Geçmişten Günümüze Pizza Hut

damattween
Pizza Hut’un Doğuşu: İki Kardeş Hikayesi 
1958’ de kurulan Pizza Hut’un hikayesi, o dönemin küçük yerel bir marketken alınan borç parayla nasıl global bir marka olması öyküsüne kadar uzanıyor. Girişimcileri Frank ve Dan Carney kardeşler. Hikayenin başlangıcı annelerinden aldıkları 600 dolar, gıda sektöründeki yerel market ve hepsinden fazlası girişimci ruhu.
Olanı Değil Olmak İstedikleri Yeri Seçtiler!
İki kardeş Wichita Eyalet Üniversitesi’nde iş eğitimi aldı. Sonrasında hedef seçildi iki büyük marka Mc Donald’s ve Kentucky Fried Chicken’nin yapmış olduğu başarılarını takip ettiler. Bunun yanı sıra farklı sektörlerde yapılan çalışmalarla kendi çalışmalarını harmanlayıp daha büyük işler yaratmanın çabasındaydılar. Belki de o yüzdendir ki o dönemde sadece otomobil sektörüyle kısıtlı olan franchising  sözleşmelerini kendi şirketlerinde de imzalattılar.
Nasıl Pizza Hut Oldu?
Markalar insanlar gibidir, canlı değildir ama bir doğma büyüme ve  ölüm olarak nitelendirebileceğimiz  itibarını kaybetme gibi aşamaları vardır. Peki nasıl doğarlar?
Başlangıcı 1958 olsa da franchising olarak ilk Topeka Kansas’da  1959’da ikinci el ekipmanlar kullanarak işe başladılar. İnsanlara burada pizzayı tanıma şansı verdiler  bugün hala devam eden motosikletli kuryeleri o dönem üç  tekerlekli scooter ile yapmışlardır. Böylece yaptıkları işe farklı bir boyut kazandırıp Pizza Hut’ u yaymaya çalışmışlardır.
Yerel Marketken Global Marka Zinciri Oldu
Pizza Hut 1970’ten itibaren uluslararası büyümeler yaparak  adını Global marka olarak tanıttı. Dünyanın bütün ülkelerinde çok büyük  atılımlar gerçekleştirdi, hisse senetleri için teklifler aldı.1977’den sonra Pizza Hut, Kentucky Fried Chicken,  Taco Bell PepsiCO’ ya satıldı. Üç şirket sonrasında Yum şirketinin bünyesine dahil oldu.
Türkiye’de Pizza Hut
  • · Pizza Hut 1989 yılında ilk olarak Galleria AVM içerisinde açılmıştır.
  • · İlk sipariş 15 Kasım’da verilmiştir.
  • · İlk kez “sınırsız pizza” deneyimiyle 7’den 70’e pizza severlerin hafızasına kazınan yine Pizza Hut’tır.
  • · Pizza severlere ilk kez salata barı tattırmıştır.
  • · “1 Alana 1 Bedava” deyimi Pizza Hut ile başlamıştır.
1 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir