Google Duplex Nedir? Dijital Asistan

Bu sene yapılan Google i/o toplantısında Google Duplex dijital asistan ı tanıttı. İnsan gibi konuşabilmesi nedeniyle yeni devrim niteliği taşımaktadır. İşletmelere değer, müşterilere ise daha fazla zaman ve konfor katacaktır.

Google Duplex Dijital Asistan

Aşağıda dinleyeceğiniz diyalogda, Google’ın yeni dijital asistan ı Duplex; kuaförden randevu talep etmektedir. Bu dialogda Google Duplex saat 12:00’de talep ettiği randevuyu, ilgili saatte salonun uygun olmadığı yanıtını aldıktan sonra diyalog daha da karmaşıklaşmıştır. Buna rağmen Duplex, 10.00-12:00 saatleri arasında uygun yer olup olmadığını sorarak, karmaşıklaşan iletişimi basite indirgeyerek, 10:30’da rezervasyon yaptırıyor. Aslında Google Duplex karmaşık diyalogları yöneterek, üstlendiği görevi başarıyla sonuçlandırıyor. Konuşmaları spesifik kelimelerle kodluyor ve konuşmanın sürekliliğini sağlayarak çözüme ulaştırıyor.

Google’ın yayınladığı bir diğer diyalog ise, Google Duplex restorana rezervasyon yaptırmak istiyor bu diyalogda ise, Duplex dijital asistan tıpkı bir insan edasıyla düşünüyormuş gibi yapıyor ve “hmm” şeklinde tepkiler veriyor. Nihayetinde yine karmaşık olan diyaloğu yöneterek rezervasyon yaptırmasına gerek kalmayarak, telefonu kapatıyor.

Duplex dijital asistan ın handikaplarından bir tanesi de “düşünüyormuş gibi” tepkiler vermesidir. Bu da iletişimin doğal ve samimi olmasına neden olmaktadır. Öyle ki bu özellik Duplex’i kusursuz ve doğal kılmaktadır. Duplex’in insani reflekslerden olan “mm, hmm, umm” gibi tepkileri, karşısındaki müşteri hizmetleri temsilcisini daha organik bir iletişime de dahil etmesine neden olmaktadır.

Başka bir örnekte ise, bir müşteri olarak, tatil sırasında online üzerinden alamayacağımız bazı bilgilere ihtiyacımız olabilir. Örneğin çalışma saatleri; bununla ilgili olarak Duplex bir işletmeyi arayarak çalışma saatlerini öğrenir ve bunu tüm müşteriler için erişilebilir hale getirebilmektedir. Tatil saatlerini talep eden Duplex’in işletme ile yaptığı diyalogu aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Duplex dijital asistan ın faydalarından bir diğeri ise, işitme engeli olan kullanıcılar başta olmak üzere, yerel dili bilmeyen kullanıcıların telefonda yapacakları iletişimi, erişilebilirlik ve dil engellerinin yer almasına yardımcı olmaktadır.

Düşünün, telefonla konuşma zahmetine girmeden sizin yerinize organize eden, rezervasyon yapan, randevu alan bir asistanınız var. Sabah gideceğiniz doktor rezervasyonu, eşinize yapacağınız yıl dönümü rezervasyonu hiç bir işletmeyi aramadan çözmenize imkan sağlıyor. Zamanın önemine odaklanan Google, Duplex hizmetiyle sevdiklerimizle daha fazla zaman geçirmemizin de önünü açmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir