Influencer İletişiminde ‘’ Takipçi Sayısı’’ Ne Kadar Önemli?

damattween

Influencer marketing, pazarlama sektörünün en trend konu başlıklarından biri olmaya devam ediyor. Influencer iletişimi yapan pek çok marka, bu alandaki harcamalarını arttırırken; henüz hiç influencer iletişimi yapmamış markalar ise bu alanı deneyimlemeye başlıyor. Geleneksel reklam modellerinden ayrışan ve içerikle pazarlamanın önemli bir bölümünü kapsayan influencer marketing, alanında uzman ekipler tarafından yönetilmediğinde ne yazık ki başarıya ulaşamıyor.

Sektördeki en büyük ve ilk influencer marketing ajansı Boomads’in yöneticileri Hilal Meriç Bor ve Ahmet Erten geçtiğimiz aylarda yayınladıkları ‘’Dijital Çağın Mesleği, Nasıl Influencer Olunur?’’ kitaplarında markalar için influencer marketing stratejisi yaratmanın tüyolarını, bu alanda yapılan yanlışlarını detaylı şekilde aktarmış.

Boomads’in yöneticileri; Hilal Meriç Bor ve Ahmet Erten’e göre yapılan hataların başında markaların takipçi sayısını baz alarak, influencer seçimi yapma eğilimleri geliyor.  Ahmet Erten’e göre ; ‘’Kampanyanın kaç kişiye ulaşacağı, nasıl bir erişim alacağı şüphesiz çok önemli. Ancak bundan daha önemlisi, kampanya mesajının kimlere ulaşacağıdır. Markanın hedef kitlesi ile örtüşecek, doğru isimlerle yapılacak bir çalışma; hedef kitleye doğrudan ulaşacağı için influencer marketing’in doğasında var olan ‘’tavsiye’’ ve ‘’deneyim paylaşımı’’  başarılı sonuçlar doğuracaktır. Milyonlarca takipçisi olan bir isimle çalışmak yerine,  markanın hedef kitlesine uygun ve devamlılığı olan bir micro influencer iletişimi çok daha güzel sonuçlar verebilir.’’

Hilal Meriç Bor ise; markaların influencer iletişimi süreçleri maalesef öncelikli olarak “takipçi sayısı” odağında başlasa da influencer marketing alanında uzun süre işbirliği yapan ve bu alanı deneyimleyen markalar zamanla odağını uzun süreli işbirliklerine yöneltmiş durumda. Markalar artık yüksek hacimli kişilerle tek seferlik bir iletişim yapmaktansa bütçelerini uzun süreli, içinde farklı kurguları barındıran , influencerın önceki söylemleriyle çakışmayan bir formatta değerlendirmeye başladı. Bu süreçleri yöneten pazarlama profesyonellerinin son dönemdeki eğilimi ise çok sık reklam yayınlayarak inandırıcılığını kaybetmiş yüksek takipçili isimlerdense daha çok tavsiyeleriyle takipçilerini etkilemeyi başaran mikro isimler özelinde oluyor’’. şeklinde görüş bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir