E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Hazırlanın Girişimci Oluyoruz !

Dikkat!! Bu içerik aşırı derece ilham yaratır.

Türkiye’de kadının ve kadın girişimcilerin haberleriyle her gün karşılaşıyoruz. Ataerkil bir yapıda olmamız sebebiyle kadının toplumdaki değeri hep göz ardı ediliyordu. Kadının gücünü anlamak için fırsat vermek, gözlemlemek yadsınamaz bir gerçektir. Hal böyle olunca kadınlar kendi kendine toplumda tutunmak için tırnaklarıyla kazıyarak büyük işler için çalışmaya başladı. Son yıllarda kadın girişimciler daha da popüler olmaya başladı. Hatta başarılı kadın girişimci hikâyeleri ile birçok kadına öncü olup devamının gelmesini sağladı. Bununla birlikte KAGİDER’in 2002 yılında kurulması ve kadınlara ilham vermesiyle işler yoğunlaştı. Pek tabi girişimcilik adına yapılan çalışmalar için zaman gerekiyordu. İlham alan, güçlenen ve hatta gücünün farkına varan kadınlarımız girişimcilik yolunda emin adımlarla ilerlemeye başladı.

kadın-girişimciler
Aslında kadınlar için girişimcilik hikâyeleri yeni yeni popüler olmaya başlasa da yıllardır kadınlarımız bunu sessiz sedasız yapıyordu. Evlerinde el emeği işledikleri nakışları ev ekonomisine katkı için satanlar, evde hazırlanan reçelleri küçük çaplı olarak satıp ev ekonomisine katkı sağlayan kadınlarımız girişimciliğin kör kaderini kırmaya başlamıştı. Globalleşme devamında birçok yeniliği de getirdi. Sosyal medya bunun yadsınamaz bir gerçeği olarak karşımıza çıkıyor. Eskiden sessiz sedasız yapılıp satılan ürünler bu sefer sosyal medya hesapları aracılığıyla duyulmaya başlandı. Günümüzde sosyal medyada en çok ziyaret edilen sayfaların başında kadınların yapıp sattığı el emeği ürünler karşımıza çıkıyor.
İnsanlar bir oldukça güçlenir ve herkes birilerine ilham verir. İşte bu temel etkenle yola çıkan kadınlarımız da beraberinde başarılarıyla sürekli yeni kadın girişimcilere ilham oluyor.

Bu kadar anlattık, ne dersiniz şimdi o başarılı kadınlarımızın birkaçına göz atalım mı?

ummiye-kocakÜmmiye Koçak

Mersin’de yaşayan 58 yaşındaki Ümmiye teyzemiz Afife Jale ruhuyla diğer kadınlarımızdan ayrılıyor. İlkokuldan sonra eğitim hayatına devam edememiş ancak okuduğu kitaplar ile kendini geliştirmekten hiçbir zaman vazgeçmemiş. 2001 yılında ise Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu’nu kurmuş. 2006 yılında Hasret Çiçekleri oyunu ile Adana Tiyatro Festivalinde sahne almış. Daha sonra kadının kadına olan şiddetini anlatan uzun metraj filmiyle birçok başarılara imza atmış. Bu başarıları sebebiyle de New York’tan sinemada en iyi Avrasyalı kadın ödülü almaya layık görülmüş. Ümmiye teyzemiz insanın kendi kendini nasıl geliştirebileceğini gösteren en büyük kadın girişimcilerin başında yer alıyor.

 

Demet Mutlu Üçok

İstanbul, Lozan ve Tokya’da gösterdiği profesyonel kariyer hayatına aniden ara verip Harvard’da MBA yapmaya başladı. Çok geçmeden eğitimini dondurup Trendyol’u kurdu. 16 ay içerisinde ise başladığı sermayeyi 5 e katlayarak bir şirket yarattı. Özellikle kadınların alışveriş hayatını konu alarak başladığı işte günde milyonlarca sipariş alarak büyük bir eksikliği kapatmış oldu.

Gamze Cizreli

ODTÜ’de İşletme okuduktan sonra 3 yıl boyunca savunma sanayisi projesinde görev almış. Daha sonrasında bu işin kendisine göre olmadığını düşünüp eşi ile birlikte Ankara’da ‘‘ Cafemiz’’ isimli bir kafeterya açmış. Ankara halkını ilk defa cappucino, krep ve elmalı pay ile tanıştırmış. Ankaralıların yaşam tarzını değiştiren bu ikili daha sonra büyük deneyimler ile 2007 yılında Ankara’da ilk BigChefs’ini açan Gamze Cizreli, bugün en önemli kadın girişimcilerden biri olarak anılıyor.

Hande Çaydaşı

Marmara işletmeden mezun olduktan sonra kaçınılmaz olarak bankacılık sektörüne giriş yapmış. Anne olmasıyla birlikte değişen hayatında bankacılık sektöründen çıkarak bebeği için ihtiyaç duyduğu ürünleri Türkiye’de bulmakta zorlanmış ve buna çözüm olarak 2005 yılında Bebeshop.com.tr’yi kurmuş ve başarılı bir girişimci olarak ismini altın harfler ile yazdırmış.

Başak Taşpınar Değim

Kişisel blog ile yola çıkıp blogunda kendisinden ‘‘girişimci anne’’ diye bahseden Başak Taşpınar aslında bir inşaat mühendisi olarak karşımıza çıkıyor. Yurtdışında geçen kurumsal kariyerini 2011 yılında bırakmış. Nakliyat, tamirci, marangozluk gibi hizmetleri iyi yapan kişilere ulaşmanın zorluğunu fark edip esnafla ona ihtiyacı olan müşteriyi bir araya getirerek Armut.com’ u kurmaya karar vermiş.

Zeynep Öztekin

Son zamanlarda çok popüler olan organik pazarların fikir lideri olan Zeynep Öztekin, organik sebze meyve üretimini gerçekleştiren ilk kişidir. Şuan birçok ülkeye ihracat yaparak kadının girişimci ruhunu ortaya çıkarmıştır.

Berrin Yıldız

Kapadokya’da bulunan Ortahisar kasabasını gezen Berrin Yıldız, bu kasabanın turizm potansiyelini fark ederek yola çıkmış. İki yıllık hummalı çalışma sonucunda ülkenin en geç kadın müze kurucusu ünvanını alarak hem Ortahisar kasabasını geliştirmiş hem de büyük bir kadın girişimci olarak başarılara imza atmıştır.

kagider

Bir sivil topum kuruluşu olan KAGİDER, genç kadınları iş yaşamına hazırlamak, girişimci ya da girişimci olmak isteyen kadınlara eğitim ve mentörlük desteği vermek, rol modeli girişimci kadınları daha da arttırmak ve göz önüne çıkarmak amacıyla çok sayıda projede yer almaktadır. Bugün ise 300 kadın girişimci ile yoluna devam etmektedir.

Bununla birlikte ülkemizde 10 yıldır Kadın Girişimci Yarışması düzenlenmektedir. Kadın girişimcilerin önemi ekonomide yadsınamaz hale gelmiştir. Bunu anlatmak ve yaygınlaştırıp diğer kadınlara ilham vermek amacıyla 2006’da başlatılan bu yarışmaya her yıl binlerce kadın girişimcileri aday olmaktadır.

Günümüzde devlet ve özel banka destekli kadın girişimciler için hibeli ya da hibesiz kredi olanakları ile benim bir projem var ama yeterli sermayem yok diyen kadınlarımız için olanaklar sunuluyor.

Kadının ve kadın girişimcilerin ekonomideki yüzünü gören birçok firma da bununla sürdürülebilirlik adına birçok kadın girişimciye destek olmaya başladı.

Yani giderek gelişen kadın girişimciliği için artık önümüzde engeller azalmaya ve hatta bu engeller avantaja dönüşmeye başladı.

Eğer sizinde bir projeniz ve girişimcilik fikirleriniz varsa hemen hazırlanın. Bizim sizlere, kadınlarımızın bu ilhama daha da fazla ihtiyacı var.

Ee, o zaman hazırlanın kadınlar girişimci oluyoruz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir