23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Google Maps, İstanbul ve Ankara’daki Konumları Silbaştan Yeniliyor.

Dünya üzerindeki en popüler arama motoru Google’ın sahibi Alphabet Inc., Google Türkiye Haritalar uygulamasında önemli güncellemeler yapmak için kolları sıvamış durumda. Böylelikle Alphabet Inc. firması artık Google Haritaların Türkiye’de, özellikle  Türkiye’nin kalbi olan İstanbul ve Ankara’da daha yoğun ve popüler bir halde kullanıma açılacağını duyurdu.

Resmi olarak güncelleme detayları Temmuz 2016 olan Google Maps TR Infill Project,Türkiye’deki 15 Temmuz darbe girişiminden dolayı ertelenmiş ancak projeyi üstlenen MEJIA ASOCIADOS şirketinin Türkiye yöneticilerinin ısrarıyla proje 28 Kasım 2016 itibariyle resmen başlamış oldu.

Bu projeyle birlikte Google, Türkiye’deki elini daha da güçlendirmekle birlikte Haritalar alanında da rakibi Yandex ve Facebook’un Here uygulamasının elini bağlayacak duruma getirecek. Geçtiğimiz yıllarda Google Maps ve Street View uygulamalarının Türkiye App Store’da yayınlanmasıyla yerelleşme anlamında ilk sinyalleri veren platform, beklentileri boşa çıkarmayarak ülkemizdeki kullanıcılar için daha kapsamlı hizmet sağlamaya başlamıştı.

googlemaps_topic

Bu bilgileri nereden öğrendiğimi merak ediyorsanız hemen söyleyeyim: Bu bilgileri bizzat projenin Walker ve QC Walker eğitiminde öğrendim. Bu düzenlemeler nasıl yapılacak ve ne tür bir app ile yapılacak diyorsanız onu da belirtelim: Footprint App ile yapılıyor. Bu uygulamada  Walker’a verilen Samsung A5 model telefon ve ona özel açılan özel footprint hesabından giriş yapılıyor.  Telefonu baştan kurarken bu hesap üzerinden kuruluyor ve Footprint App telefona entegre edilmiş oluyor. Bu uygulamada, Walker’a verilen listede haritalar üzerinde imleçlenmiş mekanlar yer alıyor. Bu mekanların adresleri hedefin olduğu yere giderek düzenleniyor, bilgisi eksikse ekleniyor. Eklenmemiş bir ATM var ise yeniden ekleme yapılıp oraya imleç dikiliyor. Meydanlardaki büfelere kadar ekleme yapılıyor. Bunu yapan kişilere de Walker ve QC (Quality Walker) Walker deniyor.

Google Haritalar, bu projeyle en sık ihtiyaç duyduğunuz bilgiyi daha kolay erişebilmeyi hedefliyor. Bu proje tamamlanıp güncellemeler geldiğinde, o andaki trafik koşulları gibi şeyleri, ev ve işyerinize ulaşımınızı nasıl etkilediğini, ayrıca toplu taşıma araçlarının zamanlamalarını, yemek yiyebilecekleri yerleri, yakınlardaki ATM’leri, eczaneler ve daha bir sürü şeye kolayca erişim sağlayabileceksiniz.

Örneğin “en iyi akşam yemekleri”, “ucuz yemekler”, “iş yemekleri” ve diğer gibi çeşitli kategoriler altında arama yaptığınızda, düzenlenen kendi seçilmiş restoran ve bar seçeneklerini size sunacak. Ayrıca restoranların menü görselleriyle ve mekanın vitrinini, iç görünümünü ve dış giriş görünümünü görebileceksiniz. Açılış kapanış saatini, telefon numarasını, web sitesini görüntüleyebileceksiniz.

Yiyecek yerlere ilaveten, bu bölüm size ATM, eczaneler, bakkallar, benzin istasyonları ve diğer dükkanlar gibi günlük ihtiyaçların da bir bölümünü Google Haritalar üzerinde bulabileceksiniz. Ayrıca, işletmelerin görüntülerini görebilir ve söz konusu mahalle hakkında kısa bir açıklama okuyabilirsiniz.
Ayrıca Google Haritalar’a gelen yeni güncelleme olan Transit özelliği ile birlikte kullanıcılar, aynı yere gitmek için yararlanabilecekleri otobüs, tramvay, metro ve vapur gibi toplu taşıma araçlarının güzergah, durak ve tarife bilgilerine de Google Haritalar üzerinden ulaşabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir