E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

IKEA’nın Meşhur İsveç Köftelerinin İlginç Hikayesi

Dev mobilya firması olan Ikea sadece mobilyaları ile değil aynı zamanda meşhur İsveç köfteleri ile de meşhur. Hatta sırf bu köftelerden yemek için mağazalarına giden kimseler var. Ayrıca Ikea bu lezzete evde devam etmek isteyenler içinde dondurulmuş paketli bir biçimde İsveç Köftesi satışı da yapıyor. Peki bu ünlü marka Ikea’nın kurucusu kimdir?

Ingvar Kamprad İle Gerçek Bir Başarı Hikayesi

Yaklaşık olarak 70 senedir dünyanın en büyük mobilya üreticisi olan ve 48 milyar dolarlık bir servetin de sahibi olan Kamprad çocukken komşularına incik boncuk gibi nesneler satardı. Disleksi tanısı konmasına rağmen okul hayatında da başarılı bir dönem geçiren Kamprad babasının kendisine vermiş olduğu küçük bir para ile bugünkü Ikea’nın ilk tohumlarını atmış oldu. 1956 senesine gelindiği zaman modüler mobilya alanında resmen bir çığır açmayı başaran Ingvar Kamprad böylece mobilya maliyetlerinin düşmesini sağlarken aynı zamanda daha fonksiyonel ürünler de üretilmesine katkıda bulunmuş oldu.

Ikea’nın Merkezi Hollanda

Her ne kadar ilk kuruluş merkezi İsveç olsa da İkea yönetimi İSveç’in aşırı baskıcı tutumu ve ağır vergilerinden dolayı ilk önce genel merkezlerini Danimarka Kopenhag’a daha sonra ise Hollanda’ya taşımıştır. Ancak ilginç olan ise Kurucu Kamprad hala İsveç’te yaşamaya devam etmektedir. Üç oğlu ve bir sonradan evlatlık edindiği kız çocuğu bulunan Kamprad emekliye ayrılma hayalleri kurmuş olsa da yine de çalışma hayatından vazgeçemiyor. Çocuklarının şirket yetkilerini devir almaları ile emekliye ayrılma kararı alan Kamprad bu hayalinden kısa süre içinde vazgeçti.

 Onlar Aslında Osmanlı Köfteleri

Söylenen bir rivayete göre İsveç köfteleri İsveçli değil Osmanlı köfteleri. Gerçi köfte konusunda türlü çeşidi olan ve bu konuda namı duyulan bir milletten doğmuş olma olasılığı da şaşırtıcı değil. İsveç Kralının vakti zamanında Osmanlı topraklarını ziyaret ettiği sıralarda tadarak beğendiği köfteleri kendi topraklarına nakil ettiği söylenir. Burada aşçıların mı Kral ile gittiği yoksa sadece köftelerin mi İsveç sınırına geçtiği tam kesin bilinmemekle beraber İsveç köfteleri bugün dünyaca ünlü bu bir gerçek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir