E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
general motors ford rekabeti

General Motors ve Ford’un Tarihi Değiştiren Rekabeti

Otomobil sektörü üretim açısından dünyadaki en gelişmiş sektörlerin başında gelmektedir. Bu gelişmişlik kurumsal firmaların fazlalığı ve aralarındaki rekabet sayesindedir. Bu rekabet dünya otomobil tarihinde büyük işler yapılmasına sebebiyet vermiştir. Dünya otomobil şirketleri arasındaki en büyük şirketlerden ikisi General Motors ve Ford’dur. Bu iki şirketin ezeli rekabeti vardır ve bu rekabet sektörü oldukça geliştirmiştir. Rekabet gücünü arttırmaya çalışan otomobil firmaları bazı dönemler işçi çıkarımları yaparak ve de ücretleri düşürerek maliyetleri azaltmaya uğraşmaktadırlar. Dünya işsizlik oranlarının artması alım gücünü etkilediğinden çeşitli dönemlerde otomobil satışları da bundan etkilenerek gerileme göstermiştir. Bu durum otomobil sektöründeki firmaların rekabetinin daha da sert geçmesine sebebiyet vermektedir. Bu iki dev firma uzun zamandır Asya ve Çin pazarına yerleşmeye çalışmaktadır.

Devlerin Tarihi

General Motors 1908 yılında Amerika’da kuruldu. Şu an itibariyle bünyesinde 244.500 kişi çalışmaktadır. 77 sene boyunca dünyanın en büyük otomobil şirketi unvanını korumuş ve bu unvanı ardından Toyota’ya kaptırmıştır. 2008 senesinde büyük bir mali kriz yaşamış ancak hükümetin yardımıyla bu krizi atlatmıştır. Özellikle motor üretim konusunda dünyada çığır açmış bir şirkettir. Ford şirketi 1903 yılında Henry Ford tarafından Amerika’da kuruldu. Dünyanın ilk otomobil üreticisidir. Bünyesinde 187.000 çalışanı bulunmaktadır. Bağlı olunan Ford yan kuruluşlar; Lincoln, Aston Martin, Mercury’dir. Land Rover’ı ve Jaguar’ı 2008 senesinde Tata isimli bir Hint şirketine satmıştır. Ford çok yüksek miktarlarda üretim kapasitesine sahip bir şirkettir ve dünya otomotiv tarihine oldukça fazla katkıları bulunmaktadır. General Motors’un otomobil üretimindeki yeri 2000’de %13,7, Ford’un payı %10’3 tür.

Rekabette Farklı Bir Yöntem

Rekabetin birçok yansıma şekli mevcuttur. General Motors’un özellikle de Avrupa’da bulunan otomobil firmalarını satın almak istemesinin sebebi de Ford ile aralarındaki rekabettir. Bu yüzden General Motors Opel firmasını satın almak istemektedir. Dev firmaların rekabeti sürdürebilmeleri için büyüme, büyümeye devam edebilmeleri için de talebin artması gerekmektedir. Ancak talep istenilen oranda olmadığından bu iki dev firmadan General Motors diğer büyük firmaları satın alarak rakibi Ford ile rekabeti sürdürmek istemektedir. Çünkü Avrupa oto pazarı otomotiv sektöründeki rekabetin en yoğun yaşandığı bölgelerden biridir. Genel olarak dünya otomobil imalatının üçte biri bu bölgede satılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir