Google I/O 2017 Konferansında Dijital Dünyayı Şekillendirecek Birkaç Duyuruda Bulundu.

Google geleneksel olarak düzenlediği I/O etkinliğinde bu yıl yine ilginç yeniliklere imza attı. Google CEO’su Sundar Pichai, Android’in yeni sürümü, Google Assistant ve Google Home gibi birçok yenilik ve ürün getirdi.17 Mayıs akşamı başlayan etkinlikte Google kısa vadede piyasaya sürmeyi planladığı heyecan verici yeni ürünler üstünde çalıştığı ve mevcut Google ürünlerine de pek çok yenilik ve ilgi çekici özellik eklemeyi de ihmal etmediğini bize göstermiş oldu. Ayrıca I/O 2017’nin kısa bir sürede tamamlanmasına rağmen en büyük ve en önemli duyuruları basit bir şekilde gerçekleştirmesi katılımcılardan büyük bir beğeni topladı.

İşte Google I/O 2017 de tanıtılan yenilikler…

Android 2 milyar cihaza ulaştı

Google CEO’su Sundar Pichai tarafından belirtilen rakamlara göre Android cihaz kullanıcısı 2 milyar oldu.Bu cihazlar arasında akıllı telefonlar,tabletler,Android Wear cihazlar,Android TV’ler yer alıyor. Android 2 milyar cihaz kullanıcısı  gibi ciddi bir rakam ile mobil dünyadaki tahtını bırakmayacak gibi gözüküyor.

Google Assistant iOS platformunda

Google’ın geçen yıl tanıttığı ve sadece belli başlı Android cihazlarda kullanılmaya başlayan Assistant artık iOS platformunda.Google assistant’a gelen yeniliklerden bahsedelim birazda.Öncelikle,  Google Assistant’a Allo’da olduğu gibi yazma özelliği gelecek.Google Lens ile de bağlanılabilecek Assistant aracılığıyla kamerada gösterilen yemeğin adını vermeden ne olduğu sorabilecek ve Assistant resimde gösterilen yemeği Google resim aramasını kullanarak bulabilecek. App Store’a gelen Google Assistant şuan için yalnızca Amerika’da kullanılabiliyor onu da söylemeden geçmeyelim.

Google Home artık daha yetenekli

Pazarda yer alan en başarılı cihazlardan bir tanesi olan Google Home,artık bir çok özelliği bünyesinde barındıracak.HBO Now,Hulu,Deezer ve benzeri uygulamaları destekliyor ve bunun yanında Bluetooth radyo desteğininde yer alacağını açıklamayı ihmal etmemiş.Amazon gibi Google’da akıllı hoparlör sistemini telefona döndürüyor.ABD ve Kanada’da yer alan kullanıcılar için iyi bir haber verelim, önümüzdeki aylarda bu özellikten ücretsiz bir şekilde yararlanabilecekler.

Diğer yeniliklerden birisi de Google Assistant ile olan uyumu.Aradığınız bilgileri bağlantılı ekranda görmenizi sağlayacak.Gideceğiniz yer için Home’a yol tarifi sorduğunuzda Google Maps otomatik olarak telefonunuzda açılacak.

Google Lens ile her şey elinizin altında

Google Lens ile telefonunuzun kamerasını herhangi bir nesneye doğrultup, neye baktığınızı  Google’dan öğrenebileceksiniz.Örneğin kamerayı evdeki kablosuz ağ cihazının seri numarasına doğrultursanız, bu ağa bağlanabilecek veya bir mağazayı çekerseniz mağazanın adı,puanı ve diğer bilgilerini ekrana getirebilecek.

Google Photos ile fotoğraf paylaştın mı derdi kalmayacak

Google Photos, artık fotoğraflardaki arkadaşlarınızı tanıyacak ve onlarla paylaşmayı kolaylaştıracak.Böylece fotoğrafları hala bana atmadın mı derdi de ortadan kalkacak peki nasıl? Google Photos’a gelen Shared Libraries adlı özellikle paylaştığınız tüm fotoğraflar ya da seçtiğiniz bir kısmını belirlediğiniz kişi ya da kişilerle otomatik olarak paylaşılabiliyor.

İlk etapta sadece ABD için kullanıma açılan Photo Books, çektiğiniz fotoğrafları bir fotoğraf albümüne dönüştürüyor.Daha sonra Google Photos üzerinden yarattığınız albümleri basarak fiziksel albümler haline getirebiliyorsunuz.

Google, fotoğraflar uygulamasının aylık aktif kullanıcı sayısının 500 milyona ulaştığını duyurdu.Güncellenen istatistiklerle birlikte şirket,bugüne kadar 1.2 milyardan fazla fotoğrafın platforma yüklendiğini de belirtti.

Yeni sanal gerçeklik

Google’ın VR tarafından Daydream ön planda olsa da yeni bir cihazın geleceği duyuruldu.Lenovo ve HTC ile gerçekleştirilen iş birliği sonunda ortaya çıkacak olan cihaz PC ihtiyacına ve akıllı telefona ihtiyaç duymuyor.Cihazın ne zaman çıkacağı ise hala merak konusu.

Smart Reply in Gmail

Smart Reply in Gmail özelliği ile Android veya iOS’te çalışan Gmail uygulamasına gelen bir e-maili yapay zeka aracılığıyla analiz ederek kullanıcılara gelen e-postalar için basit ve hızlı cevaplar önerecek.

Find My Device

Find My Device isimli uygulama Apple kullanıcılarının ünlü “Find My iPhone” isimli uygulamasını anımsatıyor olması oldukça normal fakat yeni uygulamada çok ciddi bir görsel yenilik bulunduğunuda belirtelim.Cihazlar sekmeler halinde uygulamanın üst tarafında listeleniyor.Uygulamanın esas amacı ise tahmin edildiği gibi haritada cihazların çevrimiçi olduğu son bölgeyi göstermek.Cihazlardan biri kaybolduğunda ses çıkarma,kilitleme veya kayıp cihaz moduna alma seçenekleri de bulunacak.

Google for Jobs ile iş bulmak daha kolay

Google CEO’su Sundar Pichai’ye göre Google for Jobs insanların iş bulmasına ve işverenlerin en iyi adayları bulmasına yardımcı olacak.Perakende işlerinden c-suite yönetici rollerine kadar olan her şey Google arama kutusundan aranabilir ve kart tabanlı bir arayüzü Google’dan ayrılmak zorunda bırakmadan mevcut işleri görüntüleyecektir.

YouTube

YouTube 360 derecelik videoları artık televizyonlarda oynatabilecek.Video içerisinde etrafa bakınmak için uzaktan kumandayı kullanabileceksiniz.

Özetlersek, Google’ın I/O 2017 konferans duyurusu dijital pazarlamanın ikinci büyük dalgasını sonunu işaret ediyor.Endüstride mobil ana akıma dönüşmüş ve dünyanın pek çok yerine yayılmaya devam ederken, endüstri üçüncü dalgaya;TV,giyilebilir teknoloji, bağlanabilir ev ve araç teknolojileri gibi “Internet of Things” teknolojilerine gözü dikti.Google’ın düzenlediği etkinlik güzel yenilikler ve ürünlerle karşımıza çıktı ve bundan sonra yapılacak hamleler kullanıcıları daha da memnun edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir