E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Gerçek Zamanlı Pazarlama’nın Özünde Ne Var?

Gerçek zamanlı pazarlamanın adını bugünlerde sıkça duyuyoruz. Gündem Pazarlaması, Real Time Marketing gibi farklı adlarla da karşımıza çıkan bu pazarlama trendi en basit haliyle belirli güncel durumları markaların ürün ve hizmetlerine entegre etmeleri ile ortaya çıkıyor. Bugüne kadar ister büyük ister küçük ölçekli olsun çoğu marka bu pazarlama yöntemini uyguluyor.

Hiç şüphesiz gerçek zamanlı pazarlama çok büyük maliyetler gerektirmeyen, kısa sürede hedef kitleye ulaşmanın ve konuşulmanın en iyi yollarından biri.

İhtiyaca uygun ürünlerin gündeme bağlı olarak gelişen olaylar ile bağdaştırılması, bu bağdaşmaya etkili mesajların eklenmesi ve yaratıcı kurgular, hızlı planlamalar ile de hedef kitleye ulaştırılması…

Tüm bu bileşenler yaratıcılık ve akılda kalıcılık ile harmanlanınca gerçek zamanlı pazarlamanın özünü oluşturuyor.

Gerçek zamanlı pazarlama çalışmaları seviliyor

Dünyada ve Türkiye’de başarılı örneklerine rastladığımız gerçek zamanlı pazarlama faaliyetleri hedef kitlesi olsun olmasın birçok kişinin dikkatini çekiyor. Hal böyle olunca birçok marka gündemdeki olayları ürün ve hizmetlerine bağlayarak seviliyor diye anlık çalışmalar hazırlamaya bu çalışmaları da sosyal medya aracılığı ile yaymaya başlıyor.

Birçok marka bu çalışmaları eline yüzüne bulaştırsa da bu yöntemin nasıl işlediğini çözenler iyi iş çıkartıyorlar. Etkili olmayacak, yüksek etkileşim getirmeyecek ve konuşulmayacaksa ‘’ herhangi bir şey yapmamanın ’’ daha iyi bir seçenek olduğunu biliyorlar. İyi iş çıkacaksa da odaklanıp zaten yaratıcı bir formda gündemi ve markayı bir araya getiriyorlar.

Müşteri tarafında ise gündemde yaşanan her olayın ‘’Gerçek Zamanlı Pazarlama’’ ile ürün ve hizmetlere bağlanabileceği algısı var. Gündemde yer eden ya da etmesi muhtemel olaylarda markası da konuşsun isteyen yüzlerce müşteri var.  Bu dönemde gelen briefler genelde şu şekilde; ‘’ Real time içerikler görmek istiyoruz, konuşulacak bir şeyler yapalım, siz çalışın biz kendi aramızda bir değerlendirelim.‘’

Markaya kıyısından köşesinden dokunacak işin konuşulma kaygısı ile birer cümlelik briefler ile çıkacak olması yaratıcılığı öldürdüğü gibi işin kalitesini de düşürüyor.  Ajansın/ yaratıcı ekibin gündemi yakalayıp markanın rakiplerinden önce aksiyon alması, bu tür günler için fırsat kollaması, müşteri istemeden o işi ortaya çıkartması gerçek başarıyı getiriyor.

Son zamanlarda beğendiğim IKEA’nın gerçek zamanlı pazarlama çalışmalarını aşağıda görebilirsiniz.

IKEA Dünya Kupası’nda İsveç’i yenen İngiltere’ye şapka çıkarttı.

Dünya Kupası’nın sonuna yaklaşırken IKEA, kendi ülkesi İsveç’i yenen İngiltere Milli Takımı’nı hem tebrik etmek hem de centilmenlik göstermek amacıyla gerçek zamanlı bir reklam kampanyasına imza attı.

İngiltere’nin İsveç karşısında kazandığı galibiyeti HEMNES şapka ve kaban askısının yer aldığı ürün görseli üzerinde ‘’ Tebrikler İngiltere, size şapka çıkartıyoruz.’’ mesajıyla kutladı.

Bu kutlama ile İngiliz taraflarların sempatisini kazanan dev marka ardından taraftarların galibiyet kutlamaları için IKEA restoranlarında sadece  £1 ücret karşılığında balık ve patates cipsi yiyebileceklerini de resmi hesaplarından duyurdu.

Maç sonrası çıkabilecek krizi fırsata çeviren IKEA’nın son derece yaratıcı kampanyası kısa sürede ilgi görerek sosyal medyada hızla yayıldı. Kampanyanın yayılmasıyla birlikte birçok taraftarın sevinç gösterisi ve yemek yemek için IKEA mağazasına gittiği de söylentiler arasında yer alıyor.

IKEA İngiliz taraftarları eğlendiren, İsveçlileri de sevindiren bu kampanya ile gönülleri bir kez daha fethetmiş görünüyor.

Türkiye’de de başarılı örnekleri var

Geçtiğimiz haftalarda İstanbul’daki dolu uyarıları karşısında araçlarını halılar ile korumaya çalışan insanlardan yola çıkarak oluşturulan TBWA İstanbul imzalı gerçek zamanlı başarılı bir çalışma gördük.

Araçların üzerine akıllıca, samimice ve işin doğasını bozmayan derecede yer alan halılar IKEA halıları yer değiştirilmiş, kıyısına köşesine fiyatları da iliştirilmiş, bir cümle ile de mesaj verilmişti.

  ‘’ Sonraki doluda daha renkli görüntüler sergilemek isteyenlere… ‘’

Sözün özü içerik gerçek zamanlı ama yaratıcı değilse işlemiyor, akıllara gelmiyor, hakkında kötü iş diye konuşuluyor ve başarılı işlerin de gölgesinde kalıyor. Tam tersine gerçek zamanlı ama yaratıcı ise takdir ediliyor, en iyiler arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir