23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Fiyat Lideri Nedir ve Neden Önemlidir?

Fiyat lideri nedir? Dünyanın tamamında şirketlerin etkinlikleri ve ilişkileri son derece önemli bir yere sahiptir. Ülke ekonomilerini ve mikroekonomileri şekillendiren de bu faaliyetlerdir. Bu nedenle şirketler arası organik yapılanmalar ve kavramlar ortaya çıkmaktadır. Fiyat liderliği kavramı da bu şekilde organik olarak ortaya çıkmış bir kavramdır. Bu kavramdan bahsedebilmemiz için piyasanın oligopol, yani birkaç farklı şirketin hakimiyetinin olduğu bir piyasa olması gerekmektedir. Bu da genellikle karşımıza çıkan bir durumdur. Oligopol piyasaya örnek olarak GSM operatörlerini verebiliriz. Birden fazla firmanın etkin faaliyeti ve hâkimiyeti söz konusudur ve fiyatlar da bu duruma bağlı olarak gelişmektedir. Böyle piyasalarda şirketlerin fiyatlandırma stratejileri de dâhil olmak üzere birçok faaliyet birbirine bağlıdır ve bu şekilde olmak zorundadır.

Fiyat Lideri Kavramı Nedir?

Oligopol bir piyasada, her firmanın eşit hâkimiyeti ve etki alanı olması elbette söz konusu değildir. Muhakkak lider olarak görülen bir firma bulunur ve bu liderlik çoğunlukla kârlılığa bağlıdır. İşte bu lider firma aynı zamanda fiyat lideri olabilmektedir. Fiyat lideri kavramı, lider firmanın fiyatlandırma stratejisini belirlemesi ve buna bağlı olarak diğer firmaların kendi fiyatlarını buna göre belirlemesi durumudur. Liderin takip edilmesi söz konusudur. Bu noktada lider firmanın fiyat belirlerken kullandığı strateji ve mevcut ülke içerisinde uygulanan rekabet koşulları önemlidir. Takip eden firmaların pazardan ne kadar pay alacağı konusu oldukça kritiktir.

Fiyat Lideri Neden Önemlidir?

Fiyat lideri olabilmek için öncelikle firma gücünün yüksek olması gerekmektedir. Fiyat lideri olan firmanın hareket alanı ve seçim yapabilme yetenekleri üstün konumdadır ve bu da doğal olarak firmaya avantaj sağlayan bir durumdur. Bu nedenle son derece önemlidir. Fiyat lideri olan firma tarafından belirlenen fiyatlar, firmanın kendi maliyet ve fiyatlandırma politikasına göre olacağından hareket alanı son derece geniştir. Bu noktada takip eden firmaların da kendi stratejilerini oluşturacağını unutmamak gerekir. Daha düşük fiyattan ürün veya hizmet satabilme gibi ayrıcalıkları bulunmaktadır. Aynı zamanda ilk adımı fiyat lideri firma atacağından, önceden hazırlıklı olan taraf da yine takip eden firmalar olacaktır. Bu sebeplerden dolayı iş sektöründe sürekli değişen bir denge bulunmaktadır ve bu dengeleri iyi takip edebilmek başarıya giden yolda önemli bir meseledir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir