Okuduğunuz Yazı
Futbolun İntikamı

Futbolun İntikamı

Futbol belki de en güçlü iletişim kanalı, mesajı, stratejisi. Böyle güçlü olunca da kapitalizmle iş birliği yapmaması imkânsız. Formalar, reklamlar, ikon futbolcular (ikon yapılmaya çalışılan futbolcular)

Futbolu o son endüstriyelleştiren sistem, geliri artırırken ruhu yok ediyor. Futbolun ruhunun ölmesiyle beraber, ikon futbolcular da ölüyor. Futbol için ikonlar çok önemli. Takımlar, sistemler, hatta kupalar unutulur, isimler asla! Yeni futbol düzeni ruhu, sokağı, doğru rekabeti yok ederek kapitalizmden intikam alıyor. Futbolu rant değeri için sömüren sistem, yakında sömürecek bir futbol bulamayacak.

Neden mi bu kadar karamsarım?

86’ Meksika Dünya Kupası hatırladığım en eski organizasyon, 80 kuşağının canlı seyrettiği futbolculardan bazılarını yazalım;

D.A Maradona

Eric The King(Kral Cantona)

R. Bagio

Zidane

Figo

Hagi

Gulit

Klisman

Butragueno

Roger Milla

Stoichkov

Bergkamp

Laudrup biraderler

İlginizi Çekebilir

 

Diğer tarafa da günümüzün ikonlarını yazalım;

Vitaminsiz Messi,

Manken C7,

???

İşte bu yüzden futbol bitiyor. Pazarlama için bulunmaz kaynağı çok hoyrat kullandık. Sokak bitti, saha bitti, ruh bitti, futbol can çekişiyor.

Bu da markanın futboldan iletişim kurmasını zorlaştıracak. Şu an şişirilmiş ikonlar medyanın itmesiyle iş yapıyor. Ama müşteri(taraftar) çok yakında uyanacak.

Pazar ola.

Yorum Yok

Leave a Reply

Your email address will not be published.© 2020 Pazarlama Türkiye. Tüm Hakları Saklıdır.

Hosting Sponsoru: Turhost