Gamification Summit 2017 Değerlendirmesi

Türkiye’nin ilk oyunlaştırma zirvesi Gamification Summit 2017 geçtiğimiz günlerde Point Otel’de gerçekleştirdi.

Sabah saatlerinde tatlı tebessüm ile başlayan karşılamaları akşam saatlerinde kahkahalar ile sonlandı.

Türkiye’nin ilk oyunlaştırma zirvesine katılan 320 üzerindeki katılımcının heyecanına ve mutluluğuna Pazarlama Türkiye ekibi olarak biz de şahit olduk.

BrandNewGame & Gamification Academy kurucusu Bart Hufen ile başlayan oturumda oyunlaştırmanın ana çerçevesini görme fırsatını yakaladık. Oyunlaştırmanın eğlenceli dünyasına tanık olurken feedback önemini de vurgulayan Hufen,  konuşmasını BrandNewGame Turkey ekibi tarafından tasarlanan Fliying Feedback uçak oyunuyla sonlandırdı ve bizlere dağıtılan uçak maketini hepimize tek tek yaptırdı. Sonrasında herkes yaptığı maket uçaklarını uçurdu. Hangi etkinlikte bu kadar eğlenebilirsiniz ki?

NN Hayat Emeklilik Senior Comminications Secialist Regina Te Raa NN Hayat Emekliliğin oyunlaştırmasını bizlere anlatarak kurumlarda oyunlaştırmanın önemini vurguladı.

Zirvenin Platinum sponsoru Siemens,  geliştirmiş olduğu Türkiye’nin ilk sürdürülebilir VR oyununu katılımcılara tanıttılar. Siemens bu oyun ile Endüstri 4.0 kapsamında Siemens’in 2023 sürdürebilirlik hedeflerini kullanıcılarına aktarabilmektedir.
Zirvenin fuaye alanında “Konuşan Duvarlar” ile duvarları birer bilgi sağlayan araç haline getirip, etkinlikte katılımcıların da birbirinden bir şeyler öğrenebileceği bir oyunlaştırma tasarımı uyguladılar. Zirvenin gold sponsorlarından biri de BrandNewGame Turkey  olmuştur.

ACM kurucu ortağı Ahmet Akdağ, esneklik ve verimlilik için sürekli kendini iyileştirmenin yolunu çizerken bunu oyunlaştırma ile yapmanın sağladığı katkıları vurguladı. Şirketler oyunlaştırma ile motive ediliyor, şirket kültüründe yeni geleni kendi formuna dönüştürmenin oyunlaştırma ile daha kolay olduğunu belirtti.

Bart Hufen’ın konuşmasında değindiği gibi Feedback ile oyunlaştırmanın önemine değindi. Oyunlaştırmada, insan psikolojisi temel neden, insanlar bunu neden yapıyor? Oyunlaştırma sadece puan ve level ile olmuyor. Oyunlaştırmanın en temel niteliği kişiye/ kuruma fayda sağlamaktan geçiyor. Böylelikle takım ruhuyla birlikte karar verme öğrenilmiş, oyunlaştırmaya da alışılmış oluyor.

Şirketlerin dönüşümü için; net bir vizyon, küçük kazanımlar, ödüller ile birlikte iletişim gerekli olan etmenleri oluşturuyor.

Gold sponsor Doğuş Otomotiv çalışanları için hazırladıkları GO Gelişim Okulu’nu tanıttı. Na etmeni keyif almak olan oyunlaştırmanın ödüllendirerek ve rekabeti sağlayarak mümkün olduğunu vurguladı. Özellikle şirket çalışanları için yeni eğitim trendlerini yakalayarak oluşturulan oyunlaştırmanın geri bildirimlerinin oranının ne kadar arttığına değindi. GO Gelişim Okulunun amacı, eğitimlere katılmalarını sağlamak. Ancak, bunu sosyal sorumluluk projesine çevirmeyi tercih ediyorlar. Sizin için hazırlanan eğitimler için sizler adına dikilen fidanı, siz eğitime katılmadığın anda kesiyorlar. Böylelikle devamlılığı ve verimi arttırmayı hedefliyorlar. Yani iş sizde bitiyor. Sizin tercihlerinize göre seçim yapılıyor. Aynı zamanda Go ile birlikte memnuniyet %90 arttı, eğitimlere olan bakış açıları %70 oranında değişti ve %84’ü eski sistemden daha iyi olduğunu savunuyor. Siz de merak ederseniz siteye göz atabilme şansına sahipsizin.

Gamification+ kurucusu Pete Jenkins, büyük veri ile oyunlaştırmanın uyumu ve gelişimine konuşmasında yer verdi. Günümüzün en popüler konusu olan büyük veri elbette oyunlaştırmada da karşımıza çıkıyor. Oyunlaştırmanın büyük veri ile daha kolay ve daha eğlenceli hale geldiğini iş, sağlık, eğitim tüm segmentlerde daha verimli bilgilere ulaşıldığını ve gelecekte buna göre oyunlaştırmanın şekilleneceğini belirtti.

Sweaters kurucusu Elif Boyner, mutluluk fabrikası olarak isimlendirdiği app uygulamasını tanıtırken uygulamada Şubat ayında uygulamaya eklenecek olan oyunlaştırmanın alt yapısından bahsetti. ‘‘Spor appi olan Sweaters da sporun içerisinde de oyunlaştırma var, neden biz de bunu kullanmayalım ki?’’ Diyerek oyunlaştırmanın yol haritasında gezinmemize katkı sağladı.

Cimri.com kurucusu Serkan Koç, ‘’sınırları zorlayın’’ diyerek söze başladı. Eskiden insanlar korku ile birçok işi yerine getiriyordu. Şimdilerde bu mümkün olmayınca devreye oyunlaştırma girdi. Oyunlaştırmanın motivasyona olan etkisini yadsınamaz derecede iken bunu nasıl kullanabileceğimizi irdeledi. Rol model oluşturup başkalarını etkileyerek oyunlaştırmanın aktif hale gelecektir. Takım hedefi ile motivasyon ve eğitimi sağlayıp oyunlaştırmayı şirketlerin her noktasında yaymayı başardıklarını vurguladı.

Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji bölümü öğretim görevlisi Metehan Irak ise oyunlaştırmada psikolojinin öneminin ne denli yüksek olduğunu ve nasıl başarılı olunur sorularını cevapladı. ‘’Yoğun ve aktif çaba gerektiren, çok sayıda tekrar aşaması olan dikkatin, oryantasyonun sürdürülmesi gerektiği performans ölçen görevlerdir’’ diyerek psikolojinin ne denli oyunlaştırmada önemli olduğunu bizlere göstermiş oldu.

Oyunlaştırma Bilimle Çalışır diyerek söze başlayan Ercan Altuğ Yılmaz oyun bağımlılığımızın aslında içimizdeki çocuğa dokunduğu için verimli ve etkin olduğunu dile getirdi. Oyunlaştırmayı gerçek hayata iş hedefleri ile tutundurmak oyunlaştırmaktır diyerek aslında bizlere hoş bir şekilde oyunlaştırmanın tanımını yaptı.

Zirvenin en çok ilgi çeken konuşmasını Fabio Viola gelecek kuşağın oyunlaştırmasını anlatarak gerçekleştirdi. Oyunlaştırmada eğlenceli ve yaratıcı ekranlar ile başarılı kılınabileceği ve sürdürülebilirliği sağlayarak ciddi işlerin başarılı olunacağını dile getirdi.

Analytical House kurucusu Görkem Ünal Falaaddin’ de kullandıkları oyunlaştırmanın başarı öyküsünü anlattı. Temel etken insanlara doğru noktadan dokunmak ve onları oyunun içine çekmektir diyerek küçük tüyoları konuşmasına ekledi. Falaaddin de kullandıkları yapay zeka ile oyunlaştırmanın uyumunu ve geri bildirimlerin değerini vurgulayarak oyunlaştırmanın kolaylaştırıcı etmenlerini anlattı.

İstanbul Medipol Üniversitesi asistanı Pelin Vardarlıer insan kaynaklarını oyunlaştırma süreci ile oyun CV ile daha yaratıcı olmayı vurguladı.  Gelişime ve geliştirmeye odaklanmak insan kaynaklarından çıkıp tüm şirketi etkilemenin değerini vurgularken oyun cv nasıl olur ve bize neler katar sorularına açıklık getirdi.

Einstein genel müdürü Mert Kestek şirketlerin oyunundan bahsetti. İlgi çekici sunumu ile bizlere kullanıcı odaklı olan şirketlerin başarı hikayeleri ile cezbetti. Oyunlaştırmada tekrarı sağlamanın, oyunlaştırmayı standart hale getirerek çalışanlara fayda sağlayabileceğini öngörülerine ekledi. Oyunlaştırma şirketleri geliştirmeye odaklar, bunun için izlenecek yolları iyi analiz etmek ve psikolojiden destek alınarak sağlıklı bir yol izlemenin önemini vurguladı.

Oyuncu beyni ile bizleri karşılayan Kerem Dündar oyunlaştırmadaki ana unsur aktif oyuncular bizden ne bekliyor, nasıl tatmin oluyor ve nasıl sürdürülebilir hale gelir analizlerini sundu. ‘‘ sinirbilim beynin gizemli çalışma ortamı ile dış dünyadaki yansıması olan davranış bilimlerinin arasında gizemli bir yoldur. Bizlere oyun oynayan beynin davranışlara olan etkisi yadsınamaz’’ diyerek zirveyi sonlandırdı.

Aynı zamanda konuşmalar arasında ‘‘konuşan duvar’’ adını verdileri ve katılımcıların konuşmacılara notlarını sergileyerek bizleri de bir oyunlaştırma serüvenine dahil etmiş oldular.

Medya sponsoru olduğumuz ve büyük keyif aldığımız oyunlaştırma zirvesinde seneye görüşmek üzere!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir