İletişim, Pazarlama ve Reklam ile İlgili 10 TED Konuşması

damattween

Her Pazarlamacının İzlemesi Gereken 10 TED Konuşması

Pazarlama, reklam ve iletişim alanındaki bir çok konuyu kapsayan 10 TED konuşmasını sizler için derledik. Özellikle pazarlama kavramının tartışıldığı bu günlerde pazarlama nedir ne değildir buyrun işin ustalarından dinlerken kendiniz karar verin.

Seth Godin’in 2013’te yaptığı “Dilimlenmiş Ekmek” başlıklı konuşması halen güncelliğini koruyan bilgiler içeriyor. Sunumunu farklı örneklerle zenginleştiren Godin, bir marka için dikkate değer olmanın ve doğru hedef kitleye hitap etmenin öneminden bahsediyor. Daha önce izlemediyseniz hiç vakit kaybetmeden izleyin, izlediyseniz bile kesinlikle yeniden hatırlamaya değer.

 

Krizler; markalar için tedbir almalarına rağmen kaçamadıkları ve ne zaman geleceği belli olmayan doğal afetler gibi. Ancak önceden alınan tedbirlere ve kriz sonrası çalışmalarına göre zararın en aza indirgenebilmesi ve fırsata dönüştürülebilmesi mümkün. John Gerzema konuşması kriz sonrası tüketici davranışlarına ışık tutuyor.

 

Piyasaya yeni bir ürün sunulurken tüketicinin isteklerine cevap verebilmek ve pazar araştırmasında doğru soruları sorabilmek markanın başarısı için oldukça önemli Malcolm Gladwell de gıda sektöründen verdiği örneklerle bu konu üzerinde duruyor.

Tüketicileri markalar arasında seçim yaparken satın almaya iten pek çok faktör bulunuyor, Sheena Iyengar sadeliğin karar verme mekanizmalarımızı nasıl etkilediğinden bahsediyor.

Fizik tutkunu bir pazarlamacı olan Dan Cobley bu sunumunda pazarlamaya fizik penceresinden bakarak farklı bir yorum getiriyor.

Josh Luber spor ayakkabı sektörünün pazarda sahip olduğu geniş ve önemli yerin farkına varmamızı sağlıyor.

Pazarlama demişken nöro pazarlama ile ilgili bir bir videoyu listeye eklememek olmaz. Molly Crockett’in nöro pazarlama çalışmalarından bahsettiği konuşması da burada.

Jose Miguel Solokoff bir reklam direktörü, ekibiyle beraber Kolombiya’daki F.A.R.C. isimli gerilla hareketinin 50 yıldır sürdürdüğü şiddeti sonlandırmak için bir çalışma gerçekleştiriyor. Noel süslemeleri ve ışıklarıyla gerillaların silah bırakmasını nasıl sağladıklarını anlatan hikayesini kendisinden dinleyin.

Listemizin sonunda Rachel Botsman’ın toplu tüketim kültürü ve e ticaret sitelerinin tüketim davranışlarına etkisinden bahsettiği konuşması yer alıyor.

Liste dışı olsa da izlemek isteyebileceğiniz Morgan Spurlock’un reklam ajansları ve şirketlerin dünyasını anlattığı esprili sunumunu da ekledik.

Satılmış En Muhteşem TED Konuşması

İyi Seyirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir