E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

İlham Veren Hayatlarıyla Markaların Önüne Geçen Kişiler

Malatya’dan Silikon Vadisi’ne: Eren Bali

Eren Bali 1984 yılı Malatya doğumlu. Anne babası öğretmen olan Bali’nin üç kardeşi var. İlkokulu annesinin de görev aldığı bir köy okulunda okuduktan sonra eğitim hayatına Malatya Fen Lisesinde devam eden Bali matematiğe ve fene oldukça ilgiliydi. Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda madalya kazanmıştır. Bu yüzden MIT gibi oldukça önemli üniversitelerden teklif almasına rağmen ODTÜ bilgisayar mühendisliğini tercih etmiştir. İlk olarak ODTÜ’de bir müzik dinleme programı kuran Bali, daha sonra Oktay Çağlar ile üç boyutlu görünüm şirketi kurmuştur. Üniversitede derslerine katıldığı hocalarını dijital ortama taşımak fikriyle yola çıkarak ABD’de zorlu yollardan geçerek Udemy adlı online eğitim platformunu kurmuştur. Forbes listesinde yer almaktadır.

Sıfırdan Devliğe: Jan Koum

1976 yılında Ukrayna Kiev’in bir köyünde dünyaya gelen Koum, 16 yaşında ailesiyle birlikte ABD’ye yerleşmiştir. Bu yıllarda geçimini bakkalda çalışarak, yemek kuponları toplayarak, kapıcılık yaparak sağlamaya çalışmış ve ailesine yardım etmiştir. Bilgisayarla tanışması kendi kendine olmuştur. 18 yaşında ilk kodlarını yazmış ve 21 yaşında Yahoo adlı dünya devi şirketle çalışmaya başlamıştır. Yahoo’daki iş deneyimi onun için devrim niteliğindedir. Burada tanıştığı Brian Acton ile Brian Acton ile WhatsApp şirketini kurmuşlardır. 37 yaşında WhatsApp’ı Facebook’a satmıştır.

Soichiro Honda’nın Vazgeçmeyişi

1903 yılında Japonya’da doğan Honda’nın ailesinin gelir durumu iyi değildi. Babasının atölyesinde yardıma giden Honda, mekanikle içli dışlı olmaya bu yaşlarda başlamıştır. Ortaokuldan sonra otomobil tamiri yapan bir atölyede çalışmaya başlayan Honda çıkan yangında 3 aracı kurtarmasından sonra patronunun gözüne girmiştir. Yarış arabalarının bakımı üstlenen Honda daha sonra bir atölyenin başına getirilmiştir. Japonya’da olan bir depremden etkilenip yanmaz ve kırılmaz araba parçaları üretmeye başlamış ve oldukça zorlu bir dönemden sonra Tokai Seiki adlı atölyesini kurmuştur. Projelerini Toyota’ya sunup ve alay konusu olmasına rağmen yılmamıştır. Fabrikasını üretmek için dişini canına takan Honda, savaş yıllarınına ve depreme denk gelse de sonunda Honda adlı araba şirketini kurmayı başarmıştır.

Jeff Bezos: Bir Garaj Hikayesi

1964 yılında dünyaya gelen Bezos’un çocukluğu zor bir ailede geçmiştir. Annesinin ikinci eşi tarafından evlatlık edinilen küçük Jeff, garajı adeta bir laboratuvar olarak kullanmıştır. Princeton Üniversitesinden birincilikle mezun olan Jeff Bezos,  Wall Street’te çalışmaya başlamıştır. Yeteneğiyle görevde yükselmesi hiç de zor olmamıştır. New York’tan teklif alan Jeff Bezos buradaki çalışmalarının karşılığını ilerleyen zamanlarda almıştır. İnternette satış fikrini hayata geçirmek isteyen Jeff, yine çalışma yerini garaj olarak belirlemiştir ve Amazon adlı internet sitesini burada kurmuştur. Bugün dünyanın en zengin insanları arasındadır.

Feruccio Elio Arturo Lamborghini

Oldukça kötü durumları olan bir ailede dünyaya gelen Arturo Lamborghini çiftçilikle uğraşan biriydi. Tarım işleri için öncr traktör üretimine başlayan Lamborghini, tam bir araba tutkunu olduğu için  kendine bir adet Ferrari edinir ve bunu da tıpkı traktörleri gibi geliştirir. Bu fikrini Ferrari şirketine sunar ancak küçümsenerek reddedilir. Daha sonra bu olay onu teşvik eder ve kendi markasını kurar. Şimdi ise Ferrari’nin en büyük rakipleri arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir