E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

İçerik Başlığı Nedir? Bulma Yöntemleri Nelerdir?

İçerik Başlığı Nedir? İçerik Başlıklarınızı Oluştururken Bunları Yapıyor Musunuz?

Şu an bu içeriği okumaya başladıysanız bunda başlığının rolü epey büyük öyle değil mi? Zira iş yalnızca içeriği oluşturmakla bitmiyor. İçeriğin özgünlüğü ve kalitesi kadar önemli bir nokta varsa o da başlığın kalitesi, ilgi çekiciliği ve özgünlüğü. Günümüz dünyasında, sadece bir gün içinde bile yüzlerce reklam ve içeriğe hepimiz maruz kalıyoruz. Peki bu yüzlerce içerik arasından bizim içeriğimiz nasıl sıyrılarak kullanıcıya ulaşabilir. Cevap elbette ki yalnızca içeriğin başlığı değil ama başlığın, içeriği okumaya teşvik etmedeki payı da yadsınamaz bir gerçek. Bir blog yazısı, bir e-mail bülteni ya da bir Instagram içeriği yayınladığınızda, ilk saniyeden itibaren kullanıcıyı çekebilmenizin yolu etkili bir başlık kullanmaktır. Peki etkili içerik başlığı nedir, ilgi çekici başlık nasıl oluşturulur? Gelin bu soruların yanıtlarını hep birlikte bulalım!

Etkileyici & Dikkat Çekici İçerik Başlığı Bulma Yöntemleri

Önce bir itirafta bulunalım. Hangimiz başlık oluşturmak için gerekli zaman ve eforu sarf  ediyoruz? Oysa etkileyici ve dikkat çekici bir başlık bulmanın ilk yolu ona zaman ayırmaktan geçiyor. Yazıya ayırdığınız zaman gibi başlık oluşturmaya da azımsanamaz bir süre ayırdığınızda etkileyici başlık bulmanız çok daha mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra başlık içerik ilişkisi oldukça önemli. İçeriği hazırlarken belirlediğiniz okuyucu kitlesini düşünün. Yani başlığın kim için etkileyici olmasını istediğinizi… Buna göre hedeflediğiniz okurların yaş, sosyo-ekonomik durum, meslek, eğitim durumu gibi niteliklerini ön planda tutarak bir ifade biçimi geliştirin. Kısacası okurunuzun jargonuna hitap eden bir başlık seçiminde bulunun.

Başlığı etkileyici ve dikkat çekici kılan bir başka unsur da bir duyguyu harekete geçirmesidir. Özellikle bir blog yazısı ya da reklam metni yazıyorsanız, başlığınızın bu özelliği taşıması son derece mühim. Başlıkta soru sormak, okuyucuyu harekete geçirmek ve düşündürmek için uygulanan yöntemlerdendir.

Eğer Youtube için videolar çekiyor ya da kişisel blog’unuzu yazıyorsanız başlıklarda içerikle uyumlu olacak şekilde kendi deneyimlerinizi yansıtabilirsiniz. Kendi tecrübelerinizden yola çıkarak oluşturduğunuz içerikler ve dolayısıyla başlıkları kullanıcıların bunlara çok daha fazla ilgi göstermelerini sağlayacaktır. Örneğin; “X İşinde Nasıl Başarılı Oldum?”, “Youtube’dan Nasıl Para Kazanıyorum?” gibi.

Başlıklarda rakamları kullanmak da başlığı etkileyici kılan bir başka unsur. Örneğin; “5 Adımda Blog Açma”, “İçerik Pazarlamasında Kullanılabilecek 8 Fikir” gibi. Bunun yanında basit ve anlaşılır olmak, içeriğin genelinde olduğu gibi başlık atarken de göz önünde bulundurmanız gereken bir noktadır.

İçerik Başlığı Bir Fragman Gibidir

Başlığı, içeriğin fragmanı gibi değerlendirmek yanlış olmaz değil mi? Bir filmi izlemeden önce fragmanını izleyerek o film hakkında fikir ediniyor ve sonrasında izlemek ya da izlememek gibi bir tutum oluşturuyoruz. Okuyucular da çoğu zaman başlığa bakarak o içeriği okuma ya da okumama davranışlarından birini sergiliyor. Bu yüzden başlıkta okura, içeriği neden okumaları gerektiğine dair mutlaka bir fikir vermelisiniz.

Başlık seçimi konusunda daha fazla fikir edinmek ve ilham almak için daha önce iyi performans göstermiş başlıkları inceleyebilirsiniz. Bunun için “çok tıklanan”, çok okunan, viral olan içerik başlıklarını analiz edebilirsiniz.

Kısa ve özlük belki içerikte değil ama başlıkta belirlemeniz gereken bir motto olmalı. Sırf özgün, yaratıcı ve farklı olmak için okuyucunun anlamayacağı, okurken yorulacağı başlıklar seçmemelisiniz. Bilindiği gibi içerik başlıkları 70 karakteri geçmemelidir. Ancak elbette bunun istisnaları ve uyulmadığı durumlar söz konusu olabilir.

Peki ya SEO performansı dediğinizi duyar gibiyim. Elbette tüm bunları uygularken içeriğin SEO performansını da düşürmemelisiniz.  Yukarıda bahsettiğim yöntemler göz önünde bulundurularak oluşturulmuş SEO uyumlu bir başlık tabiri caizse tadından yenmez. Bu yüzden, yazıda en çok önem verdiğiniz ve “odak anahtar kelime” olarak belirlediğiniz sözcüğe mümkünse başlığın en başında yer vermeye çalışın.  Son olarak eğer içeriğiniz birkaç soruya birden yanıt veriyorsa hem SEO performansı hem de kullanıcının dikkatini çekebilmek için bu soruları başlığa da taşıyabilirsiniz. Örneğin; “Propolis Nedir & Nasıl Kullanılır?”, “Ginseng Nedir & Faydaları Nelerdir?” gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir