderme özelliği ile Instagram’ı sosyalleşmek ve iletişim kurmak için de tercih ediyoruz. Beğendiğimiz bir paylaşımı arkadaşlarımıza direkt olarak iletip, sohbet edebiliyoruz.

  • Reklamverenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Böylece Instagram’ın, işletmelere de kendini tanıtabilme fırsatı sunması, tercih edilme sebebini artırıyor.
  • Instagram, aynı zamanda sosyal medya platformları ile bütünleşerek çalışabiliyor. Yani, uygulama ile hazırlanan fotoğraflar Facebook, Flickr, Twitter, Foursquare, Swarm ve Tumblr üzerinden paylaşılabiliyor. Bu kadar çok sosyal ağ ile birlikte çalışabilmesi de bu mecrayı daha efektif kullanabilmemizi sağlıyor.

Her geçen gün genç kitle ve işletmelerle birlikte gelişen Instagram’ın, günümüzde müşteri bağlılığı için de en iyi sosyal medya platformu olduğu düşünülüyor. Buna ek olarak, diğer sosyal mecraların kitlesini de kendine çekerek büyümeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir