23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

İçerik Pazarlama Stratejinize Bir de Bu Açıdan Bakın

Eğer içerik pazarlama stratejinizin işe yaramadığını düşünüyorsanız, bu ipuçlarına kesinlikle göz atmalı ve stratejinizi bir de bu açıdan değerlendirmelisiniz.

Müşterilerin beklentilerinin sürekli değiştiği aşikâr.

Günümüzde insanlar markalarla etkileşim halinde olmak istiyor. Bunu sağlamanın en iyi yolu da elbette içerik pazarlama.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; tüketicilerin büyük çoğunluğu özel içeriklere sahip şirketleri tercih ediyorlar. Bu yüzden tüketicilere daha fazla sevecekleri içerikler vermelisiniz.

 

Şimdi bu anlamda içerik pazarlama stratejinizi gözden geçirme zamanı. Bunun için aşağıda kısa bir kontrol listesi bulacaksınız;

Değer Sunun

 

Öncelikle içeriklerinizin her parçası, hedef kitleniz için değerli olmalıdır.

Müşterilere sağladığınız değere kısaca; sosyal sermaye (Social Currency*) diyebiliriz.

(Social Currency; sosyal ilişkilerin, ekonomik performansı arttıracağını öne süren bir teoridir. 1990’larda sosyolog J. Coleman tarafından ortaya atılmış, D. Putnam tarafından yaygınlaştırılmıştır.)

Sosyal sermayeyi etkileyen birçok faktör vardır.  Marka bağlılığı, değişen eğlence değerleri, yararlılık, konuşma/görüşme ya da bilgi bunlardan bir kısmıdır.

İçeriklerinizi kaç kişinin paylaştığı da sosyal sermayeniz açısından önemlidir. Sık paylaşılan içerikler viral olma potansiyeline sahiptir.

Bir içerik yayınlamadan önce her zaman ilk soracağınız sorular; “Hedef kitlemin bundan kazancı nedir? Bu onları eğlendirecek mi? Onlara yararlı ipuçları kazandıracak mı?” olmalıdır.

Hikâye Anlatın

Huffingtonpost’a göre; “İnsanlar hikayeleri düşünür, istatistikleri değil.”

Eğer içerikleriniz önceye göre başarısızsa, geribildiriminizi arttırmıyorsa, içeriklerinize daha dikkatli bakın. İçerikleriniz bir hikâye anlatıyor mu?

Hedef kitleniz içeriklerinize baktığında, bu onlar üzerinde kalıcı bir etki bırakıyor mu?

Hikâyeler, dilden dile yayılır ve insanlar arasında sürekli anlatılırlar. Bu markanızla müşterileriniz arasında uzun süreli bir birliktelik oluşturur.

Hatırlayın: Bütün iyi hikâyeler bir giriş, gelişme ve sonuca sahiptir ama esas olan hikâyelerin kişisel olmasıdır.

Markanızın kişisel hikâyesini anlatabilir ve müşterilerinizi etkileyebilirsiniz.

Hikâyenize bir isim ve gerçek hayattan bir karakter vererek müşterilerinizin hayatlarına girebilirsiniz.

 

İşbirliği ve Ortaklık Oluşturun

 

Etkili bir içerik pazarlamanın yeni bir yolu da işbirliği oluşturmaktır.

Eğer sizin stratejiniz hâlâ “kendi kendine konuşma” şeklinde ise yani müşterilerinize söz hakkı vermiyor, bütün işi kendiniz yapıyorsanız, stratejinizi gözden geçirmenin zamanı gelmiş demektir.

Bu işbirliği ofis çalışanlarınızdan dış dünyaya kadar uzanmalıdır.

Unutmayın; çalışanlarınız farklı departmanlarda da olsa, aynı amaca hizmet ediyorlar. Bu yüzden işbirliği farklı takımlarda da olsalar bütün üyeleriniz için önemlidir.

 Ofis çalışanları ile işbirliği için bütün üyelerle birlikte haftalık beyin fırtınaları başlatabilirsiniz.

Bu işbirliği içeriklerinizin kaliteli hale gelmesine yardımcı olacaktır.

Günümüzde yaygınlaşan üreten tüketici kavramı ile artık bireyler de kendi içeriklerini oluşturabilmekte ve yayınlayabilmektedirler.

Büyük çaplı şirketlerin de kendilerine ilham almak için bireylerin içeriklerini araştırdığı bilinmektedir. Siz de bu yöntemi deneyebilirsiniz. Ayrıca müşterilerinizle işbirliği ve ortaklık oluşturmak için, onların da konuşmasına fırsat vermelisiniz. Onların geribildirimini dikkate almalısınız.

 

Ortam, mesajın kendisidir.

(The Medium is the Message)

İçeriğiniz ne kadar iyi olursa olsun ne yazık ki çok uzun vadeli değildir. Sizin gibi birçok firma da her gün binlerce içerik paylaşmaktadır. Bu yüzden içerik pazarlama stratejiniz de çok uzun vadeli olmamalıdır.

Hedef kitlenizin bütün segmentlerinin isteklerini karşılamak için, yeni ortamlar ve farklı platformlar denemelisiniz. Böylece hedef kitlenizin her üyesi, sizi farklı platformlarda bulabilir. Bütün çabanızı bir ortama odaklamak yerine, farklı ortamlara yayılmayı denemelisiniz.

Unutmayın: Bireyler her zaman kolay yolu seçer yani kolay bulunabilir olmalısınız.

Müşterilerinize haftada bir blog yayınları, tanıtım videoları ve ayda bir faydalı sunumlar sağlamayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Bu şekilde kısacık dikkat süresinde, hızlı ve etkili iletişim kurabilirsiniz.

 

Bunlar içerik pazarlamanızı baştan yenilemeniz için 4 temel stratejidir. Ara sıra bu maddeleri kontrol etmelisiniz. Daha önce de bahsedildiği gibi, içerikler uzun vadeli olamadığı için stratejiniz de uzun vadeli olmamalıdır ve sürekli stratejinizi kontrol altında tutmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir