Inbound Pazarlama İle Yeni Hastaları Cezbetmek

ds-damat

Günümüzde, hastanenize yeni hasta çekmek her zamankinden daha fazla önem kazanmaya başlamıştır. Geçmişte, insanların çoğu coğrafi konuma göre kendi sağlık kuruluşunu seçerdi. Bu nedenle, hastaların çoğu evine yakın hastaneleri seçmeye ağırlık verirdi.

Ancak, son dört yıl içinde, online hizmetler üzerinden hastane bulanların sayısı ikiye katlandı. Bu durum, internet ve online değerlendirmeleri kullanarak doktor ve hastane arayışına giren hastalar için tüketici temelli yaklaşımlara yol açmıştır. Dolayısıyla, sağlık pazarlama stratejiniz online stratejileri de içermelidir.

Hastanelerdeki pazarlama faaliyetleri, hastaları çekmek için son derece büyük bir vitrin gibidir. Tüm potansiyel hastaları çekmek ve hastane ya da doktorlar hakkında bilgiler sunmak için bu faaliyetleri etkin kullanmak gerekir. Faaliyetler sonrasında çıkacak olumlu yorumlar, yeni hasta kazanımı için ciddi anlamda fırsat sağlayacaktır. Hastalar, bu süreçte hastaneye gitmeden önce güvenerek bilgi alacakları sağlık kuruluşlarını aramaktalar. Bu noktada; ürün merkezli yaklaşımdan hasta merkezli yaklaşıma geçmek ve hedef kitlelere ulaşmak için interneti kullanmak çok önemlidir.

Inbound Pazarlama’ya Bir Göz Atalım

Inbound pazarlamanın amacı, sadece web sitenize trafik yaratmak değildir. Aynı zamanda, bu kullanıcıları çekerek potansiyel yeni hasta kazanımı sağlamak ve sorulara cevap vererek güven yaratmaktır.
Etkili olabilmek için, öncelikle hedef kitleye eğitici ve bilgilendirici uygun içeriklerin sunulması ve trafiğin doğru kitle ile yaratılması gerekir.

Outbound pazarlama, marka bilinci oluşturmak için reklamlar ve e-posta listeleri üzerine kurgulanırken; Inbound pazarlama ise tüketicilerin ilgi ve meraklarını dikkate alarak onları web sitenize çekmeye çalışır. Sonrasında ise, hastane ve doktorlar hakkında yarattığınız güvene göre bilgi alabilmek için sizlerle iletişime geçmek isteyeceklerdir.

Inbound pazarlamanın en büyük faydalarından biri uygulama maliyetidir. Inbound pazarlama, outbound pazarlama ve geleneksel pazarlama çabalarına göre yaklaşık olarak %61 daha az maliyetlidir. Kısacası, Inbound pazarlama sadece etkili değil, aynı zamanda inanılmaz derecede ekonomik bir pazarlama yöntemidir.
Inbound pazarlamanın bir diğer yararı ise dijital olması ve bu nedenle takip etme anlamında geleneksel yöntemlere göre pek çok aracı sunmasıdır. Yaptığınız yatırımın tam olarak geri dönüşü nasıl oluyor, ne-nasıl işliyor takip edebilirsiniz.

Ancak, Inbound pazarlama uzun vadeli bir stratejidir. Etkinliğini izlemek ve sonuçları görmek için yeterli zaman tanınmalıdır.

Inbound Pazarlama Hastanenize Nasıl Uygulanmalı?

Online pazarlama ve reklam söz konusu olduğunda, web siteniz yapacağınız her şeyin merkezindedir artık. Bu nedenle, web sitenizin kullanıcı dostu olduğundan emin olun.

İnsanlar, hastanenin web sitesini ziyaret ettiğinde çok çaba harcamadan hızlı bir şekilde aradıkları tüm bilgileri bulabilmelidirler. Her sayfada, direkt iletişime geçebilecekleri online arama bilgilerine yer verilmelidir. Görsel medya ile doktorlar ve hastaneye ilişkin, hastanenin web sitesine dair dikkat çekici ve vurgulayıcı fotoğraflar, videolar kullanın. Her zaman tüketicinin bakış açısıyla web sayfasını tasarlamaya dikkat edin.
Web sitenizin potansiyelini kullanmak için başka bir yol; uygun arama motoru optimizasyonu (SEO) ve yerel optimizasyondur. Arama trafiği ve yerel talepler için web sitenizin optimize edilmesi; potansiyel müşteriler tarafından web sitenizin görülmesini sağlayacaktır.

Bloglar İçinden Güncel İçerik Üretmek

HubSpot tarafından yapılan son araştırmaya göre, günlük blog pazarlamacıların % 82’si, Inbound pazarlama çabalarının olumlu bir yatırım getirisi olduğunu raporlamıştır. Taze/güncel içerik, arama motoru sonuçlarında sitenizin online görünürlük trafiğini arttırır, içeriklerle “ilgili” kalmanıza yardımcı olur. Bu nedenle, güncel sağlık konuları, koruyucu/önleyici bakım-tedavi yöntemleri, yeni teknoloji ve prosedürler vb hakkında eğitici ve bilgilendirici bir blog kullanmalısınız.

Markanız için Sosyal Medya Pazarlaması

Hastaneniz için sosyal medyanın pazarlama potansiyelini hafife almayın. Tüketicilerin %40’ından fazlası sosyal medya aracılığıyla buldukları bilgilerin sağlık kararlarını etkilediğini söylüyorlar. Sosyal medya, blogunuzu paylaşmak için harika bir yoldur. Hedef kitlenize ulaşmak, hastaneniz hakkında tüm güncel gelişmeleri aktarmak için inanılmaz etkili bir mecradır. Ayrıca, hastanenizin sosyal medya faaliyetleri, büyük ölçüde arama sonuçlarınızı da olumlu yönde etkileyecektir.

Sonuç

Yukarıda sıralanan stratejilere baktığımızda hepsi ortak bir tema üzerinde buluşmaktadır. Her zaman hasta odaklı olmak, aynı zamanda birer potansiyel müşteri de olan hastalara güven inşa ederek, eğitici ve bilgilendirici bir rol üstlenilmelidir. Bu nedenle, hastaların ihtiyaçlarına odaklanmak için Inbound pazarlama kullanın. Bunu yaparken, bu tüm pazarlama faaliyetlerinizi ve içerik çalışmalarınızı bu ihtiyaçlara göre şekillendirip aksiyon alın. Böylece, ihtiyaçları karşılık bulan hastalar/potansiyel müşteriler zaten sizi bulacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir