E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Hırslı Jeff Bezos’un Dünyaca Kabul Edilen Başarılı Girişimi: Amazon.com

Jeff Bezos serveti olan yaklaşık 82 milyar dolar ile bugün teknoloji dünyasının en önemli kişilerindendir. Bezos’un Amazon’u, yılda 136 milyar dolar değerinde ürün satmaktadır. Jeff Bezos’un başarı hikayesi ve Amazon’u kurma süreci iham verici bir hikaye olarak durmaktadır.

Jeff Bezos’un İlginç Çocukluğu

Annesi, Jeff Bezos’u dünyaya getirdiğinde daha 20’sine varmamış bir kızdı. Jeff’e babalık yapacak olan Kübalı göçmen Mike Bezos ile yeni evlenmişti. Jeff, 10 yaşına kadar Mike’ın babası olmadığını bilmiyordu.

Jeff, küçük yaşlardan itibaren parlak bir zekâya sahip olduğunun işaretlerini göstermişti. Daha yeni yürümeye başlamış bir çocukken, bir tornavida ile beşiğini parçalara ayırmıştı. Çünkü, gerçek bir yatakta yatmak istiyordu.

Çiftlik sahibi olan dedesi Preston Gise, Bezos için bir ilham kaynağıydı. Dedesi, Bezos’un entelektüel uğraşlarının tutkusunun ateşini tutuşturan kişiydi.

Jeff Bezos’un Başarılı Eğitim Hayatı ve İş Dünyasına Girişi

Bezos, Amerika’nın en önemli üniversitelerinden biri olan Princeton’da Bilgisayar Bilimlerini okudu. Mezuniyetinden sonra yeni başlayan bir şirket olan Fitel’e katılacak olan Bezos, Intel ve Bell Labs gibi şirketlerden gelen iş tekliflerini geri çevirmişti.

Fitel’den ayrıldıktan sonra yatırım fonu D.E. Shaw’da işe girdi. Sadece dört yıl aradan sonra burada kıdemli başkan yardımcısı oldu.

Doğru Zamanda Doğru Adım

Bezos, 1994 yılında sadece bir yılda internetin yüzde 2300 büyüdüğünü okudu. Bu rakam, onu hayrete düşürmüştü ve bu hızlı büyümeden bir şekilde faydalanması gerektiğine karar verdi. Online olarak satabileceği 20 muhtemel ürünün listesini yaptı ve kitap satmanın en iyi fikir olduğuna karar verdi.

Bezos, mükemmel bir işi olmasına rağmen, D.E. Shaw’daki işinden ayrılmaya karar verdi. D.E. Shaw’daki patronu Bezos’u işte kalması için ikna etmeye çabalasa da, o çoktan kendi işini kurmaya karar vermişti. O, hiç denememiş olmaktansa, deneyip başarısız olmayı seçmişti.

Ve Amazon’un Doğuşu

Ve böylece Amazon doğmuştu. Bezos, Amazon’a bir garajda başlamıştı. Çoğu toplantısını yakınlarda bulunan Barnes&Noble adlı kitapçıda gerçekleştirmişti.

Amazon, açılışının ilk ayında, Amerika’da 50 eyalete ve 45 değişik ülkeye kitap satışı gerçekleşmişti. Ve devamında daha da büyümeye devam etti. Amazon, 15 Mayıs 1997’de halka açıldı. Halka arzının 20. yılında, Amazon’un piyasa değeri 457 milyar dolar civarında. Barclays’a göre Amazon, trilyon dolar değeri görebilecek ilk şirket olabilir.

Bugün Amazon, sadece kitap değil hayal edebileceğiniz birçok farklı ürün satmaktadır. Jeff Bezos, doğru zamanda doğru işi yaparak bugün dünyanın en etkili insanları arasında yerini almıştır.