home ofis

Home Ofis Çalışma Sistemini Verimli Hale Getirecek 5 Yöntem

ds-damat

Home ofis çalışma , profesyonel işlerin ev ortamında yapılma şeklidir. Home ofis çalışma düzeni her ne kadar rahatlık ile bağdaştırılsa da profesyonel olarak yapılan her iş için disiplin gerekir. Hataların az olduğu ve zamanında teslim edilen işler çıkarabilmek için iyi bir odaklanma ve konsantrasyon en önemli etkenlerdir. Bunun içinde home ofis çalışma ortamı, profesyonel çalışma prensiplerini baz alarak dikkat dağıtıcı nesne ve kişilerden uzak bir şekilde hazırlanmalıdır.

Çalışma ortamının kişinin çalışma performansını etkilediği, göz önünde bulundurulması gereken bir gerçektir. Home ofis çalışma sisteminden en iyi şekilde verim alabilmesi için dikkat edilmesi gereken noktalar var. Bu noktaları beraber inceleyelim.

home ofis

Zaman Kontrolü

Birey evden çalışacak dahi olsa mesai saatlerini verimli geçirmek için erken saatte uyanarak zaman kontrolünü gerçekleştirmelidir. Kendine belirli bir zaman dilimi ayarlayarak esnek saatlerin verecek olduğu aşırı rahatlığın önüne geçebilmelidir. Zaman çizelgesi yaparak gün içerisinde hangi işleri hangi saat diliminde yapacağınızı planlayabilirsiniz.

Çalışma Odasının Düzeni

Evinizin bir odasını çalışma odası olarak tasarlayabilir, sizi yansıtan keyifli bir çalışma alanı oluşturabilirsiniz.  Böylelikle hem keyifli bir ortamda çalışmak iş verimliliğinizi artıracaktır hemde profesyonel iş prensiplerini yansıtan bir alanda olmanız sizi aşırı rahatlığa sevk etmeyecektir. Bu sebeple laptopunuz ile birlikte yatakta çalışmak konsantrasyon eksikliğine sebep olacağı için çok iyi bir fikir olmayabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri çalışma odanızı doğru ışıklandırmaya sahip bir alanda dekore etmeniz olacaktır. Bu dekorasyon aynı zamanda size çalışma ortamında olduğunuzu hatırlatmalı hem de sizi motive etmelidir. Mobilya seçiminde iş alanını yansıtacak renkler ve dizaynlar kullanabilirsiniz.

Uygun ölçülerde bir çalışma masası, kitaplık ve aldığınız notları göz önünde tutabileceğiniz bir pano sizi ofis havasına sokmaya yardımcı olacaktır.

Çalışma odanızın dikkatinizi dağıtacak sizi iş ortamından uzaklaştıracak çok kalabalık bir oda olmamasına özen göstermelisiniz. Bu sebeple çalışma alanınızı az ve işinize yarar eşyalar ile dekore edebilirsiniz.

home ofis

Havalandırma

Havasız bir ortamda çalışmak sizi yorabileceği gibi uyku problemleri de yaratabilir. Bu nedenle çalıştığınız alandaki ideal ortam ısını hesaplayarak odanızı saatte bir havalandırabilirsiniz. Böylelikle daha dinç ve çalışmaya hazır hissedeceksiniz.

Kıyafet Seçimi

Ev ortamının rahatlığı ile pijamayla çalışmak kulağa hoş geliyor tabi fakat bu durum sizi çalışmaya başladıktan sonra rahatsız edecektir.Aşırı rahat kıyafetler  psikolojik olarak işe odaklanmanızı engelleyecektir. Uyku haline dönmenizi kolaylaştıracak kıyafetler yerine hem rahat hem de özgüveninizi artıracak kıyafetler tercih etmeniz evde çalışma performansınızı olumlu etkileyecektir.

Beslenme Alışkanlıkları

Ofisten uzak evinizin rahatlığında çalışıyor olmak beslenme alışkanlıklarınızı kötü etkileyebilir. Evin içerisinde olduğunuz süre boyunca daha fazla yemek yeme ihtiyacı çekebilirsiniz.  Kötü  bir beslenme size hem enerji düşüklüğü hem de kötü bir ruh hali olarak geri döner. Bu sebeple yemek saatlerinizi ofiste yemek yediğiniz saatlerle eşleştirebilir ve atıştırmalıklar konusunda daha sağlıklı atıştırmalıklara yönelebilirsiniz.

Bu püf noktalar ile home ofis çalışma sistemine yabancıysanız adaptasyon sürecinizi daha kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.  Bu zor süreçte evde kalarak home ofis çalışma sisteminin inceliklerini çalışma ortamınıza katabilir, işlerinizin verimini artırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir