E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

İçerik Pazarlamanın Önemi

Kristal Elma’nın ikinci gününde Onedio’nun kurucusu Kaan Kayabalı’yı dinleme fırsatı buldum, kendisi bize dijital içerik pazarlamasındaki başarılarını anlattı.

Dijital’in günümüzde ki önemi tartışılmaz bir yere doğru giderken, bunu farkeden markalarımız da e haliyle dijitale yöneldi. Her site de reklamlarla karşılaşmaya başladık, durum böyle olunca da reklam kirliliği sardı etrafımızı.

Banner reklamlarından bıkan ve kurtulmak isteyen dijital topluluk çareyi “adblock”ta buldu. Birçok tarayıcı tarafından desteklen adblock uygulaması internet sitesinde yer alan reklam alanlarını engellemenizi sağlıyor. Bu durumdan kullanıcı gayet memnun kalırken, reklam sahipleri ve site sahiplerinin yüzünü pek güldürmüyor.

Bizden kaçış yok diyen markalar, dijital içerik pazarlamasıyla dokunmaya çalışıyor bu sefer tüketiciye. Sosyal medyanın önemi arttıkça, paylaşılan içeriklerin de önem kazanması markaları bu yola doğru sürüklerken hedef kitlenin kalbine giden yol da bulunmuş oldu.

Onedio içerikleri ile herkesin gönlüne taht kurarken, bir yandan da doğal reklamın ne kadar önemli olduğunu, paylaşmanın kalbine giden yolun içeriği benimsemek olduğunu göstermiş oldu.

Onedio’nun kurucusu ve CEO’su Kaan Kayabalı, doğal reklamın öneminden bahsederken, ilk doğal reklam çalışmasının Sushico olduğunu dile getirirken “Sushi yerken dikkat edilmesi gerekenler” başlığıyla girdikleri içeriklerin Sushico tarafından sahiplenilerek başarılı bir sonuca ulaştıklarını söyledi.

Kaan Kayabalı, doğal reklamın 5 olmazsa olmazını şu şekilde iletti:

  1. Çok iyi editorial yeteneğe sahip ol.
  2. Hedef kitlene iyi hitap etmek istiyorsan, ilgi alanlarına hakim ol.
  3. Açık ve net ol, kimseyi kandırmaya çalışma.
  4. O an ki aktivite ile ilgili ol.
  5. Eğlendirici aynı zamanda öğretici ol.

Kaan Kayabalı, bir içeriğin çok paylaşılmasının en büyük sebebinin insanların o içerikte kendini veya kendilerinden bir parça bulması olduğunu söylüyor. Bir onedio taraftarı olarak kendisine katılıyor ve kendimden bir parça bulduğum içerikler gözümün önüne geldikçe ufak bir tebessüm ediyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir