E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Head of SDA Product Manager Canyiğit Atay ile İdeal Ürün’ü Konuştuk.

1-Görev yaptığınız süre boyunca birçok patent ve yenilikçilik ödülleri kazandınız. Bu ürün geliştirme çalışmalarında ilk adım pazarlama departmanından mı yoksa ar-ge departmanından mı geldi?

CYA : Bir çok yenilik, inovasyon ve/veya patent sürecinin başlangıcı aslında temelde son kullanıcı ve son kullanıcıların ihtiyaçlarından geçer. Dolayısı ile ilk adım bazen Pazarlama departmanına iletilen bir kullanıcı/müşteri geri bildiriminin ya da önerisinin aktarılması olabilirken, bazen de geliştirme sürecinde tamamen Arge departmanı içerisinde bir problemi çözme aşamasında ya da alternatif yöntem arayışı sürecinde olabilir.

2-Alışılagelen mba, pazarlama ve finans master programları dışında kariyerinizde neden aynı bölümde yüksek lisans yapmaya karar verdiniz?

CYA : İş hayatıma Arge bünyesinde yapısal tasarımcı olarak başladım ve yüksek lisansa başladığım dönemde ilk odağım mevcut yaptığım işi en iyi şekilde yapabilecek şekilde kendimi geliştirmek idi. Bu nedenle aynı alanda ancak tasarım/konstrüksiyon alt dalında yüksek lisans yaptım. Bence kariyerinizdeki bir sonraki adıma geçmenin temel yolu öncelikle mevcut işinizi en iyi şekilde yapmaktır. Ürün Yönetimindeki güncel pozisyonum itibari ile MBA bir sonraki adımım olabilir.

3-Firmanın piyasaya yeni ürün sunmaya karar verme süreci nasıl gelişir?

CYA : Yeni bir ürünü 4 temel etken tetikler.

1) Pazarın ve son kullanıcının ihtiyaçları doğrultusunda Pazarlama ekiplerinden gelen ürün talebi.

2) Pazarda var olmayan inovatif bir ürün için ortaya çıkan fikrin Ürün yönetimi ve Arge tarafından projelendirilmesi.

3) Ürün yaşam döngüsünü tamamlayan ürünlerin yenileri ile değiştirilmesi.

4) Pazardaki ürün gamının tamamlanması adına doğru kullanıcıya doğru fiyatta yeni bir ürün tarifinin oluşturulması.

4-Sizce ideal ürün nedir?

CYA : Son kullanıcının/müşterinin ihtiyaç ve beklentisini tam olarak karşılayan üründür. Bunun için öncelikle hangi pazarda, hangi kullanıcıya hangi seviyede ürünün hitap edeceğini bilmek anahtardır.

5- Bilgi Üniversitesinde 4 Kasım’da gerçekleşecek olan İdeal Ürün eğitiminde ürün öncesini, ürün sürecini sonrasını ve yönetimini anlatacaksınız, bu eğitime sizce kimler katılmalı?

CYA : Ürün yönetimi temelde Pazarlama ve Arge birimleri arasındaki köprüdür. Dolayısı ile bir ürünün ortaya çıkışında rol oynayan Pazarlama, Ürün yönetimi ve Arge departmanlarından kişiler ya da bu yolda kariyerini inşa etmek, geliştirmek isteyenler katılabilir.

6- Biz öğrenciler için bir paradokstur: “Mezun olduktan sonra mı yüksek lisans yapalım yoksa çalıştıktan sonra mı?“ Mezun olduktan sonra Arçelik’te çalışıp, ITU’de yüksek lisans yapan biri olarak çalıştıktan sonra mı yüksek lisans yapmayı tavsiye edersiniz?

CYA : Benim için öğrenmek iş hayatına girdikten sonra biten değil hızlanarak devam eden bir süreç oldu. Yüksek lisansım ise yapmakta olduğum işi en iyi şekilde yapmak adına kendimi geliştirdiğim bir alandı. Bunun da faydasını çok gördüm. Dolayısı ile şahsi görüşüm lisans sonrası herhangi bir alanda yüksek lisans yapıp bu alana uygun iş arayışına girmektense lisans sonrası yapmak istediğiniz işe odaklanmanızı ve çalışmaya başladıktan sonra o alanda kendi uzmanlığınızı oluşturmanızı tavsiye ederim.

7-Mezun olduktan sonra kariyerinize Arçelik’le devam etmişsiniz. Aynı firmada kariyerine devam etmenin avantajları/dezavantajları nelerdir?

CYA : Arçelik çok büyük bir aile ve içinde yer almaktan her daim gurur duydum. 11 yıldır çalıştığım bu kültürün en büyük avantajı global boyutu ve öğrenmenin, kendinizi geliştirmenin sınırının olmaması. Arçelik A.Ş.’ nin global boyutu ve kapsamı sayesinde ben her daim farklı departmanlarda farklı işleri yönettim, bu nedenle bir dezavantajını görmedim, aslında hep öğrendim ve öğreniyorum.

8-Doğru kişilere doğru ürün nasıl satılır?

CYA : Kullanıcı/kişinin ihtiyacı doğru şekilde tespit edilir ve bu ihtiyaca yönelik ideal ürün ilgili Pazar, kullanıcı, konumlama analizi ile inşa edilirse aslında sizin ürünü satmanız gerekmez, o kendisini satar ve siz sadece kullanıcı faydasından bahsedersiniz. Bu nedenle “ürün öncesi” süreç çok önemlidir.

9- Üretim öncesi ve üretim sonrası hizmeti kapsayan bu zorlu süreçte sizin gördüğünüz en can alıcı nokta neresi?

CYA : Ürün tarifi kilidi açan yerdir ve ideal ürün tarifi her daim son kullanıcıdan geçmeli ve hatta ürün evrelerinin kritik aşamalarında mutlaka ara değerlendirmelere tabi tutulmalı, kullanıcı geri bildirimleri ile proaktif olarak süreç boyunca şekillenmelidir.

10- Müşterilerinizden en sık duyduğunuz geri bildirimler neler?

CYA : Müşterilerimiz aslında bizim süreç ortaklarımız. Ürün üretildikten sonra süreç bitmiyor, “Ürün sonrası” ile devam ediyor ve buradaki en büyük kaynağımız müşterilerimiz. Onların her geri bildirimi bizler için paha biçilemez birer gelişim ve iyileşme süreci. Bazen otomatik çay makinesi sayesinde günde yarım saat fazla uyuyabildiği için teşekkür mektubu atan bir çay istasyonu işletmecisi olabilirken bazen daha rahat ütüleme yapabilmek için inovatif bir önerisi olan müşterilerimizin geri bildirimlerine kulak veriyoruz.

11- Sizinle aynı kariyeri hedefleyen öğrencilere ve bu alanda sizin gibi profesyonel insanlara söylemek isteyeceğiniz bir şey var mı?

CYA : Çalıştığınız kurum ve şirketlerde geliştirdiğiniz/yönettiğiniz ürünlerin her daim gerçek kullanıcısına odaklanın ve onlara kulak verin, ürünü kendiniz için kendi görüşlerinizle şekillendirmek yerine “ürün öncesinde” doğru kullanıcının doğru ihtiyacına göre “ideal ürün” tarifinizi oluşturun ve “ürün süreci” boyunca onları ortak edin, birlikte şekillendirin. “Ürün sonrası” süreçte başarının temel yolu doğru sorular ve müşterinin sesine kulak veren ideal ürüncülerden geçiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir