Google Maps Nedir ? Nasıl Optimize Edilir ?

Google Maps Nedir?

Google, kullanıcılarına farklı alanlarda ürün sunmaya özen gösteren ve sunduğu ürünlerin hayatı kolaylaştırmaya yönelik ürünler olmasına dikkat eden bir firmadır. Google tarafından sunulan ürünlerden en fazla kullanılanlardan birisi de Google Maps’tir. Google Haritalar olarak çevirebileceğimiz Google Maps, Google’ın hizmete sunmuş olduğu ve ücretsiz çevrimiçi haritalara ulaşabileceğiniz bir servistir. Google Maps’te diğer sitelerin de bu hizmetten faydalanabilmesi için API yani uygulama programlama arayüzü desteği de verilmektedir.

Google Mas’in yazılım versiyonu olarak karşımıza çıkan Google Earth; Windows Vista, Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10 ve Linux işletim sistemlerinde sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor. Aynı zamanda Google Maps servisinde üç boyutlu bina modellerine de yer verildiğini görebilirsiniz.

Google Maps’in en dikkat çekici özelliklerinden birisi Street View özelliğidir. Bu özellik sayesinde sokakları 360 derece gezebilirsiniz. İlk olarak 2007 yılında kullanılmaya başlanan bu özellik de sırt ve araç kameralarıyla beraber fotoğraflar çekilmektedir. Telefon numaraları, insanlar ve plakalar buzlu şekilde gösterilmektedir.

Google Maps uygulaması her ne kadar ücretsiz olarak sunulan bir uygulama olsa da bu uygulamaya mobil veriniz üzerinden bağlandığınız zaman çok fazla veri tüketimi yaşandığını görebilirsiniz. Google Haritalar uygulamasında gideceğiniz yeri bulmaya çalışıyorsanız fotoğrafı yakınlaştırarak daha fazla ayrıntı görme imkanına sahip olursunuz. Uygulama sayesinde özellikle gideceğiniz yeri çok rahat bir şekilde bulabilirsiniz.

Google Maps İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google Maps kullandığınız sırada dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. İlk olarak Google Haritalar’da bazı bölümlerin bez ve turuncu renkleriyle vurgulandığını görebilirsiniz. Bu bölümlerin insanlar tam olarak ne olduğunu ve neden bu şekilde vurgulandığını bilmemektedir. Bu bölümler sizlere şehirde popüler olan ve nüfus yoğunluğu yüksek olan yerleri göstermektedir. Bu alanların genellikle şehirlerde yer alan restoranlar, mağazalar ve barlar olduğunu söyleyebiliriz.

Google Maps üzerinde birçok mağaza ve restoranın incelemelerini, açılış – kapanış saatlerini ve fotoğraflarını görebilirsiniz. Bu bilgiler sadece işletme sahiplerinin girdiği bilgiler değil aynı zamanda uygulamayı kullanan kullanıcıların da girdiği bilgilerdir. Google, gelişim evresinde birçok gönüllüden destek almaktadır. Uygulamanın gelişimine katkıda bulunan kullanıcılarına ise teşvik amacıyla Yerel Rehber Programı’nı sunar.

Cihazınızda konum servisini etkin bir şekilde kullanıyorsanız Google Haritalar sayesinde Google sn hareketlerinizi detaylı bir şekilde bilecektir. Eğer ilerlemenizi incelemek istiyorsanız bulunduğunuz yeri ve bölgeyi gösteren zaman çizelgenizi keşfedebilirsiniz. Bu veriler hareket verilerinizden ziyade fotoğraflarınızda coğrafi olarak etiketlenmiş olan veriler aracılığıyla da toplanmaktadır.

Google Haritalar’ı kullandığınız sırada ekranın sağ alt bölümünde yer alan simgeye dokunduğunuz zaman sizlere farklı ulaşım yollarını gösterecektir. Burada ulaşım şekliniz toplu taşıma aracıysa bir tren simgesi görürsünüz, eğer aracınızsa ve zamana ayarlanmışsa bir araba simgesi görürsünüz. Yürüyerek veya bisiklet ile gidecekseniz bisiklet ya da insan simgesi görürsünüz.

Google Maps Nasıl Optimize Edilir?

Google Maps’i firmanız için kullanacaksanız optimize etmeniz çok büyük bir öneme sahiptir. Google Maps optimizasyonu için ilk olarak bir Google My Business (GMB) profiline sahip olmanız gerekir. Bu profil ücretsiz olarak sunulmaktadır. Özellikle yerel arama sonuçlarında görünmenize yardımcı olur. Harita optimizasyonu sırasında da ilk işiniz GMB başvurunuzu gerçekleştirmek olmalıdır. Başvuru sıranızda bütün bilgilerinizin güncel olduğundan emin olmanız gerekir. Bu evrede işletme sahibi bölümünü ve işletmenizin çalışma saatlerini güncel bilgiler ile doldurmalısınız. Kayıt esnasında kullandığınız ticari görsellerinizi de kaliteli bir hale getirmelisiniz. Özellikle işletmenizin tabelasının net bir şekilde görüldüğünden emin olmanız gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir