Google Domain İşine Giriyor !

Google, alan adı satmaya başlayacağı yeni servisi Google Domains’i resmi olarak duyurdu. Duyurunun ‘Google+ Your Business’ adlı Google+ sayfasında yapılması ise, Google’ın bu noktada özellikle işletmeleri hedefleyeceğini, hatta daha çok küçük işletmeler ve KOBİ’leri hedefinde tutacağını belirtmemizde fayda var. Şu anda pek çok Google servisi gibi ilk etapta davet usulü beta sistemiyle açılan Google Domains, sınırlı sayıda davet edilen kullanıcılarca test ediliyor. Şu anda tüm özellikleriyle kullanımda olmadığı da açıkça Google tarafından söylenen Google Domains’in kısa zamdan kendini geliştirmesi ve tüm internetin hizmetine açılması da olası.

 

Google Domains için yapılan resmi açıklamada verilen bilgilere göre Google,  Shopify, Squarespace, Weebly ve Wix.com gibi web sitesi oluşturma girişimleriyle de birlikte çalışacağını duyurdu. Böyle bir şeyin söz konusu olması durumunda pek çok küçük işletme ya da kişiler kendi web sitelerini yapmanın yanı sıra, bir de internette alan adlarını kolayca Google Domains üzerinden alabilecek ve internetteki varlıklarını bu şekilde sürdürebilecek. Google Domains üzerinden herhangi bir yeni alan adı alabileceğiniz gibi, başka bir yerden aldığınız alan adını Google Domains’e transfer etmeniz de mümkün olacak. Google, bu noktada ciddi bir gelir kalemi elde edebilir. Hali hazırda Google Apps’in İşletme Sürümleri ile pek çok ticari müşterisi bulunan Google’ın, bu kitleye ulaşması ve Google Domains’in tercih edilebilirliğini artırması çok mümkün gözüküyor. Bakalım Google Domains ne kadar başarılı olabilecek ve dünyadaki alan adı piyasasını nasıl etkileyecek?

1 yorum
  1. Google domain piyasasına girerse sanırım bir çok yerli ve yabancı firma etkilenecektir. Çünkü google kafaya bir şey takarsa orada belli bir pay elde etmek için elinden geleni yapacaktır. Şimdiden bizim yerli firmalar argeye daha da yüklenmeliler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir