1

Girişimciler İçin 2022’nin En İyi Pazarlama Stratejileri

Bir e-ticaret işletmesi kurmak, marka adına karar vermekten, etkili seo taktikleri öğrenmekten, sanal sunucu seçeneklerini incelemekten çok daha fazlasını gerektirir. Ekonomik büyümeyi hızlandırmaya katkı sağlayan girişimciler mevcut ürün veya hizmetlerin çözemediği sorunları çözmek için yola çıktıklarından girişimciliğin temel taşı inovasyondur. Bu nedenle başlangıçtan itibaren girişimciler, ürün ve hizmetlerini rakiplerinden farklı kılmaya çalışarak, etkileyici bir marka hikayesi kullanarak, hedef kitlelerine nasıl ulaşacaklarını bularak pazarlama stratejilerini güçlendirmelidir.

 • Sadece tek ürün pazarlayan girişimciler dahil ilk iş olarak ürünlerin marka kimliğini oluştururken marka adı, logo ve seçilen renklerin doğru kullanılmasına odaklanılmalıdır. Ardından, ürünün müşterilerin yaşamındaki bir boşluğu nasıl doldurduğu hakkında, duygusal unsurlar da içeren bir marka hikayesi oluşturulmalıdır. Sonraki adım ürün kategorisine bağlı olarak tek bir pazarlama kanalı seçmek ve başka bir platforma geçmeden önce müşteri geri bildirimlerini değerlendirmek olmalıdır. Tutarlı bir şekilde içerik gönderebileceğiniz tek bir platform, suyun derinliğini test etmenizi sağlayacaktır. Ancak mümkün olduğu kadar çok sayıda ilgili platformda markanıza ait kullanıcı hesabının açılmış olması da erişilebilir olmanız açısından gereklidir. Burada amaç aktif olarak odaklanmadığınız bir platform olsa da potansiyel bir tüketicinin sizi keşfetmesi için bir temas noktası oluşturmaktır. Bu nedenle web siteniz ve sosyal medya hesaplarınız dışında Google Benim İşletmem girişini de yapmalısınız.
 • Herhangi bir pazarlama kampanyasının temeli olan içerik, bilindiği üzere markanız hakkında farkındalık yaratma potansiyeline sahiptir. İçerik oluşturuculara, sosyal medyanın ve internetin geleceğinin yeni kralları olarak bakılmasının nedeni doğrudan aboneleri çekmek için web sitenizi ve bloğunuzu kullanmanın sosyal medya platformlarından daha önemli olmasıdır. Arama motoru optimizasyonu, trafiğinizi organik olarak büyütmek için son derece önemlidir ve web sitenizin bloğunda tüketici eğitimi odaklı içerik üretmek, marka imajınızı güçlendirecektir. Ücretli reklamları kullanarak değerli içerik parçalarının erişimini artırmayı denemeniz de önerilmektedir. Bu bütçeniz el veriyorsa hedeflenen kitleye hızlı bir şekilde erişmenizi sağlayacaktır.
 • Influencer Marketing denen ve marka bilinirliğini artırmak için kullanılan pazarlama stratejisi, sosyal medya fenomenleri, blogger veya Youtuber’lar ile anlaşarak hedef kitlenizi büyütmeye, müşteri tabanınıza yeni bir hedef kitle eklemeye yarar. Tüketiciler sıklıkla influencer’ların tavsiyelerini dikkate aldığından onlarla çalışmak, arama motoru sıralamalarınıza fayda sağlayabilir.
 • İşletmelerin %80’inden fazlasının kullandığı e-posta pazarlaması, mevcut müşterilere indirimler, yenilikler ve güncel sektör haberleri gibi bilgiler sağlayarak iletişimi canlı tutmaya ve müşterileri yeniden hedeflemeye olanak tanır. E-posta pazarlamasının etkilerini optimize etmek için hedef kitle segmentasyonu, e-posta tasarımı ve kişiselleştirme gibi ek teknikler kullanılabilir.
 • Bir diğer önemli detay organik Google aramalarında görünmek için standart arama motoru optimizasyonu taktiklerinin yanı sıra, hedef anahtar kelimelerinize ürün adlarınızın yanlış yazımlarını da eklemenizdir.
 • Tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı, ürünlerinizi satın almaya hazır olanların markanızla bağlantı kurmasını hedefler. En uygun maliyetli ücretli reklamcılık yöntemlerinden biri olan PPC, web sitenizin, arama sonuçlarının en üstünde listelenmesini sağladığından hızlı bir yükseliş isteyen şirketler için önerilmektedir.
 • Marka keşfini güçlendirmek için ücretli reklamları kullanmak elbette ki pazarlama için ayırabileceğiniz bütçeye bağlıdır ve sektörünüzde sosyal medya ile blog gönderilerinden yarar sağlayana kadar reklam vermek gerçekten gerekli olmayabilir. Bu noktada yanlış hedefleme yapıp zaman ve para kaybı yaşamamak için uzman desteği alabilir veya online kurslarla ilerleyebilirsiniz.
 • Canlı yayınlar, 360 derecelik videolar ve artırılmış gerçeklik gibi taktiklerin kullanımı satışları sandığınızdan daha büyük oranlarda destekleyebilir.
 • Uzun içerik, birden fazla sorguyu ele alan alt başlıkları kapsadığı için SEO stratejinizin hayati bir parçası olmalıdır. Yazının tamamının tüketiciler tarafından okunmaması normaldir, burada önemli olan göz atıldığında, sayfanın aranan değerli cevapları ve ipuçlarını sunmasıdır. Uzun içerik, birden fazla anahtar kelime varyasyonu için sıralama almaya, SERP’de yüksek pozisyonlarda olmaya, internet kullanıcılarının sayfalarınızda daha fazla zaman geçirmesine yarar. Ayrıca backlink alma şansını ve sosyal paylaşım olasılığını artırır. Bu nedenle, uzun içerik, SEO için muhteşemdir ve içerik pazarlama stratejinizin temel taşı olmalıdır.
 • Araştırmalar, verileri kolay ve hızlı bir şekilde anlaşılır hale getirmeyi amaçlayan infografiklerin makalelerden 30 kat daha fazla tıkladığını göstermektedir. Sosyal medya ve blog gönderilerinizde infografik’lere sıklıkla yer vermeniz önerilir.
 • Oturarak makale okumaya vakit bulamayanların herhangi bir zamanda herhangi bir yerde, özellikle hareket halindeyken tercih ettiği podcast’ler bir süredir yükselişte olduğundan pazarlama süreçlerine dahil edilmesi fark yaratacaktır.
 • 2022’nin etkili trendlerinden biri kullanıcıların aradıklarını daha hızlı bulmalarını sağlayan; sesli arama özelliğidir. Ancak içeriği yalnız sesli arama için değil görsel arama için de optimize etmenin yaygınlaşacağı öngörülmektedir.

Sonuç olarak ürünü ve tüketici kitlesini iyi tanımanın sağlam bir strateji geliştirmedeki rolü unutulmadan sosyal medya, kaliteli içerik, arama motoru optimizasyonunu, influencer anlaşmaları, tıklama başına ödeme reklamları ve e-posta pazarlaması gibi etkili taktiklerin çoğunun küçük, büyük ve yerel işletmeler için işlevsel olduğu söylenebilir. Ancak bu formülün dışında kalmaması gereken çok önemli bir diğer bileşenin önemsenmemesi en etkili stratejileri bile geçersiz kılacaktır: Girişimciler web sitelerinin dayandığı hosting altyapısının güçlü ve güvenli olduğundan emin olmalıdır. Bu nedenle de her ölçekteki hosting ihtiyacı için uyarlanabilen WordPress hosting seçeneklerinden, sunucuyu özelleştirmeyi mümkün kılan bulut tabanlı vps ve vds’lere kadar tüm barındırma çözümleri hakkında geniş çaplı araştırmalar yapılması önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir