Influencer Pazarlama Algısında Paradigma Değişimi

ds-damat

Influencer pazarlama öncesi, eski dönemlerde referans grupları ve belirli alanlarda faaliyet gösteren uzmanlar vardı. Sonra bu uzmanlar faaliyetlerini dijitale taşıyarak, bir anda kendilerine kanal açmış bulundular. Böylece yeni bir kelime artık bütün tüketicilerin ve üreticilerin kaderine ortak oldu. Buyurun, terminolojimize katılan yepyeni kelimenin adı: “Influencer”. Bir de bu kavramın türevi olarak piyasaya çıkan bir diğer kavram ise “Influencer Pazarlama”

Peki Influencer Pazarlama nedir?

Sosyal medya ve dijital paylaşım platformları üzerinden yaptığı paylaşım ve ürettiği içerikle başka insanları etkileme gücüne sahip olan kişilerdir.

Influecer pazarlaması ise “Influencerlar” aracılığı ile yapılan pazarlama faaliyeti, yani kısaca onlar tarafından üretilen içeriklere markaların kendi ürünlerini yerleştirmesidir.

İlk çıktığı zamanlarda piyasada ciddi bir yükseliş yakalayıp dikkat çekse de zamanla çıkış dönemindeki forsundan uzaklaşmaya başladı. Bunun en temel nedenlerinden birisi, Influencerliğin temel kavramının ve esas dayanağının “Güven” duygusu olduğunun gözardı edilmesidir. Bir insan birilerine güvenmese, onun önerdiği/kullandığı her hangi bir ürünü değil almak, yanına bile yaklaşmaz.

İlk çıktığı dönemlerde toplum, alışılmışın dışında içerik üreten kişilere karşı duydukları güven bir nevi Kemal Sunal’ın “100 Numaralı Adam” filmindeki baş rol karakterindeki gibi eriyip yok olmaya yüz tuttu. Bunun en temel nedeni ise bireylerin paraya odaklı çalışırken, bireysel ve kısa vadeli menfaat uğruna insanlardaki güven duygusunu zedeleyerek, kalitesine inanmadıkları ve gerçek hayatta gerçekten önermeyecekleri ürünlerin tanıtımının yapılmasına izin verdi.

Ürettikleri içerik kalitesi sabit kalırken ve insanlar bu içerikten ötürü fenomenleri izlerken onların para ile ürün tavsiyesi yapıp, bir nevi sözlerini paraya satmalarını kabullenemediler ve güven meselesi bu şekilde aşınmış oldu.

Influencer Gündemi Ne Durumda?

Son dönemlerde “Influencer” müesesesi eski dönemlerde reklamlarda ünlü kullanımına döndü. Bir ünlü oynuyor reklamda; ama artık kitle bunun reklam olduğunun bilincinde olduğu için fenomenin söylediklerine pek itibar etmiyor.

O yüzden de burada temel olarak “Fenomenlik” kavramına bakış açısının hem kendileri nezdinde, hem de firmalar algısında değişmesi gerekmektedir. Buradaki değişimi doğru okumak ve anlamak lazım.

Farkına varılmalıdır ki, “Influencerlık” artık doğrudan satışa etki eden bir olgu olmaktan çıktı. Şimdi Fenomenler satışa etki etmekten ziyade ürün hakkında farkındalık yaratmaktadır. Bir fenomenin performansını satışa etki etmesiyle ölçerse bir firma önümüzdeki zaman çizelgesinde büyük bir yanılgı yaşayacaktır.

Ne yapmalı?

Öncelikle, Fenomenlere bakış açısını değiştirmek gerekiyor. Onlara Sales Assistant (Satışa Yardımcı) olarak bakmak yerine, Promoter/ Representator ( Tanıtıcı/ Sunucu) şeklinde bakmak gerekmektedir.

İkinci olarak, insan zihninin atıflandırma kuramı çerçevesinde çalıştığını hesaba katarak, Bütünleşik Pazarlama İletişimi kapsamında ele almak ve oluşturulmuş tek tip mesajı bütün kanallar aracılığıyla yineleme yapılması gerekmektedir. Influencer Pazarlamasını ayrı bir eleman olarak değil de, Atıflandırma Düzeyine göre bir sıralama yaparak, bütün olgunun içindeki elementlerden biri olarak ele almak gerekmektedir. Bu zaman nihai amaç olan satışa bir kaç etki eden kanalla odaklanarak tüketicinin ürünü almaya karşı olan direncini kırmak mümkün olacaktır.

Bundan başka, bir diğer yapılması gereken şey ise, içerik üretirken güven kazanmak için daha dar çerçevede ve spesifik içerikler üretmekle kalmayıp, kazanılan güveni sürdürmek adına sadece emin olduğu ve en yakın arkadaşına, dostuna bile önereceği ürünleri tanıtıma sunması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir