23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Gerçek Dünyanın Tony Stark’ı Olan Elon Musk’tan Yaratıcılığımızı Zorlayan Projeler

SpaceX, Paypal ve Tesla Motorları ile ünlenen Elon Musk, ilginç fikir ve projeleri ile teknoloji dünyasının gündeminde hep ilk sıralarda yer alan bir teknoloji dâhisi. İşte Elon Musk’ın aklımızın sınırlarını zorlayan projelerinden bazıları.

1- Musk, İnsan Beynini Bir Bilgisayara Bağlamak İstiyor

Musk, Neuralink adlı bir şirket kurdu. Şirketin amacı, insan beynini bilgisayarlara bağlamak. “Neural lace” teknolojisi ile şirket, insanların makineler ile doğrudan iletişimini hedeflemekte.

2- Uzay Turizmi

Elon Musk, daha önce Space X’in 2018’de Ay’a iki turist götüreceğini duyurmuştu. Musk, yolcuların güneş sistemine daha hızlı ve daha uzağa yolculuk yapacaklarını söylemişti. Uzay turizmi, Elon Musk’ın ilginç projelerinden.

3- Mars’ta Koloni Kurma

Elon Musk birkaç yıl önce Reddit’deki bir sohbetinde Mars’ta bir koloni oluşturma planının olduğunu belirtmişti.

Bu yıl, bu planının aşamalarını açıklayan Musk, 2022 gibi projenin başlayacağına inanıyor.

4- Hyperloop Ulaşım

2013 yılında Elon Musk, Hyperloop’un konseptini açıklamıştı. Kısaca Hyperloop yüksek-hızla ulaşım sistemidir.

Hyperloop, yolcu kapsülleri ağından oluşuyor. Bu kapsüller bir tüp içerisinde havada bulunuyor ve neredeyse ses hızında yolculuk ediyor. Sistem için gerekli enerji de tamamen güneş panellerinden sağlanması planlanıyor. Proje hayat bulduğunda, insanlar için şehirler arası yolculuk dakikalara inecek.

5- Elektrikli Arabalar

Tesla Motor’un amacı, pratik, herkesin alabileceği, dünyanın dönüşümünü hızlandıracak ve daha sürdürülebilir ulaşımın önünü açacak arabalar oluşturmak. Tesla arabaları bu yolda hızlıca ilerlemekte.

6- Yeniden kullanılabilen roketler

Elon Musk’ın hayalini kurduğu bir diğer şey ise yeniden kullanılabilen roketler. Uzay yolculuğunun masraflarını azaltmak için tekrar kullanılabilen roketler, uzaya gönderilip tekrar emniyetli bir şekilde yeryüzüne getirilecek. Böylece, uzay yolculuğunun masrafları düşmüş olacak.

7- Gigafactory

Gigafactory, Tesla arabalarının üretimi ile oluşan yoğun talebi karşılamak için kurulması planlanan dev bir lityum-iyon pil fabrikası.

8- Yapay Zeka

Musk, daha önceden yapay zeka gelişimi ilgili duruşunu açıkça belirtmiş ve bunun varlığa bir tehdit olduğunu belirtmişti. Musk, insanlığın geleceği için daha güvenli bir alternatif yolu geliştirmek hedefinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir