Hamburger Çocuklarına YEDİRMEYE Geliyor!

ds-damat

Kasap Döner’in son reklamını çoğumuzun izlediğini düşünüyorum. İzlemeyenler yazımın içinde videosunu izleyebilir. Ama özetlemek istersek, reklamda “kesmez seni bir başkası” ifadesine yer verilirken Kasap Döner yazılı bir bıçak  hamburger markalarının ürünleri olan “chicken burger”, “onion rings”, “double cheeseburger”, “chicken nuggets” ve “steak Wrap” yazısını ortadan ikiye bölüyor. Reklamın sonunda ise Kasap Döner “Hamburger çocuklarına yedirmeye geliyoruz” diyor.

Başta söylemi iddialı gibi gelse de içinde kimilerini rahatsız edici kelimeler barındırıyor. Hedef kitlesini gençler olarak belirleyen Kasap Döner, aynı zamanda onlara “hamburger çocukları” diyerek onları bir zümrenin üyesi olarak gösteriyor. Kimileri bunu iddialı olarak gördüğü için seviyor kimi izleyenler ise “bana ne yapacağımı söylüyor” diye tepki gösteriyor.

Döner bıçağıyla Amerikan Futbolu topunu ortadan keserek  Amerikan Kültürü’ne tepki gösterilen reklamda milliyetçi duygularımız kabartılıyor. “Kesmez seni bir başkası” diyerek ve hamburger markalarının en çok satılan ürünlerini keserek  “biz daha doyurucuyuz” algısı yaratılması sağlanıyor.

Gençlerin hamburger alışkanlıklarını değiştirerek dönere yöneltmeye çalışılan reklam, kimilerinin beğenisini kazandı; kimileri ise reklamı rahatsız edici buldu. Söylem olarak iddialı gibi gözükse de reklamın başarısı için zamana ihtiyaç var gibi gözüküyor. Sektöre hızlı bir giriş yapmak isteyen marka, her ne kadar Amerikan Kültürünü taşlayarak beğeni kazanmak istese de hedef kitlesini “hamburger çocuğu” diyerek adlandırıyor ve tepki çekiyor. “Bize akıl mı veriyorsun?” İzlenimi yaratıyor.

Reklamın başarısı tabii ki; satışlarla ölçülecek. Söylem üzerinde kişiler ilk başta yorum yapacak fakat sonra unutacak. Kasap Döner’in geleceğini de söylemindeki iddiayı lezzetine yansıtması belirleyecek. Yani kısaca reklamla “YA YEDİRECEK” YA YEDİREMEYECEK”.

1 yorum
  1. 1-hamburger cocuklari=lumpen, ozenti genclik havasi oldukca itici.
    2- “yedirmeye geliyoruz” kismi ile devami gelen sloganin turkiye’de var olan kulture cok ama cok ters bir yapisi var. her ne kadar bu ulke halki son 11 yildir esya gibi yonetilme istegini ortaya cikardiysa da genel olarak halkimiz boyle sloganlari sevmez, “siz kimsiniz de bize hamburger cocugu dersiniz, gelin yedirelim de gorelim” havalarina rahatlikla girer. gidecegi varsa da inattan gitmez buraya. ornek olarak eksi sozluk. cok cok az olumlu yorum almis zaten adi gecen fast food markasi.
    3-amerikan kulturu tarzinda seyleri bicakla ikiye bolup uzerine benzer mantikla hizmet etmek ve firma dehil herkesin de bunun zaten farkinda olmasi korkunc absurd.
    4- son olarak doneri gercekten cok ama cok kotu bu mekanin. pahali ve porsiyonunun az olmasini gectim (az porsiyon ve yuksek fiyat bile tok satici havasi yarattigindan dolayi iyi bir pazarlama stratejisidir ki genelde iyi ya da iddiali oldugu icin yemekleri, firmalar bazen bu yontemi secer) buranin doneri gercekten cok kotu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir