Gazoz Olma, Tüketici Odaklı Ol!

ds-damat

3a1b4e6aa0223ea4e0a83fb1ab51f8bb

Gazoz olma, efsane ol” sloganıyla tüketicilerine ilham vermeye çalışan Uludağ Gazoz’un son reklam filmi büyük dikkat çekti. 3 farklı filmden oluşan kampanyanın filmlerinin odağında, Efsane Uludağ Gazozu’na duyduğu güçlü tutkuyu sıra dışı ve ilham verici hikayelerle ortaya koyan bir karakter yer alıyor.

Reklamı yazımın içinde paylaşacağım, onun için detaya inmenin gerekli olduğunu düşünmüyorum. Reklamın vermek istediği mesaj açık ama hedef kitlesi yanlış. Marka, hedef kitlelerinin hayata dair yapacakları seçimlerde ve yaşayacakları deneyimlerde standart olanla yetinmemelerini, iyinin de ötesini tercih etmenin efsane sonuçları doğurabileceğini anlatmaya çalışıyor ama bunu dolaylı bir şekilde yapıyor. Kaçımız bu reklamı izleyince, bu mesajı alıyor?

Reklam cast, mekan olarak başarılı. Fakat strateji ve fikir olarak sıkıntıları var. Türk insanı kabul etmeliyiz ki; direkt mesaj almak istiyor. Zorlamaları sevmiyor. Mizah barındırmasından ve kendilerini o filmde görmekten hoşlanıyor. Bu reklamda bu kriterlerin hiçbirini görmüyoruz. Dolayısıyla sloganın iddiası da bu durumu kurtarmıyor.

Bir başka algı kayması da mesajın kime seslendiği yönünde. Reklamı izleyen bazı tüketiciler “Markayı efsane yapacak olan bizler miyiz? Markanın yöneticileri onu düşünsün” gibi düşüncelerini paylaşıyor. Bu durum  da ‘efsane’nin kim olacağı konusunda anlaşmazlıklar olduğunu gösteriyor.

Ülkemizde yapılan reklamların en büyük hatası iddialı reklam yapalım derken diğer kriterleri görmezden gelmek. Sadece marka tatmini yaşatılan bu reklamlar maalesef sonuca yansımıyor ve markanın imajına da zarar veriyor. Sonrasında da marka sadece gazoz olmayayım; efsane olayım derken parasından oluyor.

5 yorum
 1. Analizde eksiklikler olduğunu düşünüyorum. Bence reklam, efsane ol derken arkasında farklı kelime oyunları barındırmıyor. Hissettirmek stediği şey Uludağ Gazozun tarihi ritüeli ve dokusu. Algıları açmak, gazoz markası konusunda Uludağ’ın olduğunu hissettirmek temel amaç. Bunu Selpak örneğiyle de açıklayabiliriz. Selpak nasıl ki bütün peçete sektörünün abisi olmuşsa, Uludağ’ı da bu koltuğa oturtmak istemişler. Bu yüzden dolaylı bir mesaj verilmeye çalışıldığını zannetmiyorum. Kaldı ki bir gazoz reklamı ultra mesajlar verecek altyapıya zaten uygun değil.

  1. “Dediklerinize katılıyorum fakat o düşüncede olmadıklarını kurumun pazarlamadan sorumlu müdür yardımcısı Murat Zengin’in şu sözlerinden anlıyoruz ‘Uludağ İçecek Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Zengin kampanyanın mesajına ilişkin olarak “Gazoz Olma Efsane Ol sloganıyla, Efsane Uludağ Gazozu’nun sevenlerine ve yeni tanıştığımız tüketicilere markamızla ilham vermeyi hedefliyoruz. Hayata dair yapacakları seçimlerde ve yaşayacakları deneyimlerde standart olanla yetinmemenin, iyinin de ötesini tercih etmenin efsane sonuçları olabileceğini vurguluyoruz.” ifadelerini kullandı.
   Dolayısıyla bir konumlandırma yapmıyorlar birinci olarak. Mesaj veriyorlar ve satışa yöneltiyorlar. Ama yaptıkları strateji yanlış

 2. Bu reklam seri olarak çok başarılı. Uludağ kendisini rakip markalara göre konumlandırıyor. Stratejinin tamamen doğru olduğunu ve çok akılda kalıcı hikayeleştirmeler içerdiğini düşünüyorum.
  Reklamı Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı’nın beyanı üzerinden eleştirmek doğru değil. Bu beyanlar genellikle basmakalıp cümlelerle genele hitap eder, önemli olan reklam ekibinin içgörüsüdür.
  Son yılların en iyi gazlı meşrubat reklamı bu kadar kolay kenara atılmamalı. Sizin en başarılı bulduğunuz kampanya hangisi?

  1. Merhaba,

   Öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Stratejinin tamamen doğru olduğunu söylemişsiniz. Üzülerek hiç ama hiç katılmıyorum. Beğendiğim kampanya değil ama reklamı söyleyebilirim son zamanlarda. “Karpuzların kaderini değiştiren buzdolabı Profilo Maksima!” reklamını izleyebilirsiniz. Sonrasında da tartışırız. Ne dersiniz? 🙂

   İyi günler.

 3. Merhabalar Bartu Bey,
  Reklam filmi öneriniz gerçekten mesajı direkt içermesi ve halka yakınlığı açısından çok iyi tercih edilmiş bir reklam olmuş. Hazırlayan ekibi kutlar size de teşekkür ederim. Ancak BAHADIR Beyin söylediklerinin tamamını da es geçmeyelim. Ben Gazoz Olma Efsane Ol sloganın bile çok harika bir tespit olduğunu düşünüyorum açıkçası.

  İyi çalışmalar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir